CSC og Prosa enige: På plads med ny overenskomst

Ny aftale mellem Prosa og CSC giver markant bedre vilkår end resultatet af lang konflikt, mener Prosa. CSC er uenig, men glad for aftalen.

Artikel top billede

(Foto: Rune Pedersen)

Den nye overenskomst hos CSC Airline Solutions er med vilkår, der er markant bedre end kollegerne hos CSC Danmark, hvor resultatet af en langvarig arbejdskamp i sommers betød, at op mod 800 Prosa-organiserede mistede deres overenskomst, fordi CSC tegnede en ny med det konkurrende fagforbund HK/Privat. 

"Vi har fået en aftale, som vores medlemmer er glade for. Nu kan vi læne os tilbage og se på, hvad der kommer til at ske for vores kolleger i blandt andet industrien, som skal forhandle om et resultat. Sandsynligvis med forligsmand Asbjørn Jensens mellemkomst," siger faglig konsulent hos Prosa, John Jørgensen.

Han henviser til arbejdsmarkedets generelle overenskomstforhandlinger om kort tid.

"Det betyder også, at hvis man ikke måtte nå til enighed, og man skal bruge konfliktvåbnet, så er vi ikke en del af det," siger John Jørgensen.

Trygehed trak tænder ud

Hos Prosa fortæller John Jørgensen, at forhandlingsparterne brugte mange af forhandlingstimerne på netop tryghedsaftalen om vilkårene for fratrædelse i tilfælde af massefyringer.

"Det er vigtigt for os, at de folk, der bliver ramt af opgavebortfald hos CSC Airline Solutions, får nogle fratrædelses-eller uddannelsesvilkår, som kan bringe dem videre," siger John Jørgensen.

Forskellen på tryghedsaftalen er ifølge John Jørgensen, at en ansat i CSC Danmark med 50.000 kroner i løn om måneden ved eventuel massefyring får udbetalt 100.000 kroner, mens en ansat i CSC Airline Solutions skal have udbetalt 450.000 kroner.

Ro på CSC

Hos CSC er nordisk personaledirektør Charlotte Lundblad uenig i, at forskellen er så stor.

Til gengæld hilser hun overenskomstaftalen med Prosa velkommen.

"Aftalen betyder, at der nu, både efter konflikten og nu med den her aftale, er ro på i CSC til virkelig at tænke fremad og have fokus på de nye udfordringer, der ligger foran os. Det er vi rigtig, rigtig glade for," siger hun.

CSC har ifølge Charlotte Lundblad samtidigt indgået overenskomst med den såkaldte akademikerklub og firmaets administrative medarbejdere.

Ifølge Prosa har CSC ikke i forbindelse med forhandlingerne rørt de såkaldte Profot-dage, som er to ekstra feriefridage, som medarbejderne kan holde, som de lyster. 

Heller ikke den gratis cola på Engvej-martriklen, der er et levn fra SAS-tiden, har været i spil ved overenskomstforhandlingerne mellem parterne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2025

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Se alle vores events inden for it

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S