Så mange it-angreb ramte os danskere i 2011

Sikkerhedsorganisationen DK-Cert har målt sig frem til en stigning på 25 procent i antallet af angreb på danske it-systemer.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor skal du bruge dine penge på it-sikkerhed.

DK-Cert: 2011 blev året for de målrettede angreb.

DK-Cert: Vi kan lære meget af it-skurkene.

I 2011 behandlede sikkerhedsorganisationen DK-Cert 44.829 såkaldte sikkerhedshændelser.

Tallet er udtryk for en stigning på 25 procent i forholdet til 2010.

For at nå frem til tallet har DK-Cert overvåget sikkerheden på Forskningsnettet og andre danske netværk i uddannelsessektoren.

Sikkerhedsorganisationen beskriver en sikkerhedshændelse som eksempelvis et hacker-angreb, virusudbrud eller lignende hændelse, der har betydning for it-sikkerheden i Danmark.

Phishing boomer

Det er specielt svindel af typen phishing, der er i stigning.

Dat kan man læse i DK-Certs sikkerhedsrapport, Trendrapport 2011, som netop er blevet udgivet.

"De it-kriminelle går i højere grad efter danskerne. De udfører blandt andet phishing-svindel, hvor de lokker fortrolige oplysninger fra ofrene under falske forudsætninger, siger Shehzad Ahmad, der er chef for DK-Cert.

Han eksemplificerer med en historie om de danske bankkunder i et stort pengeinstitut, der sidste år blev franarret penge af svindlere, der anvendte en avanceret form for phishing.

Læs også: Sådan fik danske bankkunder lænset deres konti

"Svindlerne narrede ofrene til at tro, at de loggede ind på deres netbank, mens data i virkeligheden gik til svindlerne. De brugte oplysningerne til at logge ind og overføre penge til deres egne konti."

I rapporten kan man også læse, at mængden af danske websteder, der blev brugt til den slags forfalskede websteder, blev fordoblet i 2011.

Det var typisk legitime websteder, som svindlerne hackede sig ind på og placerede deres forfalskede websider på.

Hele rapporten kan læses her (PDF).

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S