Her er FBI's hemmelige rapport om Steve Jobs

Det amerikanske forbundspoliti, FBI, offentliggør hidtil hemmeligholdt rapport om Steve Jobs, som den amerikanske præsident oprindeligt bestilte.

Artikel top billede

Læs også: Nekrolog: Farvel til den modige pioner og æstetiker.

Det amerikanske forbunds-politi, FBI, havde i 1991 Apples Steve Jobs i kikkerten.

FBI gennemførte på dette tidspunkt et omfattende tjek af Steve Jobs, fordi den daværende amerikanske præsident, George H.W. Bush overvejede at tilbyde ham plads i det amerikanske eksportråd.

FBI har nu offentligggjort sagsmappen, der indeholder 191 sider med en lang række detaljer om Steve Jobs, som FBI blandt andet har indsamlet via interview med folk tæt på ham.

I FBI-materialet stiller flere personer spørgsmålstegn ved Steve Jobs ærlighed. De fremhæver enslydende, at Steve Jobs ikke har skrupler ved at dreje og forvrænge sandheden, hvis det kan hjælpe ham til at nå sit mål.

Omvendt mener andre af de interviewede personer tæt på Steve Jobs, at han altid havde fokus på at håndtere forretnings-relaterede aftaler på en ordentlig måde samt at han 'har de nødvendige kvaliteter til at indtage en politisk stilling på højt niveau."

Sidstnævnte var forudsat, at "ærlighed og integritet ikke er påkrævede kvaliteter, hvis man skal indtage en politisk stilling på højt niveau."

I rapporten beskriver adskillige personer Steve Jobs som 'krævende.'

Det fremgår, at han stiller store krav til sig selv og til andre og at medarbejdere skal være meget velforberedte, når de præsenterer ideer for Steve Jobs, der ellers omgående vil lukke diskussionen og nogle gange bortvise medarbejderen.

Stædig og passioneret

I materialet bliver Steve Jobs desuden betegnet som en mand med en meget stærk vilje, stædig, hårdtarbejdende og passioneret, hvilket bliver lagt til grund for hans store succes.

Det fremgår tillige, at Steve Jobs ikke har været medlem af noget kommunistparti eller nogen organisation, der arbejder på at vælte regeringen.

I det grundige materiale citerer FBI også en IBM-medarbejder, der siger, at han aldrig har "set pågældende person indtage ulovlige stoffer eller misbruge alkohol," ligesom han aldrig har "været vidne til eksempler på ekstravagant livsførelse."

Steve Jobs har dog erkendt, at han har røget hash og indtaget LSD i perioden mellem 1970 og 1974.

I rapporten siger en af Steve Jobs bekendte i Californien, at Steve Jobs' "filosofi har forandret sig via hans deltagelse i østlig og/eller indiansk mysticisme og religion," hvilket "tilsyneladende har haft positiv indflydelse på hans personlige liv."

Steve Jobs var ikke mindst kendt for sit såkaldte "reality distortion field," som de Apple-ansatte kaldte det. Det dækkede over Steve Jobs' evne til at overbevise folk om, at ideer, der egentlig virkede helt umulige at udføre i praksis, faktisk sagtens kunne lade sig gøre.

Steve Jobs fik i øvrigt ikke plads i eksport-rådet. FBI-dokumentet beskriver ikke hvorfor.

Du kan læse hele FBI-dokumentet her.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Zealand Business College

Faglig teamleder til IT Drift & Support

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger 2 ledere til Lokal IT Servicecenter Haderslev og Varde

Sydjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S