CSC-ansatte må sige farvel til gratis frokost

Prosa-folk hos CSC Airlines Solutions får fjernet den gratis frokost.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Langt de fleste af 200 Prosa-organiserede medarbejdere hos CSC's datterselskab CSC Airline Solutions har stemt for en ny overenskomst med it-giganten CSC.

Med 93 procent af stemmerne for aftalen har de Prosa-organiserede sagt ja til give afkald på blandt andet betalt frokost.

Det betyder i praksis, at de kommer en halv time senere hjem fra arbejde hver dag.

Det fortæller John Jørgensen, der er faglig konsulent hos Prosa.
"I resten af CSC er arbejdstiden nu steget med to timer om ugen, sådan at det ligner resten af arbejdsmarkedet. Men det sker først for CSC Airline Solutions den første april 2013," siger John Jørgensen.

Dermed har de ansatte hos CSC-datterselskabet altså mere end et år til at vænne sig til at komme senere hjem fra arbejde. Noget som Prosa ærligt talt helst havde været foruden, indrømmer den faglige konsulent.

"Når vi så ikke kan komme uden om den, så handler det jo om at få den skubbet så langt frem som muligt. Der er jo ingen tvivl om, at det koster penge for vores medlemmer at skulle lægge to timers arbejdsindsats mere om ugen, uden at man får mere for det," siger han.

Reguleres som skalaløn

Prosa-medlemmerne i CSC Airline Solutions har i den nye overenskomst også sagt ja til at overgå til et lønsystem, hvor den første halvdel af lønnen reguleres som skalaløn, mens resten aftales ved individuelle forhandlinger. En konstruktion, som John Jørgensen indrømmer, er relativt unik.

"Det betyder, at der i de kommende år skal laves lønsamtaler med de enkelte medarbejdere. Når der er skalaløn for den underste del, sikrer vi at man ikke bare kan komme ind, uden at der er et lønforløb for de lavest lønnede," siger John Jørgensen. 

Hos CSC fortæller nordisk personaledirektør, Charlotte Lundblad, at CSC med konstruktionen er kommet et stykke i den rigtige retning.

"Det handler om, hvordan vi kan blive harmoniseret over tid. Og der er vi kommet et stykke i den retning," siger hun.

Dermed er der lagt op til en overgangsfase, hvor de ansatte får tid til at vænne sig til en situation, hvor de skal forhandle deres løn individuelt.

Aftrapning af tryghedsaftale

Desuden har CSC ifølge Charlotte Lundblad aftalt med Prosa, at den såkaldte tryghedsaftale bliver ændret, så den med tiden nedbringes til maksimalt 14 måneder.

Ordningen har hidtil sikret medarbejderne løn i op i til 22 måneder, hvis de bliver omfattet af en masseafskedigelse.

"Vi er kommet et væsentligt stykke i forhold til tryghedsbestemmelserne. Ikke helt på niveau som den øvrige Prosa-gruppe, men meget tættere på, end før vi startede," siger hun. 

Læs også:

CSC-folk i dilemma: Ja eller nej til ny overenskomst.

Prosa og CSC giver håndslag på overenskomst.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S