Teleselskaber: Vi har alt for svært ved at klage

Teleselskaberne mener, at de har for svært ved at klage over kommuner.

Artikel top billede

Læs også: Kommuner beskyldes for priskartel på mobilmaster.

Teleselskaberne mener, at deres muligheder for at klage over kommuner, der hæver lejepriserne for plads til mobilmaster, er alt for dårlige, skriver Børsen.

Det sker, efter avisen torsdag skrev, at teleanalytiker John Strand, Strand Consult, havde meldt kommuner til Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, fordi de ifølge materiale, som John Strand har indsamlet, pludselig har hævet lejepriserne for pladserne.

Det kan du læse mere om her.

"Teleselskaberne har reelt ingen forhandlingsmuligheder over for kommunerne, hvis man vil klage over lejeudgifterne," siger direktør for Telekommunikationsindustrien, Jakob Willer, til Børsen.

Han peger desuden overfor avisen på, at de private lodsejere, som teleselskaberne også lejer grunde til mobilmaster hos, også er begyndt at sætte priserne op.

Voldgiftssag

Ifølge avisen skal uenigheder om lejepriserne afgøres i en voldgift.

Kan man her ikke nå til enighed, skal sagen afgøres af en opmand, hvis grundlag skal udarbejdes af den samme kommune, der er part i sagen.

"Voldgiftssystemet er ikke i praksis brugbart til at afgøre en markedsleje for opsætning af master til mobiltelefoni," siger Jakob Lind, projektchef i TDC, til Børsen.

Læs også: Kommuner beskyldes for priskartel på mobilmaster.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS