Ny HP-opfindelse kan forebygge systemnedbrud

HP og Intel har udviklet en helt ny metode til at montere chip.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hewlett-Packard og Intel er i gang med at gentænke processor-opgraderinger i servere.

De to selskaber er kommet frem til en ny metode til indsætning af chip, der muligvis kan reducere antallet af fejl og i sidste ende forebygge systemnedbrud.

Smart Socket-teknologien i HP's nye Gen8-servere anvender et slags spænde i bundkortet, der kan opgradere processorerne mekanisk.

Processor inden i

I stedet for manuelt at placere en processor i soklen, så kan processoren indsættes ved hjælp af spændet i den improviserede sokkel for en sikrere chip-opgradering.

Bundkortet indeholder et spænde, der kan have en processor indeni, og den ligger på linje med soklen, så den nemt kan sættes i.

Spændet føres ind fra siden, hvorefter processoren tilsluttes soklen og låses fast.

Hvis man placerer en processor forkert i soklen, så kan det resultere i, at bundkortet går ned, eller at serveren begynder at performe dårligt, forklarer Mark Potter, der er senior vice president og general manager for HP's Industry Standard Servers.

Processorer og bundkort indeholder et stort antal pins, og det er risikabelt at tilslutte en processor manuelt. Med Smart Socket-teknologien bliver risikoen for fejl reduceret.

Kan blive standard i branchen

Systemfejl afhænger af, hvor mange pins, der er blevet bøjet, eller i hvor høj grad de er i kontakt. Statisk elektricitet kan også resultere i dårlig serverydelse, og risikoen er højere, når man opgraderer en processor manuelt.

Teknologien er eksklusiv for bundkort i HP's serverserie Gen8, som blev introduceret i denne uge, og som vil køre med Intels kommende processorer, Xeon E5, baseret på mikroarkitekturen Sandy Bridge.

Smart Socket-teknologien kan i sidste ende blive standard i branchen, siger Mark Potter.

"Det er bare et bedre design, og det eliminerer den mest almindelige grund til systemfejl," siger Mark Potter.

Soklen virker sammen med enhver sokkel-kompatibel processor, siger Mark Potter.

Kommende Gen8-serverne vil inkludere serverchip fra Advanced Micro Devices, men Mark Potter kunne ikke sige, om den nye teknologi også vil blive inkluderet i AMD-servere.

Processorer er et af de vigtigste elementer i systemet, og en fejlhåndteret opgradering kan skade hele systemet, siger Dean McCarron, der er chefanalytiker hos Mecury Research.

Derfor er teknologien vigtig for HP

HP forsøger muligvis at eliminere endnu en hovedpine i opgraderingen af servere med Smart Socket-teknologien, siger Dean McCarron.

Der var engang, hvor processor-opgraderinger var i vækst, men nu er tallene faldende, og måske kan den nye teknologi genoplive trenden med in-board opgraderinger, siger han.

Problemer med statisk elektricitet kan slå systemet ihjel ved at kortslutte kredsløbet, forklarer Dean McCarron.

Kan skabe kredsløbsproblemer

I værste fald kan statisk elektricitet skabe problemer i kredsløbet, der kan gå ud over systemydelsen i det lange løb.

Dean McCarron er overrasket over, at Smart Socket er blevet introduceret i servere, hvor opgraderinger bliver varetaget af professionelle.

Han siger, at teknologien i højere grad vil appellere til pc-brugere, der laver flere fejl i den manuelle opgradering af processorer.

HP vil muligvis også bruge Smart Socket til at gøre opgraderinger i felten nemmere, og som en måde at markedsføre hyppige serveropgraderinger, siger Dean McCarron.
Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Annonce

    LB Forsikring

    Senior Software Engineer - Digital Enablement

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks