Tysker ny topchef for kriseramt mobilgigant

Tysk chef-komet bliver ny topchef for en af verdens store smartphone-producenter, der trods tidligere succes i dag har svært ved at følge med Apple og Android.

Artikel top billede

Tyskeren Thorsten Heins bliver ny topchef for den kriseramte smartphone-producent Research in Motion, der står bag BlackBerry-telefonerne.
 
Her overtager han posten som administrerende direktør fra den hidtidige direktør-tandem, Mike Lazaridis og Jim Balsillie, der efter længere tids pres fra aktionærerne har trukket sig fra posten med omgående virkning.
 
De trækker sig desuden fra den ligeledes delte post som bestyrelsesformænd.
 
Mike Lazaridis - der var med til at stifte Research in Motion - bliver næstformand, mens Jim Balsillie bliver menigt bestyrelsesmedlem.
 
Thorsten Heins kommer fra en stilling som COO - daglig chef - for Research in Motion og har derfor allerede selskabet og det strategi og kultur tæt inde på livet.

Han kom til RIM i 2007 fra en topstilling i Siemens Communications Group.
 
Kan ikke følge med
Research in Motion har længe været under stigende pres fra en række af de øvrige smartphone-giganter på markedet.
 
Thorsten Heins er endnu ikke kommet med konkrete bud på den kurs, som han mener, at selskabet skal tage fremover.
 
Ifølge Gartner sad BlackBerry-smartphone-styresystemet i tredje kvartal 2011 på en markedsandel på 11 procent mod 15,4 procent i den tilsvarende periode et år tidligere.
 
Mike Lazaridis meddeler, at han tror så meget på Thorsten Heins, at han agter at købe nye RIM-aktier for et par hundrede millioner kroner i det åbne marked.
 
RIM's nettoindtjening for tredje kvartal var 71 procent mindre end i det tilsvarende kvartal et år tidligere.

Læs også:

Microsoft og Nokia i overvejelser om at købe RIM

Blackberry-producent har kurs mod et sort hul

Teletopchefer skærer drastisk ned på egen løn

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S