Smart regnskabs-fif pynter på TDC's regnskab

TDC's regnskab for 2011 får en saltvands-indsprøjtning med smart manøvre.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC pynter på sit 2011-regnskab med en smart manøvre, skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Selskabet fremrykkede før nytår nemlig betalingsfristen for hundredetusindvis af kunder med fire dage.

Det var nok til, at deres betalinger faldt i 2011 og ikke i 2012, hvilket giver 2011-regnskabet en ganske pæn saltvands-indsprøjtning, skriver avisen.

"Fremrykningen gør, at pengstrømmen i 2011-regnskabet kommer til at se ekstraordinært god ud, fordi TDC i et eller andet omfang modtager betaling for fem kvartaler fra nogle af kunderne," siger Morten Imsgard, aktieanalytiker i Sydbank, til avisen.

I TDC afviser Anders Jensen, chef for TDC Privat, at der ligger spekulationer om at pynte på regnskabet bag fremrykningen af betalingsdatoen.

Han siger til Morgenavisen Jyllands-Posten, at fremrykningen er sket, fordi selskabet ønsker at sikre en hurtigere betaling, "fordi det giver et positivt resultat for TDC."

Det er et rent tilfælde, at fremrykningen flytter penge fra 2012 til 2011, siger han til avisen

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S