Derfor har kommuner svært ved at sikre borger-data

Der er en bestemt grund til, at så mange kommuner ikke kan finde ud af at skjule danskernes personlige data på nettet.

Artikel top billede

Læs også: Danske kommuner smider om sig med borger-data

En hel stribe kommuner er i den seneste uge blevet grebet i at lægge borgernes følsomme oplysninger på nettet.

Problemerne er ifølge sikkerhedsekspert Peter Kruse flere.

En del af problemet er, at cpr-numre og andre følsomme oplysninger smutter igennem kommunernes net og havner på nettet. Et andet er, at det er svært at få fjernet oplysningerne igen.

"Kommunerne har nok ikke været opmærksomme på, at Google er så god til at opsamle indhold i PDF-dokumenter, som typisk er den dokumenttype, der indeholder de følsomme oplysninger," siger han til Computerworld.

Peter Kruse peger på, at det er et kæmpeproblem. Det skyldes, at det er svært at finde de dokumenter, der er lagt på nettet, mens det samtidig er meget svært at få slettet oplysningerne hos eksempelvis Google.

"Indhold kan ligge gemt på Googles servere længe efter, det er blevet slettet i kommunen," vurderer han.

Du skal selv gøre noget

Peter Kruse opfordrer borgere til selv at være opmærksomme på, om deres følsomme oplysninger ligger på nettet.

Hos Datatilsynet er man bekymret over situationen i kommunerne.

"Det er meget beklageligt, at kommunerne lægger borgernes oplysninger på nettet," siger Lena Andersen, kontorchef i Datatilsynet.

Hun henstiller til, at problemstillingen tages 'meget alvorligt.'

"Og vi giver påbud, hvis kommunerne bliver grebet på fersk gerning," siger hun.

Datatilsynet har dog ikke planer om en decideret oplysningskampagne til kommunerne.

Læs også: Danske kommuner smider om sig med borger-data

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos