It-bøvl lammer ungdomsuddannelserne

Fristen for at søge ind på en ungdomsuddannelse er blevet udskudt en uge på grund af tekniske udfordringer, der gør tilmeldingen til "et lotteri."

Artikel top billede

Foto: Kerem Yucel

Hjemmesiden optagelse.dk arbejder så langsomt, at Ministeriet for Børn og Undervisning har udskudt fristen for at tilmelde sig en ungdomsuddannelse en uge.

Oprindelig var fristen sat til den 1. marts, men den er nu skudt til den 9. marts. Det skriver optagelse.dk på sin hjemmeside.

Uddannelsesvejleder i København, Lene Juul, kalder systemet for "et lotteri."

"Oftest kommer der et timeglas frem, så kan man vente i en uendelighed, og så får man at vide, at nu har sessionen varet så længe, at man bliver logget af. Andre gange er man heldig, at det lykkes," siger Lene Juul til Berlingske Nyhedsbureau.

Spildtid i store mængder

Spildtid i store mængder på grund af det langsomme system rammer både eleverne og deres uddannelsesvejledere.

"Det er vildt frustrerende at sidde med et ungt menneske, der gerne vil have det her til at lykkes, og så sidder vi og glor på et timeglas. Det er spild af tid både for dem og for mig," siger Lene Juul til Berlingske.


Egentlig er det elevernes ansvar at melde sig til en ungdomsuddannelse, men problemerne med teknikken betyder, at mange beder om hjælp, og det betyder så igen, at vejlederne har mindre tid til deres kerneopgave - at rådgive eleverne.

"Hvis det her kunne fungere, så var der mange familier, der sagtens kunne finde ud af det uden min hjælp, og så kunne jeg bruge tiden på noget andet, nemlig vejledning af de unge mennesker, der er i tvivl om, hvad de skal søge af ungdomsuddannelse," siger Lene Juul til Berlingske Nyhedsbureau.

Rejsekort og Polsag

Det offentliges bestræbelser på at udvikle og implementere store it-løsninger løber ikke sjældent ind i store problemer.

Blandt de seneste eksempler er det elektroniske Rejsekort 
og politiets sagsbehandlingssystem Polsag.

På trods af de tekniske udfordringer understreger Lene Juul overfor bureauet, at alle nok skal blive meldt til deres valgte ungdomsuddannelse i tide.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS