Så mange it-angreb ramte os danskere i 2011

Sikkerhedsorganisationen DK-Cert har målt sig frem til en stigning på 25 procent i antallet af angreb på danske it-systemer.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor skal du bruge dine penge på it-sikkerhed.

DK-Cert: 2011 blev året for de målrettede angreb.

DK-Cert: Vi kan lære meget af it-skurkene.

I 2011 behandlede sikkerhedsorganisationen DK-Cert 44.829 såkaldte sikkerhedshændelser.

Tallet er udtryk for en stigning på 25 procent i forholdet til 2010.

For at nå frem til tallet har DK-Cert overvåget sikkerheden på Forskningsnettet og andre danske netværk i uddannelsessektoren.

Sikkerhedsorganisationen beskriver en sikkerhedshændelse som eksempelvis et hacker-angreb, virusudbrud eller lignende hændelse, der har betydning for it-sikkerheden i Danmark.

Phishing boomer

Det er specielt svindel af typen phishing, der er i stigning.

Dat kan man læse i DK-Certs sikkerhedsrapport, Trendrapport 2011, som netop er blevet udgivet.

"De it-kriminelle går i højere grad efter danskerne. De udfører blandt andet phishing-svindel, hvor de lokker fortrolige oplysninger fra ofrene under falske forudsætninger, siger Shehzad Ahmad, der er chef for DK-Cert.

Han eksemplificerer med en historie om de danske bankkunder i et stort pengeinstitut, der sidste år blev franarret penge af svindlere, der anvendte en avanceret form for phishing.

Læs også: Sådan fik danske bankkunder lænset deres konti

"Svindlerne narrede ofrene til at tro, at de loggede ind på deres netbank, mens data i virkeligheden gik til svindlerne. De brugte oplysningerne til at logge ind og overføre penge til deres egne konti."

I rapporten kan man også læse, at mængden af danske websteder, der blev brugt til den slags forfalskede websteder, blev fordoblet i 2011.

Det var typisk legitime websteder, som svindlerne hackede sig ind på og placerede deres forfalskede websider på.

Hele rapporten kan læses her (PDF).

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S