Sådan undgår du at blive ramt af malware

Malware-svindlerne er blevet så professionelle, at malware-branchen i dag er blevet til en tjekket industri. Se her, hvordan du undgår at blive ramt.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor er det så svært at fange malware-svindlere.

Goddag: Må vi levere lidt malware-as-a-service?.

 
Malware-selskaberne har efterhånden udviklet sig hen mod et punkt, hvor de arbejde på nogenlunde samme måde som den legitime software-industri.
 
Men selv om malware-branchen er blevet tjekket og professionel, har du stadig muligheder for at holde malwaren fra døren.

Først og fremmest skal du holde dig alle de sædvanlige ting for øje: Lad være med at åbne mærkelige vedhæftninger, selv fra folk du kender. Hold dig væk fra mistænkelige hjemmesider. Hold din antivirus opdateret.

Pierluigi Paganini anbefaler oplysning af befolkningen og at skabe netværk til alarmering via sociale medier. Han ville desuden gerne se task forces bestående af medlemmer fra forskellige sektorer som myndigheder, industri, sundhed og militær, "for truslen findes på tværs af sektorer."

Men hverken Pierluigi Paganini eller malware-eksprten Kevin McAleavey er optimistiske på kort sigt.

"Så længe der findes måder at komme ind i Windows, og så længe man kan tjene penge på at gøre det, så vil der ikke være nogen mangel på malware-forfattere og folk, der gerne vil tjene penge på at hjælpe dem - indtil den dag vi løser selve problemet med hijackede computere," siger Kevin McAleavey.

Pierluigi Paganini siger, at der ikke findes produkter på markedet i dag, der kan blokere en fjende, der "vokser sig større for hver dag, der går."

"Vi er fuldstændigt uforberedte," siger han, på at bekæmpe en "perfekt business-maskine, der overflytter penge i mængder, der svarer til flere nationers økonomi."

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læs også:

Derfor er det så svært at fange malware-svindlere.

Goddag: Må vi levere lidt malware-as-a-service?.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job