CSC og Prosa enige: På plads med ny overenskomst

Ny aftale mellem Prosa og CSC giver markant bedre vilkår end resultatet af lang konflikt, mener Prosa. CSC er uenig, men glad for aftalen.

Artikel top billede

(Foto: Rune Pedersen)

Den nye overenskomst hos CSC Airline Solutions er med vilkår, der er markant bedre end kollegerne hos CSC Danmark, hvor resultatet af en langvarig arbejdskamp i sommers betød, at op mod 800 Prosa-organiserede mistede deres overenskomst, fordi CSC tegnede en ny med det konkurrende fagforbund HK/Privat. 

"Vi har fået en aftale, som vores medlemmer er glade for. Nu kan vi læne os tilbage og se på, hvad der kommer til at ske for vores kolleger i blandt andet industrien, som skal forhandle om et resultat. Sandsynligvis med forligsmand Asbjørn Jensens mellemkomst," siger faglig konsulent hos Prosa, John Jørgensen.

Han henviser til arbejdsmarkedets generelle overenskomstforhandlinger om kort tid.

"Det betyder også, at hvis man ikke måtte nå til enighed, og man skal bruge konfliktvåbnet, så er vi ikke en del af det," siger John Jørgensen.

Trygehed trak tænder ud

Hos Prosa fortæller John Jørgensen, at forhandlingsparterne brugte mange af forhandlingstimerne på netop tryghedsaftalen om vilkårene for fratrædelse i tilfælde af massefyringer.

"Det er vigtigt for os, at de folk, der bliver ramt af opgavebortfald hos CSC Airline Solutions, får nogle fratrædelses-eller uddannelsesvilkår, som kan bringe dem videre," siger John Jørgensen.

Forskellen på tryghedsaftalen er ifølge John Jørgensen, at en ansat i CSC Danmark med 50.000 kroner i løn om måneden ved eventuel massefyring får udbetalt 100.000 kroner, mens en ansat i CSC Airline Solutions skal have udbetalt 450.000 kroner.

Ro på CSC

Hos CSC er nordisk personaledirektør Charlotte Lundblad uenig i, at forskellen er så stor.

Til gengæld hilser hun overenskomstaftalen med Prosa velkommen.

"Aftalen betyder, at der nu, både efter konflikten og nu med den her aftale, er ro på i CSC til virkelig at tænke fremad og have fokus på de nye udfordringer, der ligger foran os. Det er vi rigtig, rigtig glade for," siger hun.

CSC har ifølge Charlotte Lundblad samtidigt indgået overenskomst med den såkaldte akademikerklub og firmaets administrative medarbejdere.

Ifølge Prosa har CSC ikke i forbindelse med forhandlingerne rørt de såkaldte Profot-dage, som er to ekstra feriefridage, som medarbejderne kan holde, som de lyster. 

Heller ikke den gratis cola på Engvej-martriklen, der er et levn fra SAS-tiden, har været i spil ved overenskomstforhandlingerne mellem parterne.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest