Derfor er et top-intranet helt afgørende for firmaet

Få inspiration til et topmoderne intranet, der kan effektivisere virksomheden.

Artikel top billede

Læs også:

Disse it-systemer driver de danske intranet

Disse it-systemer driver verdens bedste intranet

Her er SharePoints største styrker og svagheder

Fra ledelsens interne informations-kanal til medarbejdernes dialog-prægede samarbejdsplatform - et intranet er slet ikke, hvad det har været.

Det fortæller Kurt Kragh Sørensen fra IntraTeam, der rådgiver om intranet-løsninger og er tovholder på en række erfagrupper.

"Da vi startede for tolv år siden, var det ikke ret mange af virksomhederne, der vidste, hvad et intranet var - og de intranet, der var, var meget baseret på, at it-afdelingen tilfældigvis havde fået en server til overs," siger Kurt Kragh Sørensen.

"Intranet for tolv år siden var meget til kommunikation og en smule indhold i form af eksempelvis manualer. I dag er det mere samarbejds-platforme, hvor man har dialogen og også benytter projektrum," forklarer han.

Hvert år laver IntraTeam en spørgeskemaundersøgelse, og blandt de 111 virksomheder, der deltog i 2011, kom der flere interessante svar:

65 procent svarer, at intranettet er virksomhedens vigtigste informationskilde, og yderligere 23 procent arbejder hen imod det.

Gør virksomheden mere effektiv

Kurt Kragh Sørensen mener, at intranettet bør ses som et redskab til en effektivisering af virksomheden og virksomhedens arbejdsprocesser.

"Workflows er noget af det, der virkelig rykker - det at du integrerer virksomhedens arbejdsprocesser og effektiviserer dem. Det, mener jeg, er fremtidens intranet."

På spørgsmålet om, hvad der er det vigtigste formål med intranettet, svarer virksomhederne, at det er kommunikation (88 procent), videndeling (77 procent) og understøttelse af organisationsbehov (50 procent).

Desuden peger næsten halvdelen af virksomhederne på, at det drejer sig om at gøre arbejdet lettere for kollegerne, at samarbejde, og at understøtte forretningsstrategien.

Procenterne indikerer, at mange ser flere vigtige formål med intranettet.

Det betyder valg af intranet-system

IntraTeam har også lavet en undersøgelse, der giver et bud på, hvilke intranet-systemer, der er mest fremhærskende i Danmark.

Ikke overraskende er Microsofts SharePoint ret så dominerende, selvom der også findes mange andre løsninger på markedet.

"Vores eget community er bygget på Drupal, og jeg er rigtig tilfreds med Drupal, men jeg har bare svært ved at se det som et intranet, der skal ret meget mere end kommunikation og dialog."

"Vi ser et intranet som et værktøj, der skal effektivisere arbejdsprocesser," lyder det fra Kurt Kragh Sørensen.

Samtidig påpeger han dog, at systemet aldrig afgør intranettets succes alene.

"Jeg vil til enhver tid påstå, at det er menneskene, der er den vigtigste brik i det her spil."

I intranet-undersøgelsen fra 2011 konkluderes det, at det i 62 procent af virksomhederne er kommunikationsafdelingen, der har hele eller en del af ansvaret for intranettet, mens det kun i 29 procent er it-afdelingen.

Den fordelingen kan give visse udfordringer, mener Kurt Kragh Sørensen.

"Der er ikke noget galt med kommunikationsfolk, men de er ikke uddannet i at lave procesbeskrivelser og optimere arbejdsprocessor."

"Det er intranettets helt store udfordring, hvis man virkelig skal bruge det til effektivisering og til at tjene penge. Kommunikationsfolk og it-folk skal kunne snakke sammen."

Læs også:

Disse it-systemer driver de danske intranet

Disse it-systemer driver verdens bedste intranet

Her er SharePoints største styrker og svagheder

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S