Billig it-løsning holder Skat i luften på årets travleste dag

Skats it-systemer har tradition for at gå i hegnet på den dag, hvor danskerne kan tjekke, om der kommer skattepenge tilbage. Men i år skal det være anderledes.

Artikel top billede

Læs også:

Får du penge tilbage i skat? Så lang er ventetiden

Tip: Smugtjek din årsopgørelse på Skat.dk

Din årsopgørelse risikerer at havne i kø hos Skat

Dagen, hvor danskerne kan gå ind på Skat.dk for at se, om der er penge tilbage i skat eller, om der skal betales tilbage, har traditionelt været store nedbrudsdag.

Men ikke i år hvis tingene altså fortsætter, som de har gjort hen over weekenden.

Et af de tiltag, der har gjort livet lettere for Skat, er et helt banalt kø-system, som man kender det fra lørdagsindkøbene i Brugsen eller turen på apoteket.

I stedet for at brugeren kommer til en travl side og ikke kan logge på, får vedkommende en besked om, hvor lang tid, der er, til ekspeditionen kan foretages.

"Jeg kan ikke huske, at vi har haft en så problemløs lancering af årsopgørelserne som i år," fortæller Henrik Kähler, der er kontorchef i Skatteministeriet.

"Hen over weekenden har kø-løsningen været i brug fredag, lidt lørdag og så her til morgen. Og det har fungeret fint."

Så 2012 bliver året uden nedbrud?

"Arrhhhh, lad os lige tage de næste par dage med, før vi lader champagnepropperne springe," lyder det forsigtigt fra Henrik Kähler.

I forhold til weekenden bliver kapaciteten en smule lavere på hverdage, fordi Skats egne medarbejdere også logger på it-systemerne, fortæller han. 

Billig løsning

Den løsning, som Skat nu har succes med, handler i stort omfang om kommunikation mellem Skat og borger.

"Det er altid en overvejelse, om man skal have en meget høj kapacitet på grund af et par enkelte dage med meget høj trafik," siger Henrik Kähler.

"Det er en dyr affære, og derfor har vi valgt den løsning, som sætter brugerne i kø. Den store fordel er, at systemet oplyser, hvor længe man skal vente."

"Vi rammer balancen godt. Vi skal ikke købe uhyre mængder af kapacitet, og brugerne bliver informeret."

Er det et system, I vil bruge fremover?

"Det er lidt tidligt at sige. Vi tager beslutningerne, efter presset har lagt sig," lyder det fra Henrik Kähler.

Udover kø-systemet har Skat garderet sig med ekstra-mainframe-kapacitet for at kunne klare det store rykind, der traditionelt er, når skattefar åbner sluserne for danskernes omkring 4,7 millioner årsopgørelser.

Web-adgangen til skat har været åbnet siden i fredags, og det har således 'uofficielt' været muligt at kontrollere årsopgørelsen siden da.

Læs også:

Får du penge tilbage i skat? Så lang er ventetiden

Tip: Smugtjek din årsopgørelse på Skat.dk

Din årsopgørelse risikerer at havne i kø hos Skat

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S