Intel pumper formue i udvikling af it til biler

Intel vil investere en formue i selskaber, der udvikler nye it-systemer til bil-branchen, som selskabet i dag mener er et under-udviklet område.

Intels investerings-selskab, Intel Capital, afsætter 550 millioner kroner til udvikling af ny teknologi til bil-branchen, skriver Financial Times.
 
De mange penge bliver placeret i en særlig fond, der skal finansiere udvikling af it-teknologier til biler som eksempelvis underholdnings-systemer af forskellig art samt navigation.
 
Intel har en klar grund til at forsøge at sparke liv i udviklingen af it-teknologi til biler.
 
Selskabet kan nemlig se, at vækstraterne på det traditionelle pc-marked flader langsomt ud.
 
Intel har domineret dette marked, men er på mange måder blevet sejlet agterud, når det gælder chips til mobiltelefoner og tablet-computere, der for alvor er stedet, hvor det sker.
 
Det gør, at Intel er på udkig efter nye markeder med stort vækst-potentiale.
 
Den ultimative mobile enhed
"Bilen er den ultimative mobile enhed," siger Staci Palmer, der er chef for Intels såkaldte 'automotive solutions division' til Financial Times.
 
"I 2014 vil biler være blandt de tre hurtigst-voksende områder for sammenkoblede enheder og internet-indhold," mener Staci Palmer.
 
Intel har allerede aftaler med BMW, Hyundai, Toyota, Kia og en række kinesiske bilproducenter om udviklinge af it-teknologier.
 
Bil-fonden vil ifølge Financial Times investere i selskaber, der udvikler både bil-relateret hardware, software og bil-relaterede tjenester.
 
Det kan for eksempel være udvikling af teknologier som automat-piloter, bevægelses-genkendelse, tale-genkendelse og sensorer til at følge øjenbevægelser.

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Aller Media A/S

Developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

KMD A/S

SAP-arkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car