Samsung vil have iPhone 5 forbudt

Samsung mener at eje patenterne bag de basale funktioner til telekommunikation i Apples produkter og forventer således at kunne få salg af iPhone 5 forbudt i Korea.

Artikel top billede

Læs også: Apple vil ikke stoppe: Nyt angreb på Samsung

Computerworld News Service: Samsung planlægger allerede et juridisk stormløb mod Apples iPhone 5, forlyder det.

Korea Times hævder, at Samsung Electronics vil gå efter et komplet forbud mod salg af Apples iPhone 5 i Korea.

Denne manøvre menes at være et modsvar til adskillige patent-relaterede søgsmål mellem de to virksomheder i lande over hele verden, hvoraf et af de seneste foregår i Storbritannien.

Alt i alt er der nu retssager mellem de to virksomheder i 23 forskellige lande hovedsageligt relateret til Apples anklage om, at Samsungs tablet-pc Galaxy Tab 10.1 krænker nogle af Apples patenter. Og der er angiveligt flere retssager på vej.

Samsung planlægger dog et storstilet modangreb i Korea, så snart iPhone 5 rammer markedet.

"Hvis ikke Apple dropper funktionerne til telekommunikation (opringning, tale og sms, red.), vil det være umuligt for selskabet at sælge sine i-produkter uden at bruge vores patenter. Vi vil blive ved at stå stejlt mod Apple, imens disse juridiske slagsmål foregår," fortæller en unavngiven højtstående chef fra Samsung angiveligt til Korea Times.

Samsung har appelleret domstolsafgørelser i Tyskland og modsagsøger Apple i Australien, men har afholdt sig fra at gå i total krig mod Apple, bemærker Korea Times.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job