Artikel top billede

Japansk HiFi-kæmpe vil sælge smartphones til dig

Elektronik-gigant vil ind på det europæiske smartphone-marked med nye smartphones. Mål: Halvanden million solgte smartphones i Europa på et enkelt år.

Læs også:

Dette mobil-mærke solgte bedst i hele verden i 2011

Her skal slaget stå mellem verdens store telefirmaer

Europæerne har trods eurokrisen både penge og lyst til at købe smartphones, hvilket får stadig flere telefon-producenter at rette blikket mod vores del af verden.

Nu skriver Financial Times, at den japanske elektronik-gigant Panasonic har sat sig et mål om at sælge halvanden million smartphones i Europa i løbet af et enkelt år.

Fujitsu - et andet japansk firma - har allerede indledt et erobringstogt på det europæiske marked, og sydkoreanske virksomheder Samsung og LG har ligeledes set mulighederne i at sælge telefoner i denne del af verden.

Her er Panasonic-planen

Panasonic har faktisk tidligere været til stede med smartphones i Europa og vender nu tilbage, fordi der er vækst på markedet, skriver Financial Times.

Ifølge avisen vil japanerne bruge næste uges Mobile World Congress som løftestang for den nye mission.

Konkret vil selskabet lancere en tynd smartphone, der kan tåle vand. Den bærer navnet Eluga og kører Android. Den vil efter sigende spille sammen med Panasonis fjernsyn på forskellige måder.

Panasonic Europa-målsætning lyder på halvanden millioner enheder i der næste finansår, mens det globale mål er 15 millioner solgte telefoner i 2015.

Til sammenligning solgte eksempelvis Apple 93 millioner iPhones i 2011 på verdensplan.

Læs også:

Dette mobil-mærke solgte bedst i hele verden i
2011

Her skal slaget stå mellem verdens store telefirmaer




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere