It-oprør: Ministre skal se på omstridte udbudsregler

To ministre vil nu blive indkaldt til debat i Folketinget om de stive udbudsregler, der rammer it-branchen så hårdt.

Artikel top billede

Læs også:

It-industrien i oprør: Udbudregler skader os alle

Et brev fra fire toneangivende it-organisationer med et opråb om at ændre udbudsreglerne er blevet hørt.

For nu vil Venstres it-ordfører Michael Aastrup-Jensen sætte gang i lov-arbejdet og hiver indenrigs- og økonomiminister Margrethe Vestager (R) og Europaminister Nicolai Wammen (S) ind i debatten.

"Jeg har i dag taget emnet op på et møde i kredsen af Folketingets it-ordførere og foreslået dem at deltage som medforespørgere ved en forespørgselsdebat, jeg vil indkalde indenrigs- og økonomiministeren og Europaministeren til om emnet," siger han til Computerworld.

Han forklarer, at det er meget vigtigt, at der er så bred en politisk opbakning som muligt om at ændre reglerne.

Alle vinder

Ordførereren understreger, at alle - både leverandørerne og kunderne - har en interesse i et udbudssystem, der er langt smidigere, end det vi kender i dag.

"Det vil både gavne os borgere i kraft af lavere udgifter i forbindelse med offentlige indkøb og virksomhederne i kraft af en mere fair konkurrence," siger han.

Han erkender, at problematikken bestemt ikke er ny.

"Jeg har længe forsøgt at skabe øget opmærksomhed omkring de mange negative aspekter forbundet ved det nuværende udbudssystem," siger Michael Aastrup-Jensen.

Valget kom i vejen

Han peger på, at han var vært ved en konference om emnet på Christiansborg sidste år.

"Desværre lå konferencen dagen før, der blev udskrevet valg i Folketinget, og emnet forsvandt derfor lynhurtigt fra mediernes dagsorden," siger han.

Ordførereren kalder det "utrolig positivt", at så store interesserenter på området og fra begge lejre nu kommer med et samlet udspil.

Det kan du læse mere om her. De kræver blandt andet mindre rigid tolkning af EU-reglerne på området.

"Det gør det alt andet lettere at løfte sagen politisk, når der er så bred en opbakning omkring behovet for at finde løsninger," slutter han.

Læs også:

It-industrien i oprør: Udbudregler skader os alle

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job