Tysker ny topchef for kriseramt mobilgigant

Tysk chef-komet bliver ny topchef for en af verdens store smartphone-producenter, der trods tidligere succes i dag har svært ved at følge med Apple og Android.

Artikel top billede

Tyskeren Thorsten Heins bliver ny topchef for den kriseramte smartphone-producent Research in Motion, der står bag BlackBerry-telefonerne.
 
Her overtager han posten som administrerende direktør fra den hidtidige direktør-tandem, Mike Lazaridis og Jim Balsillie, der efter længere tids pres fra aktionærerne har trukket sig fra posten med omgående virkning.
 
De trækker sig desuden fra den ligeledes delte post som bestyrelsesformænd.
 
Mike Lazaridis - der var med til at stifte Research in Motion - bliver næstformand, mens Jim Balsillie bliver menigt bestyrelsesmedlem.
 
Thorsten Heins kommer fra en stilling som COO - daglig chef - for Research in Motion og har derfor allerede selskabet og det strategi og kultur tæt inde på livet.

Han kom til RIM i 2007 fra en topstilling i Siemens Communications Group.
 
Kan ikke følge med
Research in Motion har længe været under stigende pres fra en række af de øvrige smartphone-giganter på markedet.
 
Thorsten Heins er endnu ikke kommet med konkrete bud på den kurs, som han mener, at selskabet skal tage fremover.
 
Ifølge Gartner sad BlackBerry-smartphone-styresystemet i tredje kvartal 2011 på en markedsandel på 11 procent mod 15,4 procent i den tilsvarende periode et år tidligere.
 
Mike Lazaridis meddeler, at han tror så meget på Thorsten Heins, at han agter at købe nye RIM-aktier for et par hundrede millioner kroner i det åbne marked.
 
RIM's nettoindtjening for tredje kvartal var 71 procent mindre end i det tilsvarende kvartal et år tidligere.

Læs også:

Microsoft og Nokia i overvejelser om at købe RIM

Blackberry-producent har kurs mod et sort hul

Teletopchefer skærer drastisk ned på egen løn

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S