Danske elever må tage Google med til eksamen

Danske elever får for første gang lov til at bruge værktøjer som Google Translate i en eksamenssituation.

Artikel top billede

Læs også: 

Gymnasieelever tester eksamens-surf

Dansk universitet sløjfer sine sidste papir-eksamener

Surf og svar. 

Nu bliver mulighederne for at benytte internettet til eksamen udvidet på en række gymnasiale uddannelser. 

Det sker efter, at en flok udvalgte danske elever på gymnasialt niveau siden foråret 2010 har fået lov til at benytte internettet til seks skriftlige eksamener.

Det antal bliver snart udvidet til 11.

Det skriver Undervisningsministeriet på sin hjemmeside i en redegørelse fra Kvalitets- og Tilsynsstyrelsen.

Kan bruge Google Translate

Det betyder, at uddannelser inden for stx, hhx og htx fra 2014 for første gang nogensinde får lov til at prøve kræfter med engelsk på A-niveau ved hjælp af eksempelvis Google Translate.

Det kunne ske ved at fokusere på fejlfinding i oversættelsesprogrammet fra den populære søgemaskine.

"For det første har udviklingen på it-området betydet, at man med it-værktøjer i stadig stigende grad kan udforme autentiske prøver, som modsvarer de udfordringer, eleven vil møde i sit videre uddannelsesforløb og arbejdsliv." 

"For det andet vil en udvidet brug af digitale prøver indvirke på tilrettelæggelsen af undervisningen, som derved i højere grad kommer til at nærme sig den virkelighed, eleverne møder uden for undervisningslokalet," indleder Kvalitets- og Tilsynsstyrelsen sin vurdering.

Internettet erstatter cd-rom'en

De tre nye eksamener i skriftelig engelsk bliver suppleret med to internet-eksamener i dansk på A-niveau på hhx og htx.

I dag har begge uddannelser digitale eksamensopgaver på cd-rom, men altså uden internetadgang.

Htx vil have premiere på sine første internet-eksamener via internettet, når eleverne i skal testet i dansk fra maj 2013.

Hhx følger trop året efter med sine første internet-eksamener i dansk.

Chat er forbudt

I 2010 blev de seks første eksamener via internettet udbudt i henholdsvis tre stx-fag og tre hhx-eksamener.

Det gjaldt for stx, at eleverne kunne benyttet internettet til skriftelige eksamener i fagene dansk, samfundsfag og matematik. For hhx's vedkommende skete det i afsætning, international økonomi og virksomhedsøkonomi.

I samme år blev de gymnasiale uddannelsessteder spurgt om deres brug af it i en landsdækkende undersøgelse, og her viste det sig blandt andet, at 99 procent af klasselokalerne har trådløst netværk og 60 procent overvejer it-forberedelser på skolen.

Og selv om antallet af eksamener nu bliver udvidet, er det dog ikke hele internettet som eksempelvis sociale medier som Facebook, der må benyttes.

"Eleverne får adgang til internettet, men det er fortsat ikke tilladt at kommunikere med andre under eksamen. Internettet kan bruges til at indsamle, vurdere og præsentere ny information," lyder det fra Ministeriet for Børn og Undervisning i en pressemeddelelse. 

Samtidig er Kvalitets- og Tilsynsstyrelsen i gang med et projekt, der skal udrede konsekvenserne ved brug af internet i forberedelsestiden til mundtlige eksamener.

Læs også: 

Gymnasieelever tester eksamens-surf

Dansk universitet sløjfer sine sidste papir-eksamener

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS