Skat: Forsinket CSC-projekt får konsekvenser for os

Problemerne med CSC-projektet Debitormotor får konsekvenser for Skat, der nu vender blikket mod sig selv.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Det er ikke kun CSC der bliver sat under skærpede vilkår hos Skat, efter at myndigheden har besluttet at fortsætte med it-giganten som leverandør af det forsinkedet it-system til betalinger og opkrævninger, Debitormotor. 

Skat sætter nemlig også sin egen projektstyring under lup på baggrund af erfaringerne.

Det fortæller Kristian Vengsgaard, der er fagtdirektør for it-projekter hos Skat.

"Det er et eftersyn af hele vores projektstyringsmodel i forhold til det set-up det var," siger han.

Kontrollerer interne procedurer

Det sker for at Skat kan være sikker på at have et tilstrækkeligt antal milepæle og den rigtige organisering, som fremdriften på projekter kan måles ud fra.

Desuden vil Skat undersøge, om man bruger den rigtige rapporteringsform, forklarer han.  

Skat har efter massive problemer med leverandøren CSC netop taget firmaet til nåde som leverandør, fordi det giver mindre bøvl at lade CSC gøre opkrævningssystemet færdigt.

CSC er dog på skærpede vilkår og samarbejdsforholdet har i en periode været så tilspidset, at Skat anklagede CSC for bevidst at føre myndigheden bag lyset.

Skatteminister vil undersøge Skat

Gennemsynet af Skats procedurer for it-udviklingsprojekter er sat i værk af Skatteminister Thor Möger Pedersen (SF). Det fremgår af et aktstykke til Folketingets Finansudvalg.

"Hovedformålet er at vurdere, hvordan ministeriets performance kan forbedres og hvilke tiltag, der evt. kan iværksættes, så risikoen for fremtidige forsinkelser kan nedbringes. Derudover skal det bidrage til reviderede tidsplaner for alle større it-udviklingsprojekter i Skatteministeriet, samt reviderede business cases," skriver ministeren.

Undersøgelsen betyder ifølge Kristian Vengsgaard, blandt andet at rapporteringen i Debitormotor-projektet bliver gået efter i sømmene. 

"Sådan at vi får den forståelse for projektets fremgang, som er nødvendig og rigtig," siger han.

Læs også:

Skat erstatter forsinket CSC-system med nødløsning

Ramt af CSC-bøvl: Skat udskyder flere it-projekter

Skat efter tunge overvejelser: Vi beholder CSC

Sådan vil CSC redde kuldsejlet it-projekt hos Skat

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job