Så mange millioner tjener TDC om dagen

Landets største televirksomheder tjente 8 millioner kroner per dag. Men det er dårligere end året før.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Hos landets største televirksomhed blev der fredag gjort status på 2011.

Det skete i form af årets regnskab, der viser en bundlinje på 2,8 milliarder kroner, hvilket rundt regnet svarer til 7,67 millioner kroner per dag.

TDCs topchef er da også tilfreds.

"De tilfredsstillende resultater betyder blandt andet, at TDC som lovet kan udbetale 4,35 kroner i 2011-udbytte per aktie," udtaler administrerende direktør og koncernchef Henrik Poulsen i en meddelelse.

Men faktisk var indtjeningen bedre året før, hvor overskuddet lå på lidt over tre milliarder kroner. 

Dog kan koncernen og dets aktionærer glæde sig over et milliardforlig indgået med det polske selskab TPSA, der indbragte selskabet en lille milliard kroner i år.

YouSee stormer derudaf

Ser man på TDC-koncernens omsætning, så ryger den igen ind som en af de absolut største i it-branchen herhjemme.

I 2011 lander den nemlig på 26,3 milllarder kroner, hvilket er en lille stigning på 0,5 procent i forhold til året før.

Særligt forretningsenheden YouSee bidrager med øget vækst.

Således er er omsætningen her steget med 6,2 procent og rammer 4,3 milliarder kroner. 

Du kan selv dykke ned i det 39 sider lange TDC-regnskab her.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Uspecificeret arbejdssted

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

    Region Sjælland

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network