Midt i en spare-tid: Sådan bliver it Nykredits redning

Nykredit skal spare, og det er nytænkning på it-fronten, der skal sikre, at det ikke går ud over produktiviteten. Her fortæller it-direktør Lars Mathiesen om planerne.

Artikel top billede

Læs også:

Her vil it-chefen lægge pengene i 2012

Tidens massive krav om øget effektivitet og færre omkostninger er samtidig en gylden mulighed for, at it-afdelingen kan indtage en helte-hovedrolle.

Det gælder ikke mindst i finansverdenen, hvor it efterhånden er omdrejningspunktet i de fleste virksomheder.

Nykredit har netop meddelt, at der skal skæres 125 stillinger i den samlede stab på 4.000 ansatte.

Nedskæringerne kommer, efter at Nykredit allerede i august 2011 meldte ud, at omkostningerne skulle reduceres med omkring 400 millioner kroner.

For at kunne holde virksomheden i omdrejninger trods besparelserne har man sat sig et mål om, de digitale løsninger skal anvendes i mindst 90 procent af Nykredits kommunikation med kunderne i 2015.

"I det ligger korrespondancer, adgang til data for både os selv og kunder, der ligger den digitale underskrift, og der ligger processer forstået på den måde, at både medarbejdere og kunder kan følge med i, hvad der sker," siger it-direktør Lars Mathiesen til Computerworld.

Nykredit har allerede været i gang med en stribe digitale tiltag over flere år - heriblandt netbanken og web 2.0-teknologier.

"Nu sætter vi så fokus på et af de sidste områder, nemlig dokument-siden."

Sådan lykkes missionen

Lars Mathiesen peger på, at der er tre elementer, der skal tages højde for, hvis missionen skal blive en lykkes.

"Teknologien er kun en del af projektet. Det andet er kunderne, og det tredje er medarbejderne. Det forudsætter jo, at man er digital i begge ender, om man så må sige."

Nykredit kan naturligvis selv påvirke kundernes adfærd ved at sende informationer digitalt, men er også afhængig af den generelle digitalisering af det danske samfund. Heldigvis går det også den rigtige vej på den front, mener Lars Mathiesen.

"Den tekniske handels-hindring, der hedder Digital Signatur, er blevet fjernet, og vi er nu oppe på et sted mellem 3,6 og 3,8 millioner danskere, der har en NemID. Så vi tror på, at der vil komme en voldsom digitalisering i de kommende år."

Derfor er it-afdelingen så afgørende

Læs også:

Her vil it-chefen lægge pengene i 2012

De omkring 500 medarbejdere i Nykredit IT Udvikling kommer med den nye digitaliserings-målsætning til at spille en afgørende rolle for virksomheden. Men det er der nu ikke noget nyt i, hvis man spørger it-direktøren.

"It er en væsentlig del af en finansiel virksomhed i dag: Det handler at kombinere det, it kan, med det vi kan på forretningsproces-siden."

"It er en integreret del af forretningen. Vi har eksempelvis mange forretningsanalytikere i IT Udvikling. Det er også en it-disciplin i dag at kunne lave en god forretnings- og procesanalyse," forklarer Lars Mathiesen.

Nykredit søgte så sent som i marts sidste år 60 nye it-medarbejdere til forretningen, men selvom der nu er lagt op til et endnu mere markant fokus på digitaliseringen, er der ikke flere it-stillingsopslag i vente.

"Vi er på det niveau, vi regner med at være på i de kommende år. Det er vores overbevisning, at vi kan realisere de mål, vi har, med de ressourcer, vi har."

Læs også:

Her vil it-chefen lægge pengene i 2012

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos