Google ændrer sikkerheden i stor stil

Datatilsyn i flere EU-lande vil nøje gennemgå de ændringer i beskyttelsen af personlige oplysninger, som Google har annonceret.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Læs også: EU på trapperne med nye regler for databeskyttelse

Datatilsyn i både Irland og Frankrig vil med en tættekam gennemgå Googles ændringer i sin politik til beskyttelse af personlige oplysninger.

Google, som er verdens største søgemaskine, annoncerede i går, at selskabet vil reducere sine mere end 70 databeskyttelsesordninger for nogle af sine produkter, heriblandt Android softwaren til mobiltelefoner.

Ændringerne skal føre fra de omkring 70 til en enkelt databeskyttelsesregel, og resultatet bliver ifølge Google en "vidunderlig enkel, intuitiv brugeroplevelse".

Gary Davis fra det irske datatilsyn, Office of the Data Protection Commissioner, har tænkt sig at granske de ændrede regler, hvilket han bekræfter overfor Bloomberg.

Irland er en vigtig spiller i forhold til EU's datalovgivning, fordi landet er hovedkvarter for en stribe af verdens store spillere i it-branchen og huser deres datacentre.

EU på banen

I går annoncerede EU-Kommissær Viviane Reding, at unionens 17 år gamle regler for databeskyttelse skal moderniseres

Blandt andet for at tage højde for den omfattende brug af internettet og for at strømline og koordinere måden, de forskellige landes datatilsyn arbejder på. Det skriver Bloomberg.
Ifølge Redings planer skal det irske datatilsyn være en slags 'one-stop-shop' for virksomheder a la Google og Facebook, som driver deres europæiske forretning fra Irland.

Ud over Google og Facebook er Irland også et europæisk knudepunkt for Microsoft, så sikkerheden for rigtig rigtig mange data fra EU-borgere afhænger af, at den irske databeskyttelseslov er i orden og bliver overholdt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS