Derfor står smart teknologi til mobiler stadig i stampe

Der er blevet talt om Near Field Communications (NFC) i årevis, men får teknologien nogensinde et kommercielt mainstream-gennembud?

Artikel top billede

Læs også:

Nokia storsatser på NFC i nye smartphones

Snart kommer de mobile betalinger til din smartphone

NFC - Near Field Communication - er ofte blevet udråbt til en nøgleteknologi, der kan booste eksempelvis markedet for mobile betalinger.

NFC, der er RFID-baseret, gør det muligt på meget korte afstande at koble en chip og en chiplæser, som er placeret i mobiltelefonen.

Men selvom det efterhånden er en del år siden, at et selskab som Nokia begyndte at tale om NFC som betalingsmiddel i butikkerne, mangler vi endnu at se det store gennembrud.

Og spørgsmålet er, om det nogensinde kommer?

I et blogindlæg skriver analytiker John Devlin fra ABI Research, at han ikke ligefrem har høje forventninger, at næste uges Mobile World Congress i Barcelona vil byde på et væld af nye NFC-telefoner.

"Jeg håber, at jeg tager fejl, men når man tager i betragtning, hvor sløv udviklingen har været over de seneste 12 måneder, sidder jeg solidt i lejren for forsigtighed/konservatisme," skriver John Delvin.

Hans bud er, at der næppe vil blive præsenteret flere end 10 produkter med NFC-chips i Barcelona.

Forklaringen er, ifølge ABI-analytikeren, at de forskellige led i tele-industrien stadig leder efter holdbare forretningsmodeller for at investere i NFC.

Stadig meget hype

At NFC endnu ikke er en moden teknologi ses også i Gartners hype cycle.

I 2011-udgaven lå NFC placeret helt på toppen som en af de meget hypede teknologier, der dermed står til at skuffe i de kommende år, inden den finder et mere realistiske leje. 


Gartners Hype Cycle 2011. (Klik for større grafik)

Det kan NFC også bruges til

Mens et anvendelsesscenarie er at bruge NFC-teknologien til betalinger i eksempelvis et supermarked, så har blandt andre Nokia eksperimenteret en del med at bruge NFC til at verificere ægtheden af et fysisk produkt.

Og det er måske netop den type anvendelsesscenarier, der kan bære teknologien frem.

"Jeg er dog ikke kun til dommedag og dysterhed. Jeg ser gode signaler i markedet, ikke mindst hvis du husker på, at NFC ikke kun handler om betalinger. Det kan bruges til så meget mere til at muliggøre forbedringer og nye services," lyder det fra John Devlin.

iSuppli har tidligere vurderet, at mens antallet af solgte mobiltelefoner med indbygget NFC-chip i 2010 lå på 52,6 millioner på verdensplan, så vil det tal i 2014 være steget til 220 millioner.

Det svarer til, at 13 procent af alle solgte mobiler vil indeholde en NFC-chip.

Læs også:

Nokia storsatser på NFC i nye smartphones

Snart kommer de mobile betalinger til din smartphone

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    Styrelsen For It og Læring

    Erfaren enterprise arkitekt til tværgående arkitekturenhed

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S