Derfor har kommuner svært ved at sikre borger-data

Der er en bestemt grund til, at så mange kommuner ikke kan finde ud af at skjule danskernes personlige data på nettet.

Artikel top billede

Læs også: Danske kommuner smider om sig med borger-data

En hel stribe kommuner er i den seneste uge blevet grebet i at lægge borgernes følsomme oplysninger på nettet.

Problemerne er ifølge sikkerhedsekspert Peter Kruse flere.

En del af problemet er, at cpr-numre og andre følsomme oplysninger smutter igennem kommunernes net og havner på nettet. Et andet er, at det er svært at få fjernet oplysningerne igen.

"Kommunerne har nok ikke været opmærksomme på, at Google er så god til at opsamle indhold i PDF-dokumenter, som typisk er den dokumenttype, der indeholder de følsomme oplysninger," siger han til Computerworld.

Peter Kruse peger på, at det er et kæmpeproblem. Det skyldes, at det er svært at finde de dokumenter, der er lagt på nettet, mens det samtidig er meget svært at få slettet oplysningerne hos eksempelvis Google.

"Indhold kan ligge gemt på Googles servere længe efter, det er blevet slettet i kommunen," vurderer han.

Du skal selv gøre noget

Peter Kruse opfordrer borgere til selv at være opmærksomme på, om deres følsomme oplysninger ligger på nettet.

Hos Datatilsynet er man bekymret over situationen i kommunerne.

"Det er meget beklageligt, at kommunerne lægger borgernes oplysninger på nettet," siger Lena Andersen, kontorchef i Datatilsynet.

Hun henstiller til, at problemstillingen tages 'meget alvorligt.'

"Og vi giver påbud, hvis kommunerne bliver grebet på fersk gerning," siger hun.

Datatilsynet har dog ikke planer om en decideret oplysningskampagne til kommunerne.

Læs også: Danske kommuner smider om sig med borger-data

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S