Skat: Forsinket CSC-projekt får konsekvenser for os

Problemerne med CSC-projektet Debitormotor får konsekvenser for Skat, der nu vender blikket mod sig selv.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Det er ikke kun CSC der bliver sat under skærpede vilkår hos Skat, efter at myndigheden har besluttet at fortsætte med it-giganten som leverandør af det forsinkedet it-system til betalinger og opkrævninger, Debitormotor. 

Skat sætter nemlig også sin egen projektstyring under lup på baggrund af erfaringerne.

Det fortæller Kristian Vengsgaard, der er fagtdirektør for it-projekter hos Skat.

"Det er et eftersyn af hele vores projektstyringsmodel i forhold til det set-up det var," siger han.

Kontrollerer interne procedurer

Det sker for at Skat kan være sikker på at have et tilstrækkeligt antal milepæle og den rigtige organisering, som fremdriften på projekter kan måles ud fra.

Desuden vil Skat undersøge, om man bruger den rigtige rapporteringsform, forklarer han.  

Skat har efter massive problemer med leverandøren CSC netop taget firmaet til nåde som leverandør, fordi det giver mindre bøvl at lade CSC gøre opkrævningssystemet færdigt.

CSC er dog på skærpede vilkår og samarbejdsforholdet har i en periode været så tilspidset, at Skat anklagede CSC for bevidst at føre myndigheden bag lyset.

Skatteminister vil undersøge Skat

Gennemsynet af Skats procedurer for it-udviklingsprojekter er sat i værk af Skatteminister Thor Möger Pedersen (SF). Det fremgår af et aktstykke til Folketingets Finansudvalg.

"Hovedformålet er at vurdere, hvordan ministeriets performance kan forbedres og hvilke tiltag, der evt. kan iværksættes, så risikoen for fremtidige forsinkelser kan nedbringes. Derudover skal det bidrage til reviderede tidsplaner for alle større it-udviklingsprojekter i Skatteministeriet, samt reviderede business cases," skriver ministeren.

Undersøgelsen betyder ifølge Kristian Vengsgaard, blandt andet at rapporteringen i Debitormotor-projektet bliver gået efter i sømmene. 

"Sådan at vi får den forståelse for projektets fremgang, som er nødvendig og rigtig," siger han.

Læs også:

Skat erstatter forsinket CSC-system med nødløsning

Ramt af CSC-bøvl: Skat udskyder flere it-projekter

Skat efter tunge overvejelser: Vi beholder CSC

Sådan vil CSC redde kuldsejlet it-projekt hos Skat

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse