PayPal gør sit indtog på Danmarks største handelsside

For at gøre privathandler mere sikre kan man nu anvende PayPal, når der handles på Den Blå Avis.

Artikel top billede

Svindel er en del af dagligdagen for Den Blå Avis (DBA), men nu forsøger man igen at komme problemerne til livs i forbindelse med handler mellem private.

"På DBA har vi besluttet, at 2012 skal være året, hvor vi vil slå et massivt slag mod internetsvindel," skriver Lene Kristensen, chef for kundeservice hos DBA, i en mail til Computerworld.

For et år siden blev der strammet op med en sort-liste-strategi, og nu bliver skruen så strammet endnu en omgang.

"Baggrunden for denne tilgang er ikke et stigende niveau for svindel på DBA, men mere en strategisk beslutning om, at vi ikke vil være lige i hælene på svindlerne - vi vil foran dem, så de ikke kan snyde brugerne på DBA."

Bedre køber-beskyttelse

For at nå den målsætning har man nu lanceret PayPal som betalingsløsning.

Lene Kristensen peger på to forbedringer af sikkerheden i forbindelse med den internationale betalingsløsning:

Hvis køberen ikke modtager varen, sker der en refusion af pengene, og så behøver man ikke længere at oplyse sit kontonummer i forbindelse med en handel.

Den Blå Avis har tidligere haft problemer med sikkerheden. Det kan du læse mere om her:

Den Blå Avis har stået pivåben i 14 dage

Sådan havnede en dansker i kløerne på it-kriminelle

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS