Danske elever må tage Google med til eksamen

Danske elever får for første gang lov til at bruge værktøjer som Google Translate i en eksamenssituation.

Artikel top billede

Læs også: 

Gymnasieelever tester eksamens-surf

Dansk universitet sløjfer sine sidste papir-eksamener

Surf og svar. 

Nu bliver mulighederne for at benytte internettet til eksamen udvidet på en række gymnasiale uddannelser. 

Det sker efter, at en flok udvalgte danske elever på gymnasialt niveau siden foråret 2010 har fået lov til at benytte internettet til seks skriftlige eksamener.

Det antal bliver snart udvidet til 11.

Det skriver Undervisningsministeriet på sin hjemmeside i en redegørelse fra Kvalitets- og Tilsynsstyrelsen.

Kan bruge Google Translate

Det betyder, at uddannelser inden for stx, hhx og htx fra 2014 for første gang nogensinde får lov til at prøve kræfter med engelsk på A-niveau ved hjælp af eksempelvis Google Translate.

Det kunne ske ved at fokusere på fejlfinding i oversættelsesprogrammet fra den populære søgemaskine.

"For det første har udviklingen på it-området betydet, at man med it-værktøjer i stadig stigende grad kan udforme autentiske prøver, som modsvarer de udfordringer, eleven vil møde i sit videre uddannelsesforløb og arbejdsliv." 

"For det andet vil en udvidet brug af digitale prøver indvirke på tilrettelæggelsen af undervisningen, som derved i højere grad kommer til at nærme sig den virkelighed, eleverne møder uden for undervisningslokalet," indleder Kvalitets- og Tilsynsstyrelsen sin vurdering.

Internettet erstatter cd-rom'en

De tre nye eksamener i skriftelig engelsk bliver suppleret med to internet-eksamener i dansk på A-niveau på hhx og htx.

I dag har begge uddannelser digitale eksamensopgaver på cd-rom, men altså uden internetadgang.

Htx vil have premiere på sine første internet-eksamener via internettet, når eleverne i skal testet i dansk fra maj 2013.

Hhx følger trop året efter med sine første internet-eksamener i dansk.

Chat er forbudt

I 2010 blev de seks første eksamener via internettet udbudt i henholdsvis tre stx-fag og tre hhx-eksamener.

Det gjaldt for stx, at eleverne kunne benyttet internettet til skriftelige eksamener i fagene dansk, samfundsfag og matematik. For hhx's vedkommende skete det i afsætning, international økonomi og virksomhedsøkonomi.

I samme år blev de gymnasiale uddannelsessteder spurgt om deres brug af it i en landsdækkende undersøgelse, og her viste det sig blandt andet, at 99 procent af klasselokalerne har trådløst netværk og 60 procent overvejer it-forberedelser på skolen.

Og selv om antallet af eksamener nu bliver udvidet, er det dog ikke hele internettet som eksempelvis sociale medier som Facebook, der må benyttes.

"Eleverne får adgang til internettet, men det er fortsat ikke tilladt at kommunikere med andre under eksamen. Internettet kan bruges til at indsamle, vurdere og præsentere ny information," lyder det fra Ministeriet for Børn og Undervisning i en pressemeddelelse. 

Samtidig er Kvalitets- og Tilsynsstyrelsen i gang med et projekt, der skal udrede konsekvenserne ved brug af internet i forberedelsestiden til mundtlige eksamener.

Læs også: 

Gymnasieelever tester eksamens-surf

Dansk universitet sløjfer sine sidste papir-eksamener

Annonce

Annonceindlæg fra HP

Det hybride kontor kræver personlig teknologi

Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network