IBM-chef: Derfor siver Lotus Notes-brugerne væk

Der er store forandringer under opsejling i IBM's Lotus-familie: Kunderne siver væk fra flagskibet Notes.

Artikel top billede

IBM's chef for Europa og Afrika, Uffe Sørensen, ser en fremtid, hvor Lotus Notes kommer til at spille andenviolin. Foto: Mads Elkær.

Læs også:

Her er IBM's tre storsatsninger på Lotusphere

IBM: Sådan kan du spille dig til mere arbejdsglæde

Et af de helt varme emner på IBM-konferencen Lotusphere er fremtiden for flagskibsproduktet Lotus Notes. 

Big Blues europæiske Lotus-direktør, danske Uffe Sørensen, fortæller til Computerworld, at it-giganten allerede nu kan mærke, at kunderne lige så stille begynder at fordampe fra Lotus Notes. Han regner da også med, at der inden for fem til 10 år vil være markant færre Notes-kunder. 

"Vi vil stadig levere de samme services med mail og kalender, men det sker bare på andre platforme som eksempelvis mobiltelefoner og i browsere," forklarer Uffe Sørensen og fastslår, at antallet af IBM-kunder dermed ikke vil falde.

Måske tværtimod. Han fremhæver i hvert fald, at når IBM's mailkunder findes på andre platforme og i lettere versioner som en i browserbaseret mailklient, så gør det også kundernes desktop-administration billgere at håndtere.

"E-mail kører på vores Domino-servere, og jeg tror bare, at antallet af folk med brug for det rige Notes-miljø vil være formindsket. Jeg ville dog aldrig selv skrive en kompleks e-mail på min mobiltelefon, og der vil selvfølgelig stadig være kunder, der foretrækker Notes-klienten frem for andre platforme," lyder det fra Uffe Sørensen. 

Dræber ikke Notes-klienten

Dermed bakker han op omkring Lotus-boss Alistair Rennies udsagn om, at IBM fortsat vil pumpe investeringsmidler i Lotus Notes, men det er på andre platforme, at selskabet for alvor hejser sejlene. 

"Vi dræber ikke Notes-klienten, men vi leverer bare de samme services på andre klienter, selv om de helt store forandringer nok ikke sker lige nu og her," siger Uffe Sørensen. 

Han fremhæver i denne sammenhæng IBM's udvikling af et 50 megabyte browser-plugin, der giver kunder med Notes-licens mulighed for at bruge Firefox- og Internet Explorer-browsere som en letvægter-version af Lotus Notes med fortsat adgang til applikationer som Team Rooms, Discussion Database og Domino Workflow.

"Lotus Notes-klienten bliver næppe den dominerende platform ude i fremtiden. I dag kalder vi vores mail-kunder for Notes-kunder, også selv om flere og flere ikke bruger Notes-klienten længere," siger den danske Lotus-chef for de europæiske markeder til Computerworld. 

Skal kæmpe med brugervenlighed

I takt med, at IBM-kunderne ryger ud på mobiltelefoner og i browsere ved hjælp af blandt andet Xpages-teknologien, erkender Uffe Sørensen også, at IBM har en ordentlig usability-opgave foran sig. 

"Brugen skal være mere baseret på at trække og slippe elementer, for vi skal ikke lære folk en masse paradigmer, som de skal tilpasse deres brug til." 

"Vi eksperimenterer med ikoner og brugervejledninger, men vi har stadig et stort stykke arbejde foran os," erkender Uffe Sørensen.

Lotusphere forsvinder måske

Den nordiske chef for IBM's collaboration og solutions-løsninger herunder Lotus-produkterne, Morten Olesen, forklarer, at nogle danske partnere og kunder har udtrykt frustration på dette års Lotusphere.

Det skyldes, at nu også kigger mod en platformsstrategi med flere teknologiplatforme frem for den traditionelle client/server-strategi med Notes bundet op til Domino-servere. 

Især fordi it-gigantens fokus med social software er baseret på en Websphere-platform. 

"Kunderne kigger på, at alt det sociale bliver bygget på Webspere, og så kan en Domino-administrator måske godt gå hen og blive lidt frustreret, fordi vedkommende har brugt mange år på at lære nogle ting, som nu skal overføres på en helt anden platform," siger Morten Olesen. 

Rebranding af Lotus 

Han nævner samtidig, at IBM er godt i gang med en brand-konsolidering, som offentligheden fik det første indblik i for få dage siden, da IBM punkterede det få år gamle cloud-navn Lotus Live til fordel for det overordnede IBM Smartcloud-brand.

Denne rebranding-proces kan få store konsekvenser for navngivningen af en masse kendte Lotus-produkter. 

"Jeg kan se, der er en opblødning af Lotus-brandet. Der går faktisk rygter om, at Lotusphere skal hedde noget andet til næste år," siger Morten Olesen uden dog at ville kommentere på, hvem der har banket den slags rygter ud i vandrørene. 

Dermed ser det ud til, at den 19. Lotusphere i 2012 også kan blive den sidste.

Læs også:

Her er IBM's tre storsatsninger på Lotusphere

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS