Så mange penge skændes KMD og kommunerne om

Slagsmålet mellem KMD og kommunerne handler om rigtigt mange penge.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

1,1 milliarder kroner.

Så mange penge drejer slagsmålet mellem KMD og kommunerne sig minimum om.

På den ene side vil Kombit have udleveret en detaljeret oversigt over beløbet, fordelt på enkelte kommuner og udspecificeret på produkter - som de må sammenligne med andre kommuner.

På den anden side vil KMD kun oplyse en mere overordnet oversigt på nogle del-summer til Kombit, hvor blandt andet kommunerne er anonymiseret.

De enkelte kommuner må gerne få de detaljerede oplysninger fra KMD, men de må ikke aflevere dem til Kombit, understreger KMD.

Beløbet på 1.111.012.841 kroner fremgår i øvrigt af en opgørelse fra KMD, som Computerworld er kommet i besiddelse af.

De mange penge dækker over hvad de 98 kommuner alene i 2011 blev faktureret for tilsammen af KMD på de såkaldt "kritiske it-løsninger". 

Heftigt opgør

KL, Kombit og kommunerne argumenterer for, at den øgede detajleringsgrad og retten til at sammenligne er nødvendig for at tjekke prisudviklingen.

Mens KMD´s jurister vurderer, at udlevering af oplysningerne med henblik på at sammenligne kan være i strid med konkurrenceloven, hvorfor de vil have Forbruger - og Konkurrencestyrelsen til at afgøre striden.  

Læs også:

Læs brevet fra KL-boss: Vi forlanger gennemskuelige priser.

Vrede kommuner: KMD holder sine priser skjult for os.

Pris-opgør: Sådan reagerer KMD på brok fra KL-boss.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S