Bank: Derfor er login uden NemID helt i orden

Der er ikke hold i påstanden om sikkerhedsproblemer i forbindelse med bankkunders login uden brug af NemID, lyder det fra Nykredit Bank.

Artikel top billede

Læs også:
Halv NemID-løsning i bankerne vækker bekymring

I går luftede Ingrid Colding-Jørgensen, der er formand for Rådet for IT- og Persondatasikkerhed, sin bekymring i forbindelse med danske bankers såkaldte konti-kig, der giver brugeren mulighed for at få adgang til deres konti uden brug af NemID.

Den historie kan du læse her.

Men den påstand holder ikke, lyder det fra it-chefen i Nykredit Bank, der benytter sig af konto-kig.

"Vi er ikke enige i hendes (Ingrid Colding-Jørgensen, red.) synspunkter," siger Lars Mathiesen, der er it-direktør i Nykredit.
"Vi har anvendt systemet, hvor brugerne logger på sin netbank med brugernavn og kodeord, siden 1997, og vi har ikke haft problemer med det."

Vi er helt trygge

Banken vurderer dog konstant sikkerheden i netbanken.

"Der kan naturligvis opstå en ny situation i fremtiden, og vi følger derfor situationen meget tæt, men i øjeblikket er vi helt trygge."

Nykredit oplyser, at man aldrig har oplevet et identitetstyveri via netbanken.

"Jeg kender ikke bevægegrundene for advarslen, men jeg vurderer, at det i øjeblikket ikke er en relevant problemstilling i markedet. Det kan det blive om tre, fem eller ti år, og det tager vi bestik af løbende," siger Lars Mathiesen.

For eksempelvis at foretage transaktioner, betale regninger eller flytte penge til konti uden for brugerens profil, skal man anvende sin NemID.

Læs også:
Halv NemID-løsning i bankerne vækker bekymring

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    Djurslands Bank

    IT-udvikler

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura