CSC-ansatte må sige farvel til gratis frokost

Prosa-folk hos CSC Airlines Solutions får fjernet den gratis frokost.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Langt de fleste af 200 Prosa-organiserede medarbejdere hos CSC's datterselskab CSC Airline Solutions har stemt for en ny overenskomst med it-giganten CSC.

Med 93 procent af stemmerne for aftalen har de Prosa-organiserede sagt ja til give afkald på blandt andet betalt frokost.

Det betyder i praksis, at de kommer en halv time senere hjem fra arbejde hver dag.

Det fortæller John Jørgensen, der er faglig konsulent hos Prosa.
"I resten af CSC er arbejdstiden nu steget med to timer om ugen, sådan at det ligner resten af arbejdsmarkedet. Men det sker først for CSC Airline Solutions den første april 2013," siger John Jørgensen.

Dermed har de ansatte hos CSC-datterselskabet altså mere end et år til at vænne sig til at komme senere hjem fra arbejde. Noget som Prosa ærligt talt helst havde været foruden, indrømmer den faglige konsulent.

"Når vi så ikke kan komme uden om den, så handler det jo om at få den skubbet så langt frem som muligt. Der er jo ingen tvivl om, at det koster penge for vores medlemmer at skulle lægge to timers arbejdsindsats mere om ugen, uden at man får mere for det," siger han.

Reguleres som skalaløn

Prosa-medlemmerne i CSC Airline Solutions har i den nye overenskomst også sagt ja til at overgå til et lønsystem, hvor den første halvdel af lønnen reguleres som skalaløn, mens resten aftales ved individuelle forhandlinger. En konstruktion, som John Jørgensen indrømmer, er relativt unik.

"Det betyder, at der i de kommende år skal laves lønsamtaler med de enkelte medarbejdere. Når der er skalaløn for den underste del, sikrer vi at man ikke bare kan komme ind, uden at der er et lønforløb for de lavest lønnede," siger John Jørgensen. 

Hos CSC fortæller nordisk personaledirektør, Charlotte Lundblad, at CSC med konstruktionen er kommet et stykke i den rigtige retning.

"Det handler om, hvordan vi kan blive harmoniseret over tid. Og der er vi kommet et stykke i den retning," siger hun.

Dermed er der lagt op til en overgangsfase, hvor de ansatte får tid til at vænne sig til en situation, hvor de skal forhandle deres løn individuelt.

Aftrapning af tryghedsaftale

Desuden har CSC ifølge Charlotte Lundblad aftalt med Prosa, at den såkaldte tryghedsaftale bliver ændret, så den med tiden nedbringes til maksimalt 14 måneder.

Ordningen har hidtil sikret medarbejderne løn i op i til 22 måneder, hvis de bliver omfattet af en masseafskedigelse.

"Vi er kommet et væsentligt stykke i forhold til tryghedsbestemmelserne. Ikke helt på niveau som den øvrige Prosa-gruppe, men meget tættere på, end før vi startede," siger hun. 

Læs også:

CSC-folk i dilemma: Ja eller nej til ny overenskomst.

Prosa og CSC giver håndslag på overenskomst.

Annonce

KMD A/S

Senior Software Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

KMD A/S

BI Consultant

Nordjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S