Ups! YouSee ramt af nedbrud - igen

Tv-udbyderen YouSee igen ramt af et nedbrud, som i flere timer forårsagede knas på tv- og internet-signalet.

Artikel top billede

Læs også:

Fejl på fejl: Derfor ramte YouSee-nedbrud hele landet

400.000 YouSee-kunder ramt: Glem alt om erstatning

Søndag aften var den helt gal med tv-sendesignalet i en god halvanden time for 400.000 YouSee-kunder i Københavnsområdet på grund af en routerfejl, der kortvarigt også fik flimmeret frem på skærmen i resten af landet.
 
Mandag aften var der så knas med tv-signalet og denne gang også internet for cirka 1.000 YouSee-kunder i hovedstaden.
 
Fejlen opstod mandag aften ved 18.30-tiden, da en elektronisk komponent i YouSee's kabelnet stod af.
 
Den elektroniske komponent - også kendt som en fiberforstærker til at skyde tv-signalet over i kundernes coaxial-kabler - var simpelthen defekt og skyld i dårlige tv-signaler og internet-forbindelser, hvis der overhovedet var forbindelse.
 
Fire en halv time senere - ved 23-tiden - var fejlen udbedret igen.
 
Fejl hver dag
Direktør for operations hos YouSee, Mads Arnbjørn Rasmussen, beklager hændelsen, men siger samtidig, at nedbrud er uundgåelige i det store YouSee-netværk.
 
"Jeg ville have det rigtig dårligt, hvis det havde været tale om en gentagelse af søndagens problem. Men det var der slet ikke tale om mandag aften," siger han til Computerworld.
 
Mads Arnbjørn Rasmussen fortæller, at YouSee med 1,2 millioner kunder jævnligt har nedbrud.

Det skete eksempelvis i fredag aften i Køge, da en bil påkørte et elskab, og søndag eftermiddag på Vesterbro i København, da Dong mistede strømmen.
 
"Vi har fejlmeldinger hver dag, og det er ikke unaturligt," siger han og retter blikket mod de omkring 1.000 kunder i Sundbyøster, som for anden aften i træk måtte trækkes med knas på flimmerkassen.
 
Ingen umiddelbar erstatning
For Sundbyøster-kunderne skal ikke umiddelbart regne med kompensation.

Det skyldes, at YouSee har en politik med først at give erstatning, når forbindelsen har været nede i to døgn.
 
"Vi tager ikke selv initiativ til at kompensere. Pengene skal komme et eller andet sted fra, og vi kan kun kompensere ved at kræve flere penge ind hos vores andre kunder," lyder det fra Mads Asbjørn Rasmussen.
 
Han siger dog samtidig, at hvis kunderne i Sundbyøster på Amager selv mener, at de har været ekstraordinært hårdt ramt, så vil YouSee vurdere hver enkelt sag i denne situation.

Læs også:

Fejl på fejl: Derfor ramte YouSee-nedbrud hele landet

400.000 YouSee-kunder ramt: Glem alt om erstatning

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Data Engineers til dataplatform i Forsvaret

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Center For IT og Medicoteknologi

    Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S