Bank: Derfor er login uden NemID helt i orden

Der er ikke hold i påstanden om sikkerhedsproblemer i forbindelse med bankkunders login uden brug af NemID, lyder det fra Nykredit Bank.

Artikel top billede

Læs også:
Halv NemID-løsning i bankerne vækker bekymring

I går luftede Ingrid Colding-Jørgensen, der er formand for Rådet for IT- og Persondatasikkerhed, sin bekymring i forbindelse med danske bankers såkaldte konti-kig, der giver brugeren mulighed for at få adgang til deres konti uden brug af NemID.

Den historie kan du læse her.

Men den påstand holder ikke, lyder det fra it-chefen i Nykredit Bank, der benytter sig af konto-kig.

"Vi er ikke enige i hendes (Ingrid Colding-Jørgensen, red.) synspunkter," siger Lars Mathiesen, der er it-direktør i Nykredit.
"Vi har anvendt systemet, hvor brugerne logger på sin netbank med brugernavn og kodeord, siden 1997, og vi har ikke haft problemer med det."

Vi er helt trygge

Banken vurderer dog konstant sikkerheden i netbanken.

"Der kan naturligvis opstå en ny situation i fremtiden, og vi følger derfor situationen meget tæt, men i øjeblikket er vi helt trygge."

Nykredit oplyser, at man aldrig har oplevet et identitetstyveri via netbanken.

"Jeg kender ikke bevægegrundene for advarslen, men jeg vurderer, at det i øjeblikket ikke er en relevant problemstilling i markedet. Det kan det blive om tre, fem eller ti år, og det tager vi bestik af løbende," siger Lars Mathiesen.

For eksempelvis at foretage transaktioner, betale regninger eller flytte penge til konti uden for brugerens profil, skal man anvende sin NemID.

Læs også:
Halv NemID-løsning i bankerne vækker bekymring

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Danoffice IT

Head of Business Enablement

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Nordjylland

SOS Børnebyerne

Senior Web Performance Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job