Apples ærkerival er storleverandør til iPhone

På trods af sagsanlæg og fjendtlige relationer er Samsung en afgørende leverandør til Apples iPhone. Se her, hvor der står Samsung i en iPhone.

Artikel top billede

Samsung er storleverandør til Apple iPhone, hvilket ikke hindrer de to selskaber i at sagsøge hinanden på kryds og tværs.

Læs også:

Apple vil ikke stoppe: Nyt angreb på Samsung

Samsung vil have iPhone 5 forbudt

Apple fabrikerer ikke selv sin iPhone. Den amerikanske og efterhånden legendariske producent af smartphones og hippe computere producerer ikke selv komponenterne og samler dem heller ikke til de færdige telefoner.

Det skriver The Economist, som også i artiklen bringer en grafisk præsentation af indholdet i en iPhone baseret på data fra blandt andet analysehuset iSuppli.

I præsentationen kan man også se hvem, der laver komponenterne, og hvor meget de koster.

Konkurrent i nøglerolle

Komponenterne kommer fra et bredt udvalg af leverandører, og telefonerne bliver samlet af det taiwanske selskab Foxconns fabrik i Shenzhen i Kina.

Foxconn var i medierne i sidste uge, da 300 medarbejdere på en af koncernens fabrikker, som samler komponenter for blandt andet Apple, truede med at begå selvmord.

Sjovt nok spiller Apples ærkekonkurrent Samsung en nøglerolle for Apples iPhone ved at være leverandør af så vigtige komponenter som telefonens flash memory, der indeholder apps og musik, styresystemet og arbejdshukommelsen DRAM.

Endelig producerer Samsung også ifølge The Economist applikationsprocessoren, der kan ses som motoren, der får det hele til at virke.

I alt udgør Samsungs bidrag mere end en fjerdedel af samtlige omkostninger til komponenter i den populære iPhone.

Paradoksalt nok står Samsung selv bag et stort udvalg af smartphones og tabletcomputere baseret på styresystemet Android. Telefoner som er i skarp konkurrence med Apples iPhone.

Sagsøger hinanden

Paradokset består i, at Apple er en Samsungs største kunder samtidig med, at Samsung er en af Apples største konkurrenter.

Som rosinen i pølseenden kan vi tilføje, at Apple for et lille års tid siden sagsøgte Samsung, fordi den koreanske producents Galaxy-smartphone ligner Apples iPhone temmelig meget, ligesom Samsungs tabletcomputer ligner Apples iPad en hel del.

Apple hævder, at Samsung har kopieret forskelligt design og hardware-faciliteter.

Samsungs reaktion på søgsmålet var prompte selv at sagsøge Apple, men selv om de to, der er verdens største producenter af smartphones, slås indædt i det juridiske system, så fortsætter de med at være hinandens store samhandelspartnere.

Læs også:

Apple vil ikke stoppe: Nyt angreb på Samsung

Samsung vil have iPhone 5 forbudt

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Analytics, BI og AI

Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S