Skat: Årsopgørelser er stor succes trods nedbrud

Trods et nedbrud bryster Skat sig af, at afviklingen af årsopgørelserne i weekenden og i går var en stor succes. Læs her, hvilke problemer Skat rendte ind i.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Sådan gør Skat sig klar til stormløb på mandag

Skat tyvstarter med nedbrud

Selvom de lejede mainframe-muskler fra CSC lørdag aften gik i et uventet loop, der i halvanden time ved 18-tiden fik kapaciteten til at stige og sætte it-systemet i stå, er Skat ovenud tilfreds med afviklingen af danskernes årsopgørelser henover weekend og ved premieren i går.
 
"En af ideerne med at afholde snigpremiere i weekenden var jo at få trykprøvet tingene, for vi havde jo ikke lovet noget før mandag formiddag. Der har da heller ikke været problemer siden lørdag aften," forklarer kontorchef i Skats koncern-it, Søren Kjær, til Computerworld.
 
Han forklarer, at lørdagens problem var relativt gennemskueligt, selvom borgerne ikke kunne komme ind og kontrollere deres årsopgørelser lige omkring spisetid.
 
"Hvis vi sammenligner med sidste år, hvor jeg flere gange måtte stå i fjernsynet og forklare, hvor kede vi var af det, så er afviklingen i år en stor succes," siger Søren Kjær.
 
Har rundet tre millioner
Over to millioner danskere tjekkede deres årsopgørelser allerede i weekenden, og i morges rundede Skat så tre millioner ud af de i alt 4,7 millioner årsopgørelser.
 
For at undgå større nedbrud har en arbejdsgruppe i Skat og hos leverandøren CSC siddet i telefonkonference hver tredje time under weekendens forpremiere - og der har været konstant døgnbemanding hos CSC.
 
Skats kundeservice har ifølge Søren Kjær heller ikke været så presset som tidligere, da der i den forventede travlhed kun kom relativt få klager over selve it-afviklingen.

Læs også:
Sådan gør Skat sig klar til stormløb på mandag

Skat tyvstarter med nedbrud

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S