It-bøvl lammer ungdomsuddannelserne

Fristen for at søge ind på en ungdomsuddannelse er blevet udskudt en uge på grund af tekniske udfordringer, der gør tilmeldingen til "et lotteri."

Artikel top billede

Foto: Kerem Yucel

Hjemmesiden optagelse.dk arbejder så langsomt, at Ministeriet for Børn og Undervisning har udskudt fristen for at tilmelde sig en ungdomsuddannelse en uge.

Oprindelig var fristen sat til den 1. marts, men den er nu skudt til den 9. marts. Det skriver optagelse.dk på sin hjemmeside.

Uddannelsesvejleder i København, Lene Juul, kalder systemet for "et lotteri."

"Oftest kommer der et timeglas frem, så kan man vente i en uendelighed, og så får man at vide, at nu har sessionen varet så længe, at man bliver logget af. Andre gange er man heldig, at det lykkes," siger Lene Juul til Berlingske Nyhedsbureau.

Spildtid i store mængder

Spildtid i store mængder på grund af det langsomme system rammer både eleverne og deres uddannelsesvejledere.

"Det er vildt frustrerende at sidde med et ungt menneske, der gerne vil have det her til at lykkes, og så sidder vi og glor på et timeglas. Det er spild af tid både for dem og for mig," siger Lene Juul til Berlingske.


Egentlig er det elevernes ansvar at melde sig til en ungdomsuddannelse, men problemerne med teknikken betyder, at mange beder om hjælp, og det betyder så igen, at vejlederne har mindre tid til deres kerneopgave - at rådgive eleverne.

"Hvis det her kunne fungere, så var der mange familier, der sagtens kunne finde ud af det uden min hjælp, og så kunne jeg bruge tiden på noget andet, nemlig vejledning af de unge mennesker, der er i tvivl om, hvad de skal søge af ungdomsuddannelse," siger Lene Juul til Berlingske Nyhedsbureau.

Rejsekort og Polsag

Det offentliges bestræbelser på at udvikle og implementere store it-løsninger løber ikke sjældent ind i store problemer.

Blandt de seneste eksempler er det elektroniske Rejsekort 
og politiets sagsbehandlingssystem Polsag.

På trods af de tekniske udfordringer understreger Lene Juul overfor bureauet, at alle nok skal blive meldt til deres valgte ungdomsuddannelse i tide.

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune