Tysker ny topchef for kriseramt mobilgigant

Tysk chef-komet bliver ny topchef for en af verdens store smartphone-producenter, der trods tidligere succes i dag har svært ved at følge med Apple og Android.

Artikel top billede

Tyskeren Thorsten Heins bliver ny topchef for den kriseramte smartphone-producent Research in Motion, der står bag BlackBerry-telefonerne.
 
Her overtager han posten som administrerende direktør fra den hidtidige direktør-tandem, Mike Lazaridis og Jim Balsillie, der efter længere tids pres fra aktionærerne har trukket sig fra posten med omgående virkning.
 
De trækker sig desuden fra den ligeledes delte post som bestyrelsesformænd.
 
Mike Lazaridis - der var med til at stifte Research in Motion - bliver næstformand, mens Jim Balsillie bliver menigt bestyrelsesmedlem.
 
Thorsten Heins kommer fra en stilling som COO - daglig chef - for Research in Motion og har derfor allerede selskabet og det strategi og kultur tæt inde på livet.

Han kom til RIM i 2007 fra en topstilling i Siemens Communications Group.
 
Kan ikke følge med
Research in Motion har længe været under stigende pres fra en række af de øvrige smartphone-giganter på markedet.
 
Thorsten Heins er endnu ikke kommet med konkrete bud på den kurs, som han mener, at selskabet skal tage fremover.
 
Ifølge Gartner sad BlackBerry-smartphone-styresystemet i tredje kvartal 2011 på en markedsandel på 11 procent mod 15,4 procent i den tilsvarende periode et år tidligere.
 
Mike Lazaridis meddeler, at han tror så meget på Thorsten Heins, at han agter at købe nye RIM-aktier for et par hundrede millioner kroner i det åbne marked.
 
RIM's nettoindtjening for tredje kvartal var 71 procent mindre end i det tilsvarende kvartal et år tidligere.

Læs også:

Microsoft og Nokia i overvejelser om at købe RIM

Blackberry-producent har kurs mod et sort hul

Teletopchefer skærer drastisk ned på egen løn

Red Barnet

IT Support Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

Kubernetes specialister (junior-mid level)

Københavnsområdet

NOVAX A/S

Developer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S