Derfor har kommuner svært ved at sikre borger-data

Der er en bestemt grund til, at så mange kommuner ikke kan finde ud af at skjule danskernes personlige data på nettet.

Artikel top billede

Læs også: Danske kommuner smider om sig med borger-data

En hel stribe kommuner er i den seneste uge blevet grebet i at lægge borgernes følsomme oplysninger på nettet.

Problemerne er ifølge sikkerhedsekspert Peter Kruse flere.

En del af problemet er, at cpr-numre og andre følsomme oplysninger smutter igennem kommunernes net og havner på nettet. Et andet er, at det er svært at få fjernet oplysningerne igen.

"Kommunerne har nok ikke været opmærksomme på, at Google er så god til at opsamle indhold i PDF-dokumenter, som typisk er den dokumenttype, der indeholder de følsomme oplysninger," siger han til Computerworld.

Peter Kruse peger på, at det er et kæmpeproblem. Det skyldes, at det er svært at finde de dokumenter, der er lagt på nettet, mens det samtidig er meget svært at få slettet oplysningerne hos eksempelvis Google.

"Indhold kan ligge gemt på Googles servere længe efter, det er blevet slettet i kommunen," vurderer han.

Du skal selv gøre noget

Peter Kruse opfordrer borgere til selv at være opmærksomme på, om deres følsomme oplysninger ligger på nettet.

Hos Datatilsynet er man bekymret over situationen i kommunerne.

"Det er meget beklageligt, at kommunerne lægger borgernes oplysninger på nettet," siger Lena Andersen, kontorchef i Datatilsynet.

Hun henstiller til, at problemstillingen tages 'meget alvorligt.'

"Og vi giver påbud, hvis kommunerne bliver grebet på fersk gerning," siger hun.

Datatilsynet har dog ikke planer om en decideret oplysningskampagne til kommunerne.

Læs også: Danske kommuner smider om sig med borger-data

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job