Intel pumper formue i udvikling af it til biler

Intel vil investere en formue i selskaber, der udvikler nye it-systemer til bil-branchen, som selskabet i dag mener er et under-udviklet område.

Intels investerings-selskab, Intel Capital, afsætter 550 millioner kroner til udvikling af ny teknologi til bil-branchen, skriver Financial Times.
 
De mange penge bliver placeret i en særlig fond, der skal finansiere udvikling af it-teknologier til biler som eksempelvis underholdnings-systemer af forskellig art samt navigation.
 
Intel har en klar grund til at forsøge at sparke liv i udviklingen af it-teknologi til biler.
 
Selskabet kan nemlig se, at vækstraterne på det traditionelle pc-marked flader langsomt ud.
 
Intel har domineret dette marked, men er på mange måder blevet sejlet agterud, når det gælder chips til mobiltelefoner og tablet-computere, der for alvor er stedet, hvor det sker.
 
Det gør, at Intel er på udkig efter nye markeder med stort vækst-potentiale.
 
Den ultimative mobile enhed
"Bilen er den ultimative mobile enhed," siger Staci Palmer, der er chef for Intels såkaldte 'automotive solutions division' til Financial Times.
 
"I 2014 vil biler være blandt de tre hurtigst-voksende områder for sammenkoblede enheder og internet-indhold," mener Staci Palmer.
 
Intel har allerede aftaler med BMW, Hyundai, Toyota, Kia og en række kinesiske bilproducenter om udviklinge af it-teknologier.
 
Bil-fonden vil ifølge Financial Times investere i selskaber, der udvikler både bil-relateret hardware, software og bil-relaterede tjenester.
 
Det kan for eksempel være udvikling af teknologier som automat-piloter, bevægelses-genkendelse, tale-genkendelse og sensorer til at følge øjenbevægelser.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    SOS International

    Platform Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS