PayPal gør sit indtog på Danmarks største handelsside

For at gøre privathandler mere sikre kan man nu anvende PayPal, når der handles på Den Blå Avis.

Artikel top billede

Svindel er en del af dagligdagen for Den Blå Avis (DBA), men nu forsøger man igen at komme problemerne til livs i forbindelse med handler mellem private.

"På DBA har vi besluttet, at 2012 skal være året, hvor vi vil slå et massivt slag mod internetsvindel," skriver Lene Kristensen, chef for kundeservice hos DBA, i en mail til Computerworld.

For et år siden blev der strammet op med en sort-liste-strategi, og nu bliver skruen så strammet endnu en omgang.

"Baggrunden for denne tilgang er ikke et stigende niveau for svindel på DBA, men mere en strategisk beslutning om, at vi ikke vil være lige i hælene på svindlerne - vi vil foran dem, så de ikke kan snyde brugerne på DBA."

Bedre køber-beskyttelse

For at nå den målsætning har man nu lanceret PayPal som betalingsløsning.

Lene Kristensen peger på to forbedringer af sikkerheden i forbindelse med den internationale betalingsløsning:

Hvis køberen ikke modtager varen, sker der en refusion af pengene, og så behøver man ikke længere at oplyse sit kontonummer i forbindelse med en handel.

Den Blå Avis har tidligere haft problemer med sikkerheden. Det kan du læse mere om her:

Den Blå Avis har stået pivåben i 14 dage

Sådan havnede en dansker i kløerne på it-kriminelle

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos