Nokia sælger ud: Skiller sig af med 450 patenter

Frasalg af en del af patentporteføljen kan give Nokia midlerne til kommende tiltag.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Nokia har solgt 450 patenter og ansøgte patenter inden for trådløs og videoteknologi til Sisvel International, der er et italiensk firma, der beskæftiger sig med patent-licensering.

De pågældende patenter anvendes i mobile enheder med GSM-, 3G- og LTE-teknologi samt i systemer til optimering af video-kodning, oplyser Sisvel.

Nokia beholder en licens til at anvende patenterne fra handlen, der drejer sig om cirka en sjettedel af Nokias samlede portefølje af både ansøgte og bevilligede patenter.

Trådløse standarder

Nokia har ifølge Sisvel beskrevet omkring 350 af de pågældende patenter og ansøgte patenter som essentielle for trådløse standarder såsom GSM, 3G og LTE (long term evolution).

Det betyder, at ikke alene Nokia men også andre mobilproducenter sandsynligvis vil anvende dem.

Sisvel vil overholde alle eksisterende licensaftaler om patenterne mellem Nokia og andre virksomheder, oplyser firmaet, som er ved at opbygge en pulje af patenter inden for LTE.

Sisvel driver i forvejen en sådan patentpulje inden for DVB-T digitalt tv og administrerer desuden licensering af patenter inden for komprimerings-standarderne MP3 og MPEG.

Nokias patentportefølje består stadig af mere end 30.000 individuelle bevilgede og ansøgte patenter.

Styrken ved Nokias portefølje viste sig med al tydelighed sidste år, da selskabet indgik forlig i et juridisk slagsmål med Apple.

Forliget inkluderede en god sum penge og løbende betaling af royalties fra Apple til Nokia.

Patenter er blevet et sværd, der ivrigt svinges af førende virksomheder i markedet for trådløse teknologier såsom Apple og Samsung, men fungerer samtidig også som en finansiel redningskrans for trængte virksomheder.

For eksempel håber Kodak på at holde hovedet oven vande ved at sælge ud af sin patentportefølje, mens Google opkøber Motorola Mobility hovedsagelig for at få fingrene i selskabets patenter.

Licens-indtægter på patenter svinger vildt

Markedet for royalties inden for mobile enheder løber ifølge ABI Research årligt op i nærheden af 117 milliarder kroner.

Hvad angår GSM- og 3G-telefoner kan omkostningerne til licensering af essentielle patenter svinge fra under fire procent af telefonens pris, hvis producenten selv har en meget stærk patentportefølje, til et stykke over 10 procent.

I gennemsnit ligger omkostningerne til patentroyalties på mellem syv og otte procent af en mobiltelefons samlede pris, oplyser ABI Research.

Henter flere års omsætning hjem med et snuptag

Frasalg af nogle af dets patenter vil i praksis betyde, at Nokia høster adskillige års forventet, fremtidig omsætning som et engangsbeløb her og nu.

"Nokia kommer til at bruge mange penge, og det her er en måde at skaffe nogle midler," vurderer Carolina Milanesi, der er research vice president for mobile devices hos Gartner.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Statens IT

    Teamkoordinator til databaseteam

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S