PayPal gør sit indtog på Danmarks største handelsside

For at gøre privathandler mere sikre kan man nu anvende PayPal, når der handles på Den Blå Avis.

Artikel top billede

Svindel er en del af dagligdagen for Den Blå Avis (DBA), men nu forsøger man igen at komme problemerne til livs i forbindelse med handler mellem private.

"På DBA har vi besluttet, at 2012 skal være året, hvor vi vil slå et massivt slag mod internetsvindel," skriver Lene Kristensen, chef for kundeservice hos DBA, i en mail til Computerworld.

For et år siden blev der strammet op med en sort-liste-strategi, og nu bliver skruen så strammet endnu en omgang.

"Baggrunden for denne tilgang er ikke et stigende niveau for svindel på DBA, men mere en strategisk beslutning om, at vi ikke vil være lige i hælene på svindlerne - vi vil foran dem, så de ikke kan snyde brugerne på DBA."

Bedre køber-beskyttelse

For at nå den målsætning har man nu lanceret PayPal som betalingsløsning.

Lene Kristensen peger på to forbedringer af sikkerheden i forbindelse med den internationale betalingsløsning:

Hvis køberen ikke modtager varen, sker der en refusion af pengene, og så behøver man ikke længere at oplyse sit kontonummer i forbindelse med en handel.

Den Blå Avis har tidligere haft problemer med sikkerheden. Det kan du læse mere om her:

Den Blå Avis har stået pivåben i 14 dage

Sådan havnede en dansker i kløerne på it-kriminelle

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo