CSC og Prosa enige: På plads med ny overenskomst

Ny aftale mellem Prosa og CSC giver markant bedre vilkår end resultatet af lang konflikt, mener Prosa. CSC er uenig, men glad for aftalen.

Artikel top billede

(Foto: Rune Pedersen)

Den nye overenskomst hos CSC Airline Solutions er med vilkår, der er markant bedre end kollegerne hos CSC Danmark, hvor resultatet af en langvarig arbejdskamp i sommers betød, at op mod 800 Prosa-organiserede mistede deres overenskomst, fordi CSC tegnede en ny med det konkurrende fagforbund HK/Privat. 

"Vi har fået en aftale, som vores medlemmer er glade for. Nu kan vi læne os tilbage og se på, hvad der kommer til at ske for vores kolleger i blandt andet industrien, som skal forhandle om et resultat. Sandsynligvis med forligsmand Asbjørn Jensens mellemkomst," siger faglig konsulent hos Prosa, John Jørgensen.

Han henviser til arbejdsmarkedets generelle overenskomstforhandlinger om kort tid.

"Det betyder også, at hvis man ikke måtte nå til enighed, og man skal bruge konfliktvåbnet, så er vi ikke en del af det," siger John Jørgensen.

Trygehed trak tænder ud

Hos Prosa fortæller John Jørgensen, at forhandlingsparterne brugte mange af forhandlingstimerne på netop tryghedsaftalen om vilkårene for fratrædelse i tilfælde af massefyringer.

"Det er vigtigt for os, at de folk, der bliver ramt af opgavebortfald hos CSC Airline Solutions, får nogle fratrædelses-eller uddannelsesvilkår, som kan bringe dem videre," siger John Jørgensen.

Forskellen på tryghedsaftalen er ifølge John Jørgensen, at en ansat i CSC Danmark med 50.000 kroner i løn om måneden ved eventuel massefyring får udbetalt 100.000 kroner, mens en ansat i CSC Airline Solutions skal have udbetalt 450.000 kroner.

Ro på CSC

Hos CSC er nordisk personaledirektør Charlotte Lundblad uenig i, at forskellen er så stor.

Til gengæld hilser hun overenskomstaftalen med Prosa velkommen.

"Aftalen betyder, at der nu, både efter konflikten og nu med den her aftale, er ro på i CSC til virkelig at tænke fremad og have fokus på de nye udfordringer, der ligger foran os. Det er vi rigtig, rigtig glade for," siger hun.

CSC har ifølge Charlotte Lundblad samtidigt indgået overenskomst med den såkaldte akademikerklub og firmaets administrative medarbejdere.

Ifølge Prosa har CSC ikke i forbindelse med forhandlingerne rørt de såkaldte Profot-dage, som er to ekstra feriefridage, som medarbejderne kan holde, som de lyster. 

Heller ikke den gratis cola på Engvej-martriklen, der er et levn fra SAS-tiden, har været i spil ved overenskomstforhandlingerne mellem parterne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Mainframe Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job