Artikel top billede

Apple begyndt at samle iPad 3 på livet løs

Produktionen af iPad 3 er i gang. Se her, hvad der angiveligt kommer til at sidde i iPad 3.

Computerworld News Service: Apples produktionspartnere har angiveligt indledt produktionen af iPad 3, som tilsyneladende får en hurtigere processor og understøtter LTE-netværk.

Bloomberg rapporterer om, at produktionen af apparatet begyndte i denne måned og vil nå op på sin fulde kapacitet i løbet af februar.

Bloombergs artikel fokuserer på tre påstande fra tre forskellige anonyme kilder, der angiveligt "kender til produktet."

De hævder desuden, at den tredje generation af iPad vil anvende en quadcore-processor og understøtte LTE-netværk (long-term evolution).

Højere opløsning

Apple smider angiveligt en LTE-chip i iPad før iPhone, fordi det større apparat også har et større batteri, og vil derfor bedre kunne håndtere den nye chips strømbehov.

Skærmen på iPad 3 vil angiveligt få en højere opløsning end på forgængeren.

Bloombergs kilde hævder, at den faktisk vil få "flere pixel på skærmen end visse HD-fjernsyn."

Apples kommende tablet får angiveligt også en bedre grafikprocessor, hvilket betyder, at video vil blive afspillet næsten "øjeblikkeligt", hævder en kilder.

Masseproduktionen begyndte i januar og produktionslinjerne i visse af Foxconns kinesiske fabrikker kører 24 timer i døgnet.

Produktionen vil dog blive midlertidigt indstillet i forbindelse med det kinesiske nytår senere på måneden men vil derefter starte igen i februar, beskrives det i Bloombergs artikel.

Oversat af Thomas Bøndergaard




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere