CSC-ansatte må sige farvel til gratis frokost

Prosa-folk hos CSC Airlines Solutions får fjernet den gratis frokost.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Langt de fleste af 200 Prosa-organiserede medarbejdere hos CSC's datterselskab CSC Airline Solutions har stemt for en ny overenskomst med it-giganten CSC.

Med 93 procent af stemmerne for aftalen har de Prosa-organiserede sagt ja til give afkald på blandt andet betalt frokost.

Det betyder i praksis, at de kommer en halv time senere hjem fra arbejde hver dag.

Det fortæller John Jørgensen, der er faglig konsulent hos Prosa.
"I resten af CSC er arbejdstiden nu steget med to timer om ugen, sådan at det ligner resten af arbejdsmarkedet. Men det sker først for CSC Airline Solutions den første april 2013," siger John Jørgensen.

Dermed har de ansatte hos CSC-datterselskabet altså mere end et år til at vænne sig til at komme senere hjem fra arbejde. Noget som Prosa ærligt talt helst havde været foruden, indrømmer den faglige konsulent.

"Når vi så ikke kan komme uden om den, så handler det jo om at få den skubbet så langt frem som muligt. Der er jo ingen tvivl om, at det koster penge for vores medlemmer at skulle lægge to timers arbejdsindsats mere om ugen, uden at man får mere for det," siger han.

Reguleres som skalaløn

Prosa-medlemmerne i CSC Airline Solutions har i den nye overenskomst også sagt ja til at overgå til et lønsystem, hvor den første halvdel af lønnen reguleres som skalaløn, mens resten aftales ved individuelle forhandlinger. En konstruktion, som John Jørgensen indrømmer, er relativt unik.

"Det betyder, at der i de kommende år skal laves lønsamtaler med de enkelte medarbejdere. Når der er skalaløn for den underste del, sikrer vi at man ikke bare kan komme ind, uden at der er et lønforløb for de lavest lønnede," siger John Jørgensen. 

Hos CSC fortæller nordisk personaledirektør, Charlotte Lundblad, at CSC med konstruktionen er kommet et stykke i den rigtige retning.

"Det handler om, hvordan vi kan blive harmoniseret over tid. Og der er vi kommet et stykke i den retning," siger hun.

Dermed er der lagt op til en overgangsfase, hvor de ansatte får tid til at vænne sig til en situation, hvor de skal forhandle deres løn individuelt.

Aftrapning af tryghedsaftale

Desuden har CSC ifølge Charlotte Lundblad aftalt med Prosa, at den såkaldte tryghedsaftale bliver ændret, så den med tiden nedbringes til maksimalt 14 måneder.

Ordningen har hidtil sikret medarbejderne løn i op i til 22 måneder, hvis de bliver omfattet af en masseafskedigelse.

"Vi er kommet et væsentligt stykke i forhold til tryghedsbestemmelserne. Ikke helt på niveau som den øvrige Prosa-gruppe, men meget tættere på, end før vi startede," siger hun. 

Læs også:

CSC-folk i dilemma: Ja eller nej til ny overenskomst.

Prosa og CSC giver håndslag på overenskomst.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S