Så mange penge skændes KMD og kommunerne om

Slagsmålet mellem KMD og kommunerne handler om rigtigt mange penge.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

1,1 milliarder kroner.

Så mange penge drejer slagsmålet mellem KMD og kommunerne sig minimum om.

På den ene side vil Kombit have udleveret en detaljeret oversigt over beløbet, fordelt på enkelte kommuner og udspecificeret på produkter - som de må sammenligne med andre kommuner.

På den anden side vil KMD kun oplyse en mere overordnet oversigt på nogle del-summer til Kombit, hvor blandt andet kommunerne er anonymiseret.

De enkelte kommuner må gerne få de detaljerede oplysninger fra KMD, men de må ikke aflevere dem til Kombit, understreger KMD.

Beløbet på 1.111.012.841 kroner fremgår i øvrigt af en opgørelse fra KMD, som Computerworld er kommet i besiddelse af.

De mange penge dækker over hvad de 98 kommuner alene i 2011 blev faktureret for tilsammen af KMD på de såkaldt "kritiske it-løsninger". 

Heftigt opgør

KL, Kombit og kommunerne argumenterer for, at den øgede detajleringsgrad og retten til at sammenligne er nødvendig for at tjekke prisudviklingen.

Mens KMD´s jurister vurderer, at udlevering af oplysningerne med henblik på at sammenligne kan være i strid med konkurrenceloven, hvorfor de vil have Forbruger - og Konkurrencestyrelsen til at afgøre striden.  

Læs også:

Læs brevet fra KL-boss: Vi forlanger gennemskuelige priser.

Vrede kommuner: KMD holder sine priser skjult for os.

Pris-opgør: Sådan reagerer KMD på brok fra KL-boss.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen