Derfor står smart teknologi til mobiler stadig i stampe

Der er blevet talt om Near Field Communications (NFC) i årevis, men får teknologien nogensinde et kommercielt mainstream-gennembud?

Artikel top billede

Læs også:

Nokia storsatser på NFC i nye smartphones

Snart kommer de mobile betalinger til din smartphone

NFC - Near Field Communication - er ofte blevet udråbt til en nøgleteknologi, der kan booste eksempelvis markedet for mobile betalinger.

NFC, der er RFID-baseret, gør det muligt på meget korte afstande at koble en chip og en chiplæser, som er placeret i mobiltelefonen.

Men selvom det efterhånden er en del år siden, at et selskab som Nokia begyndte at tale om NFC som betalingsmiddel i butikkerne, mangler vi endnu at se det store gennembrud.

Og spørgsmålet er, om det nogensinde kommer?

I et blogindlæg skriver analytiker John Devlin fra ABI Research, at han ikke ligefrem har høje forventninger, at næste uges Mobile World Congress i Barcelona vil byde på et væld af nye NFC-telefoner.

"Jeg håber, at jeg tager fejl, men når man tager i betragtning, hvor sløv udviklingen har været over de seneste 12 måneder, sidder jeg solidt i lejren for forsigtighed/konservatisme," skriver John Delvin.

Hans bud er, at der næppe vil blive præsenteret flere end 10 produkter med NFC-chips i Barcelona.

Forklaringen er, ifølge ABI-analytikeren, at de forskellige led i tele-industrien stadig leder efter holdbare forretningsmodeller for at investere i NFC.

Stadig meget hype

At NFC endnu ikke er en moden teknologi ses også i Gartners hype cycle.

I 2011-udgaven lå NFC placeret helt på toppen som en af de meget hypede teknologier, der dermed står til at skuffe i de kommende år, inden den finder et mere realistiske leje. 


Gartners Hype Cycle 2011. (Klik for større grafik)

Det kan NFC også bruges til

Mens et anvendelsesscenarie er at bruge NFC-teknologien til betalinger i eksempelvis et supermarked, så har blandt andre Nokia eksperimenteret en del med at bruge NFC til at verificere ægtheden af et fysisk produkt.

Og det er måske netop den type anvendelsesscenarier, der kan bære teknologien frem.

"Jeg er dog ikke kun til dommedag og dysterhed. Jeg ser gode signaler i markedet, ikke mindst hvis du husker på, at NFC ikke kun handler om betalinger. Det kan bruges til så meget mere til at muliggøre forbedringer og nye services," lyder det fra John Devlin.

iSuppli har tidligere vurderet, at mens antallet af solgte mobiltelefoner med indbygget NFC-chip i 2010 lå på 52,6 millioner på verdensplan, så vil det tal i 2014 være steget til 220 millioner.

Det svarer til, at 13 procent af alle solgte mobiler vil indeholde en NFC-chip.

Læs også:

Nokia storsatser på NFC i nye smartphones

Snart kommer de mobile betalinger til din smartphone

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job