Her er FBI's hemmelige rapport om Steve Jobs

Det amerikanske forbundspoliti, FBI, offentliggør hidtil hemmeligholdt rapport om Steve Jobs, som den amerikanske præsident oprindeligt bestilte.

Artikel top billede

Læs også: Nekrolog: Farvel til den modige pioner og æstetiker.

Det amerikanske forbunds-politi, FBI, havde i 1991 Apples Steve Jobs i kikkerten.

FBI gennemførte på dette tidspunkt et omfattende tjek af Steve Jobs, fordi den daværende amerikanske præsident, George H.W. Bush overvejede at tilbyde ham plads i det amerikanske eksportråd.

FBI har nu offentligggjort sagsmappen, der indeholder 191 sider med en lang række detaljer om Steve Jobs, som FBI blandt andet har indsamlet via interview med folk tæt på ham.

I FBI-materialet stiller flere personer spørgsmålstegn ved Steve Jobs ærlighed. De fremhæver enslydende, at Steve Jobs ikke har skrupler ved at dreje og forvrænge sandheden, hvis det kan hjælpe ham til at nå sit mål.

Omvendt mener andre af de interviewede personer tæt på Steve Jobs, at han altid havde fokus på at håndtere forretnings-relaterede aftaler på en ordentlig måde samt at han 'har de nødvendige kvaliteter til at indtage en politisk stilling på højt niveau."

Sidstnævnte var forudsat, at "ærlighed og integritet ikke er påkrævede kvaliteter, hvis man skal indtage en politisk stilling på højt niveau."

I rapporten beskriver adskillige personer Steve Jobs som 'krævende.'

Det fremgår, at han stiller store krav til sig selv og til andre og at medarbejdere skal være meget velforberedte, når de præsenterer ideer for Steve Jobs, der ellers omgående vil lukke diskussionen og nogle gange bortvise medarbejderen.

Stædig og passioneret

I materialet bliver Steve Jobs desuden betegnet som en mand med en meget stærk vilje, stædig, hårdtarbejdende og passioneret, hvilket bliver lagt til grund for hans store succes.

Det fremgår tillige, at Steve Jobs ikke har været medlem af noget kommunistparti eller nogen organisation, der arbejder på at vælte regeringen.

I det grundige materiale citerer FBI også en IBM-medarbejder, der siger, at han aldrig har "set pågældende person indtage ulovlige stoffer eller misbruge alkohol," ligesom han aldrig har "været vidne til eksempler på ekstravagant livsførelse."

Steve Jobs har dog erkendt, at han har røget hash og indtaget LSD i perioden mellem 1970 og 1974.

I rapporten siger en af Steve Jobs bekendte i Californien, at Steve Jobs' "filosofi har forandret sig via hans deltagelse i østlig og/eller indiansk mysticisme og religion," hvilket "tilsyneladende har haft positiv indflydelse på hans personlige liv."

Steve Jobs var ikke mindst kendt for sit såkaldte "reality distortion field," som de Apple-ansatte kaldte det. Det dækkede over Steve Jobs' evne til at overbevise folk om, at ideer, der egentlig virkede helt umulige at udføre i praksis, faktisk sagtens kunne lade sig gøre.

Steve Jobs fik i øvrigt ikke plads i eksport-rådet. FBI-dokumentet beskriver ikke hvorfor.

Du kan læse hele FBI-dokumentet her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Business Development Manager Nordics - Circular IT Services

    Uspecificeret arbejdssted

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension