Priskrig kan bane vej for helt nye harddiske

Producenterne af de nye Windows 8-baserede ultrabooks har brug for at differentiere sig prismæssigt fra Apples Macbook Air. Snedige lagrings-løsninger kan være vejen frem.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor er flash-disken dødsdømt

Harddisk-mangel sætter gang i SSD-salget

Intels Ivy Bridge-processorer, der i høj grad kommer til at præge den næste generation af bærbare computere, såkaldte ultrabooks, kan samtidig bane vej for alternative lagrings-løsninger. 

Ifølge Digitimes har Intel nemlig tænkt sig at sænke priserne på Ivy Bridge, for at råde bod på forsinkelser - og det giver mulighed for at gøre Windows 8-maskinerne betydeligt billigere end eksempelvis Apples Macbook Air.

Producenternes plan skulle ifølge Digitimes være at hente yderligere besparelser ved at anvende såkaldte hybrid-diske sammen med de nu lidt billigere Ivy Bridge-processorer.

Da den nye type bærbare, ultrabooks, blev præsenteret sidste år, var et af salgsargumenterne blandt andet, at priserne skulle holdes nede, selvom der var tale om slanke, veldesignede maskiner med moderne hardware.

Sådan fungerer hybrid-diske

Hybrid-diske er det billigere alternativ til rene flashdiske, der anvendes i eksempelvis Macbook Air.

I en hybrid løsning anvender man en lille SSD sammen med en traditionel harddisk.

Dermed kan man udnytte SDD'ens hastighed og lave strømforbrug, samtidig med at prisen holdes nede med en traditionel harddisk.

Ifølge Digitimes vil Intel formentlig lancere de første Ivy Bridge-processorer i løbet af foråret.

Det er allerede et par år siden, at de første notebooks med hybrid-diske kom på markedet, og mange har da også peget på, at denne type løsninger måske var vejen frem, når SSD'ernes høje prisniveau fortsætter.

I mellemtiden har de mange nye cloud-tjenester, hvor eksempelvis hele ens musiksamling streames fra nettet, imidlertid været med til at stille spørgsmål ved, hvor stort lagringsbehovet på almindelige pc'er egentlig vil være på sigt.

Læs også:

Derfor er flash-disken dødsdømt


Harddisk-mangel sætter gang i SSD-salget

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics