Google ændrer sikkerheden i stor stil

Datatilsyn i flere EU-lande vil nøje gennemgå de ændringer i beskyttelsen af personlige oplysninger, som Google har annonceret.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Læs også: EU på trapperne med nye regler for databeskyttelse

Datatilsyn i både Irland og Frankrig vil med en tættekam gennemgå Googles ændringer i sin politik til beskyttelse af personlige oplysninger.

Google, som er verdens største søgemaskine, annoncerede i går, at selskabet vil reducere sine mere end 70 databeskyttelsesordninger for nogle af sine produkter, heriblandt Android softwaren til mobiltelefoner.

Ændringerne skal føre fra de omkring 70 til en enkelt databeskyttelsesregel, og resultatet bliver ifølge Google en "vidunderlig enkel, intuitiv brugeroplevelse".

Gary Davis fra det irske datatilsyn, Office of the Data Protection Commissioner, har tænkt sig at granske de ændrede regler, hvilket han bekræfter overfor Bloomberg.

Irland er en vigtig spiller i forhold til EU's datalovgivning, fordi landet er hovedkvarter for en stribe af verdens store spillere i it-branchen og huser deres datacentre.

EU på banen

I går annoncerede EU-Kommissær Viviane Reding, at unionens 17 år gamle regler for databeskyttelse skal moderniseres

Blandt andet for at tage højde for den omfattende brug af internettet og for at strømline og koordinere måden, de forskellige landes datatilsyn arbejder på. Det skriver Bloomberg.
Ifølge Redings planer skal det irske datatilsyn være en slags 'one-stop-shop' for virksomheder a la Google og Facebook, som driver deres europæiske forretning fra Irland.

Ud over Google og Facebook er Irland også et europæisk knudepunkt for Microsoft, så sikkerheden for rigtig rigtig mange data fra EU-borgere afhænger af, at den irske databeskyttelseslov er i orden og bliver overholdt.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS