Derfor har kommuner svært ved at sikre borger-data

Der er en bestemt grund til, at så mange kommuner ikke kan finde ud af at skjule danskernes personlige data på nettet.

Artikel top billede

Læs også: Danske kommuner smider om sig med borger-data

En hel stribe kommuner er i den seneste uge blevet grebet i at lægge borgernes følsomme oplysninger på nettet.

Problemerne er ifølge sikkerhedsekspert Peter Kruse flere.

En del af problemet er, at cpr-numre og andre følsomme oplysninger smutter igennem kommunernes net og havner på nettet. Et andet er, at det er svært at få fjernet oplysningerne igen.

"Kommunerne har nok ikke været opmærksomme på, at Google er så god til at opsamle indhold i PDF-dokumenter, som typisk er den dokumenttype, der indeholder de følsomme oplysninger," siger han til Computerworld.

Peter Kruse peger på, at det er et kæmpeproblem. Det skyldes, at det er svært at finde de dokumenter, der er lagt på nettet, mens det samtidig er meget svært at få slettet oplysningerne hos eksempelvis Google.

"Indhold kan ligge gemt på Googles servere længe efter, det er blevet slettet i kommunen," vurderer han.

Du skal selv gøre noget

Peter Kruse opfordrer borgere til selv at være opmærksomme på, om deres følsomme oplysninger ligger på nettet.

Hos Datatilsynet er man bekymret over situationen i kommunerne.

"Det er meget beklageligt, at kommunerne lægger borgernes oplysninger på nettet," siger Lena Andersen, kontorchef i Datatilsynet.

Hun henstiller til, at problemstillingen tages 'meget alvorligt.'

"Og vi giver påbud, hvis kommunerne bliver grebet på fersk gerning," siger hun.

Datatilsynet har dog ikke planer om en decideret oplysningskampagne til kommunerne.

Læs også: Danske kommuner smider om sig med borger-data

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S