Smart regnskabs-fif pynter på TDC's regnskab

TDC's regnskab for 2011 får en saltvands-indsprøjtning med smart manøvre.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC pynter på sit 2011-regnskab med en smart manøvre, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Selskabet fremrykkede før nytår nemlig betalingsfristen for hundredetusindvis af kunder med fire dage.

Det var nok til, at deres betalinger faldt i 2011 og ikke i 2012, hvilket giver 2011-regnskabet en ganske pæn saltvands-indsprøjtning, skriver avisen.

"Fremrykningen gør, at pengstrømmen i 2011-regnskabet kommer til at se ekstraordinært god ud, fordi TDC i et eller andet omfang modtager betaling for fem kvartaler fra nogle af kunderne," siger Morten Imsgard, aktieanalytiker i Sydbank, til avisen.

I TDC afviser Anders Jensen, chef for TDC Privat, at der ligger spekulationer om at pynte på regnskabet bag fremrykningen af betalingsdatoen.

Han siger til Morgenavisen Jyllands-Posten, at fremrykningen er sket, fordi selskabet ønsker at sikre en hurtigere betaling, "fordi det giver et positivt resultat for TDC."

Det er et rent tilfælde, at fremrykningen flytter penge fra 2012 til 2011, siger han til avisen

Kræftens Bekæmpelse

Application Manager til Kræftens Bekæmpelse

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Unified Communications specialist til IT-Operations i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S