Nokia sælger ud: Skiller sig af med 450 patenter

Frasalg af en del af patentporteføljen kan give Nokia midlerne til kommende tiltag.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Nokia har solgt 450 patenter og ansøgte patenter inden for trådløs og videoteknologi til Sisvel International, der er et italiensk firma, der beskæftiger sig med patent-licensering.

De pågældende patenter anvendes i mobile enheder med GSM-, 3G- og LTE-teknologi samt i systemer til optimering af video-kodning, oplyser Sisvel.

Nokia beholder en licens til at anvende patenterne fra handlen, der drejer sig om cirka en sjettedel af Nokias samlede portefølje af både ansøgte og bevilligede patenter.

Trådløse standarder

Nokia har ifølge Sisvel beskrevet omkring 350 af de pågældende patenter og ansøgte patenter som essentielle for trådløse standarder såsom GSM, 3G og LTE (long term evolution).

Det betyder, at ikke alene Nokia men også andre mobilproducenter sandsynligvis vil anvende dem.

Sisvel vil overholde alle eksisterende licensaftaler om patenterne mellem Nokia og andre virksomheder, oplyser firmaet, som er ved at opbygge en pulje af patenter inden for LTE.

Sisvel driver i forvejen en sådan patentpulje inden for DVB-T digitalt tv og administrerer desuden licensering af patenter inden for komprimerings-standarderne MP3 og MPEG.

Nokias patentportefølje består stadig af mere end 30.000 individuelle bevilgede og ansøgte patenter.

Styrken ved Nokias portefølje viste sig med al tydelighed sidste år, da selskabet indgik forlig i et juridisk slagsmål med Apple.

Forliget inkluderede en god sum penge og løbende betaling af royalties fra Apple til Nokia.

Patenter er blevet et sværd, der ivrigt svinges af førende virksomheder i markedet for trådløse teknologier såsom Apple og Samsung, men fungerer samtidig også som en finansiel redningskrans for trængte virksomheder.

For eksempel håber Kodak på at holde hovedet oven vande ved at sælge ud af sin patentportefølje, mens Google opkøber Motorola Mobility hovedsagelig for at få fingrene i selskabets patenter.

Licens-indtægter på patenter svinger vildt

Markedet for royalties inden for mobile enheder løber ifølge ABI Research årligt op i nærheden af 117 milliarder kroner.

Hvad angår GSM- og 3G-telefoner kan omkostningerne til licensering af essentielle patenter svinge fra under fire procent af telefonens pris, hvis producenten selv har en meget stærk patentportefølje, til et stykke over 10 procent.

I gennemsnit ligger omkostningerne til patentroyalties på mellem syv og otte procent af en mobiltelefons samlede pris, oplyser ABI Research.

Henter flere års omsætning hjem med et snuptag

Frasalg af nogle af dets patenter vil i praksis betyde, at Nokia høster adskillige års forventet, fremtidig omsætning som et engangsbeløb her og nu.

"Nokia kommer til at bruge mange penge, og det her er en måde at skaffe nogle midler," vurderer Carolina Milanesi, der er research vice president for mobile devices hos Gartner.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S