Så mange it-angreb ramte os danskere i 2011

Sikkerhedsorganisationen DK-Cert har målt sig frem til en stigning på 25 procent i antallet af angreb på danske it-systemer.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor skal du bruge dine penge på it-sikkerhed.

DK-Cert: 2011 blev året for de målrettede angreb.

DK-Cert: Vi kan lære meget af it-skurkene.

I 2011 behandlede sikkerhedsorganisationen DK-Cert 44.829 såkaldte sikkerhedshændelser.

Tallet er udtryk for en stigning på 25 procent i forholdet til 2010.

For at nå frem til tallet har DK-Cert overvåget sikkerheden på Forskningsnettet og andre danske netværk i uddannelsessektoren.

Sikkerhedsorganisationen beskriver en sikkerhedshændelse som eksempelvis et hacker-angreb, virusudbrud eller lignende hændelse, der har betydning for it-sikkerheden i Danmark.

Phishing boomer

Det er specielt svindel af typen phishing, der er i stigning.

Dat kan man læse i DK-Certs sikkerhedsrapport, Trendrapport 2011, som netop er blevet udgivet.

"De it-kriminelle går i højere grad efter danskerne. De udfører blandt andet phishing-svindel, hvor de lokker fortrolige oplysninger fra ofrene under falske forudsætninger, siger Shehzad Ahmad, der er chef for DK-Cert.

Han eksemplificerer med en historie om de danske bankkunder i et stort pengeinstitut, der sidste år blev franarret penge af svindlere, der anvendte en avanceret form for phishing.

Læs også: Sådan fik danske bankkunder lænset deres konti

"Svindlerne narrede ofrene til at tro, at de loggede ind på deres netbank, mens data i virkeligheden gik til svindlerne. De brugte oplysningerne til at logge ind og overføre penge til deres egne konti."

I rapporten kan man også læse, at mængden af danske websteder, der blev brugt til den slags forfalskede websteder, blev fordoblet i 2011.

Det var typisk legitime websteder, som svindlerne hackede sig ind på og placerede deres forfalskede websider på.

Hele rapporten kan læses her (PDF).

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S