Derfor har kommuner svært ved at sikre borger-data

Der er en bestemt grund til, at så mange kommuner ikke kan finde ud af at skjule danskernes personlige data på nettet.

Artikel top billede

Læs også: Danske kommuner smider om sig med borger-data

En hel stribe kommuner er i den seneste uge blevet grebet i at lægge borgernes følsomme oplysninger på nettet.

Problemerne er ifølge sikkerhedsekspert Peter Kruse flere.

En del af problemet er, at cpr-numre og andre følsomme oplysninger smutter igennem kommunernes net og havner på nettet. Et andet er, at det er svært at få fjernet oplysningerne igen.

"Kommunerne har nok ikke været opmærksomme på, at Google er så god til at opsamle indhold i PDF-dokumenter, som typisk er den dokumenttype, der indeholder de følsomme oplysninger," siger han til Computerworld.

Peter Kruse peger på, at det er et kæmpeproblem. Det skyldes, at det er svært at finde de dokumenter, der er lagt på nettet, mens det samtidig er meget svært at få slettet oplysningerne hos eksempelvis Google.

"Indhold kan ligge gemt på Googles servere længe efter, det er blevet slettet i kommunen," vurderer han.

Du skal selv gøre noget

Peter Kruse opfordrer borgere til selv at være opmærksomme på, om deres følsomme oplysninger ligger på nettet.

Hos Datatilsynet er man bekymret over situationen i kommunerne.

"Det er meget beklageligt, at kommunerne lægger borgernes oplysninger på nettet," siger Lena Andersen, kontorchef i Datatilsynet.

Hun henstiller til, at problemstillingen tages 'meget alvorligt.'

"Og vi giver påbud, hvis kommunerne bliver grebet på fersk gerning," siger hun.

Datatilsynet har dog ikke planer om en decideret oplysningskampagne til kommunerne.

Læs også: Danske kommuner smider om sig med borger-data

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec