Smart regnskabs-fif pynter på TDC's regnskab

TDC's regnskab for 2011 får en saltvands-indsprøjtning med smart manøvre.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC pynter på sit 2011-regnskab med en smart manøvre, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Selskabet fremrykkede før nytår nemlig betalingsfristen for hundredetusindvis af kunder med fire dage.

Det var nok til, at deres betalinger faldt i 2011 og ikke i 2012, hvilket giver 2011-regnskabet en ganske pæn saltvands-indsprøjtning, skriver avisen.

"Fremrykningen gør, at pengstrømmen i 2011-regnskabet kommer til at se ekstraordinært god ud, fordi TDC i et eller andet omfang modtager betaling for fem kvartaler fra nogle af kunderne," siger Morten Imsgard, aktieanalytiker i Sydbank, til avisen.

I TDC afviser Anders Jensen, chef for TDC Privat, at der ligger spekulationer om at pynte på regnskabet bag fremrykningen af betalingsdatoen.

Han siger til Morgenavisen Jyllands-Posten, at fremrykningen er sket, fordi selskabet ønsker at sikre en hurtigere betaling, "fordi det giver et positivt resultat for TDC."

Det er et rent tilfælde, at fremrykningen flytter penge fra 2012 til 2011, siger han til avisen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S