Så mange it-angreb ramte os danskere i 2011

Sikkerhedsorganisationen DK-Cert har målt sig frem til en stigning på 25 procent i antallet af angreb på danske it-systemer.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor skal du bruge dine penge på it-sikkerhed.

DK-Cert: 2011 blev året for de målrettede angreb.

DK-Cert: Vi kan lære meget af it-skurkene.

I 2011 behandlede sikkerhedsorganisationen DK-Cert 44.829 såkaldte sikkerhedshændelser.

Tallet er udtryk for en stigning på 25 procent i forholdet til 2010.

For at nå frem til tallet har DK-Cert overvåget sikkerheden på Forskningsnettet og andre danske netværk i uddannelsessektoren.

Sikkerhedsorganisationen beskriver en sikkerhedshændelse som eksempelvis et hacker-angreb, virusudbrud eller lignende hændelse, der har betydning for it-sikkerheden i Danmark.

Phishing boomer

Det er specielt svindel af typen phishing, der er i stigning.

Dat kan man læse i DK-Certs sikkerhedsrapport, Trendrapport 2011, som netop er blevet udgivet.

"De it-kriminelle går i højere grad efter danskerne. De udfører blandt andet phishing-svindel, hvor de lokker fortrolige oplysninger fra ofrene under falske forudsætninger, siger Shehzad Ahmad, der er chef for DK-Cert.

Han eksemplificerer med en historie om de danske bankkunder i et stort pengeinstitut, der sidste år blev franarret penge af svindlere, der anvendte en avanceret form for phishing.

Læs også: Sådan fik danske bankkunder lænset deres konti

"Svindlerne narrede ofrene til at tro, at de loggede ind på deres netbank, mens data i virkeligheden gik til svindlerne. De brugte oplysningerne til at logge ind og overføre penge til deres egne konti."

I rapporten kan man også læse, at mængden af danske websteder, der blev brugt til den slags forfalskede websteder, blev fordoblet i 2011.

Det var typisk legitime websteder, som svindlerne hackede sig ind på og placerede deres forfalskede websider på.

Hele rapporten kan læses her (PDF).

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Product Owner

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly