Så mange penge skændes KMD og kommunerne om

Slagsmålet mellem KMD og kommunerne handler om rigtigt mange penge.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

1,1 milliarder kroner.

Så mange penge drejer slagsmålet mellem KMD og kommunerne sig minimum om.

På den ene side vil Kombit have udleveret en detaljeret oversigt over beløbet, fordelt på enkelte kommuner og udspecificeret på produkter - som de må sammenligne med andre kommuner.

På den anden side vil KMD kun oplyse en mere overordnet oversigt på nogle del-summer til Kombit, hvor blandt andet kommunerne er anonymiseret.

De enkelte kommuner må gerne få de detaljerede oplysninger fra KMD, men de må ikke aflevere dem til Kombit, understreger KMD.

Beløbet på 1.111.012.841 kroner fremgår i øvrigt af en opgørelse fra KMD, som Computerworld er kommet i besiddelse af.

De mange penge dækker over hvad de 98 kommuner alene i 2011 blev faktureret for tilsammen af KMD på de såkaldt "kritiske it-løsninger". 

Heftigt opgør

KL, Kombit og kommunerne argumenterer for, at den øgede detajleringsgrad og retten til at sammenligne er nødvendig for at tjekke prisudviklingen.

Mens KMD´s jurister vurderer, at udlevering af oplysningerne med henblik på at sammenligne kan være i strid med konkurrenceloven, hvorfor de vil have Forbruger - og Konkurrencestyrelsen til at afgøre striden.  

Læs også:

Læs brevet fra KL-boss: Vi forlanger gennemskuelige priser.

Vrede kommuner: KMD holder sine priser skjult for os.

Pris-opgør: Sådan reagerer KMD på brok fra KL-boss.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse