Danske elever må tage Google med til eksamen

Danske elever får for første gang lov til at bruge værktøjer som Google Translate i en eksamenssituation.

Artikel top billede

Læs også: 

Gymnasieelever tester eksamens-surf

Dansk universitet sløjfer sine sidste papir-eksamener

Surf og svar. 

Nu bliver mulighederne for at benytte internettet til eksamen udvidet på en række gymnasiale uddannelser. 

Det sker efter, at en flok udvalgte danske elever på gymnasialt niveau siden foråret 2010 har fået lov til at benytte internettet til seks skriftlige eksamener.

Det antal bliver snart udvidet til 11.

Det skriver Undervisningsministeriet på sin hjemmeside i en redegørelse fra Kvalitets- og Tilsynsstyrelsen.

Kan bruge Google Translate

Det betyder, at uddannelser inden for stx, hhx og htx fra 2014 for første gang nogensinde får lov til at prøve kræfter med engelsk på A-niveau ved hjælp af eksempelvis Google Translate.

Det kunne ske ved at fokusere på fejlfinding i oversættelsesprogrammet fra den populære søgemaskine.

"For det første har udviklingen på it-området betydet, at man med it-værktøjer i stadig stigende grad kan udforme autentiske prøver, som modsvarer de udfordringer, eleven vil møde i sit videre uddannelsesforløb og arbejdsliv." 

"For det andet vil en udvidet brug af digitale prøver indvirke på tilrettelæggelsen af undervisningen, som derved i højere grad kommer til at nærme sig den virkelighed, eleverne møder uden for undervisningslokalet," indleder Kvalitets- og Tilsynsstyrelsen sin vurdering.

Internettet erstatter cd-rom'en

De tre nye eksamener i skriftelig engelsk bliver suppleret med to internet-eksamener i dansk på A-niveau på hhx og htx.

I dag har begge uddannelser digitale eksamensopgaver på cd-rom, men altså uden internetadgang.

Htx vil have premiere på sine første internet-eksamener via internettet, når eleverne i skal testet i dansk fra maj 2013.

Hhx følger trop året efter med sine første internet-eksamener i dansk.

Chat er forbudt

I 2010 blev de seks første eksamener via internettet udbudt i henholdsvis tre stx-fag og tre hhx-eksamener.

Det gjaldt for stx, at eleverne kunne benyttet internettet til skriftelige eksamener i fagene dansk, samfundsfag og matematik. For hhx's vedkommende skete det i afsætning, international økonomi og virksomhedsøkonomi.

I samme år blev de gymnasiale uddannelsessteder spurgt om deres brug af it i en landsdækkende undersøgelse, og her viste det sig blandt andet, at 99 procent af klasselokalerne har trådløst netværk og 60 procent overvejer it-forberedelser på skolen.

Og selv om antallet af eksamener nu bliver udvidet, er det dog ikke hele internettet som eksempelvis sociale medier som Facebook, der må benyttes.

"Eleverne får adgang til internettet, men det er fortsat ikke tilladt at kommunikere med andre under eksamen. Internettet kan bruges til at indsamle, vurdere og præsentere ny information," lyder det fra Ministeriet for Børn og Undervisning i en pressemeddelelse. 

Samtidig er Kvalitets- og Tilsynsstyrelsen i gang med et projekt, der skal udrede konsekvenserne ved brug af internet i forberedelsestiden til mundtlige eksamener.

Læs også: 

Gymnasieelever tester eksamens-surf

Dansk universitet sløjfer sine sidste papir-eksamener

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S