It-oprør: Ministre skal se på omstridte udbudsregler

To ministre vil nu blive indkaldt til debat i Folketinget om de stive udbudsregler, der rammer it-branchen så hårdt.

Artikel top billede

Læs også:

It-industrien i oprør: Udbudregler skader os alle

Et brev fra fire toneangivende it-organisationer med et opråb om at ændre udbudsreglerne er blevet hørt.

For nu vil Venstres it-ordfører Michael Aastrup-Jensen sætte gang i lov-arbejdet og hiver indenrigs- og økonomiminister Margrethe Vestager (R) og Europaminister Nicolai Wammen (S) ind i debatten.

"Jeg har i dag taget emnet op på et møde i kredsen af Folketingets it-ordførere og foreslået dem at deltage som medforespørgere ved en forespørgselsdebat, jeg vil indkalde indenrigs- og økonomiministeren og Europaministeren til om emnet," siger han til Computerworld.

Han forklarer, at det er meget vigtigt, at der er så bred en politisk opbakning som muligt om at ændre reglerne.

Alle vinder

Ordførereren understreger, at alle - både leverandørerne og kunderne - har en interesse i et udbudssystem, der er langt smidigere, end det vi kender i dag.

"Det vil både gavne os borgere i kraft af lavere udgifter i forbindelse med offentlige indkøb og virksomhederne i kraft af en mere fair konkurrence," siger han.

Han erkender, at problematikken bestemt ikke er ny.

"Jeg har længe forsøgt at skabe øget opmærksomhed omkring de mange negative aspekter forbundet ved det nuværende udbudssystem," siger Michael Aastrup-Jensen.

Valget kom i vejen

Han peger på, at han var vært ved en konference om emnet på Christiansborg sidste år.

"Desværre lå konferencen dagen før, der blev udskrevet valg i Folketinget, og emnet forsvandt derfor lynhurtigt fra mediernes dagsorden," siger han.

Ordførereren kalder det "utrolig positivt", at så store interesserenter på området og fra begge lejre nu kommer med et samlet udspil.

Det kan du læse mere om her. De kræver blandt andet mindre rigid tolkning af EU-reglerne på området.

"Det gør det alt andet lettere at løfte sagen politisk, når der er så bred en opbakning omkring behovet for at finde løsninger," slutter han.

Læs også:

It-industrien i oprør: Udbudregler skader os alle

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen