Skat: Årsopgørelser er stor succes trods nedbrud

Trods et nedbrud bryster Skat sig af, at afviklingen af årsopgørelserne i weekenden og i går var en stor succes. Læs her, hvilke problemer Skat rendte ind i.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Sådan gør Skat sig klar til stormløb på mandag

Skat tyvstarter med nedbrud

Selvom de lejede mainframe-muskler fra CSC lørdag aften gik i et uventet loop, der i halvanden time ved 18-tiden fik kapaciteten til at stige og sætte it-systemet i stå, er Skat ovenud tilfreds med afviklingen af danskernes årsopgørelser henover weekend og ved premieren i går.
 
"En af ideerne med at afholde snigpremiere i weekenden var jo at få trykprøvet tingene, for vi havde jo ikke lovet noget før mandag formiddag. Der har da heller ikke været problemer siden lørdag aften," forklarer kontorchef i Skats koncern-it, Søren Kjær, til Computerworld.
 
Han forklarer, at lørdagens problem var relativt gennemskueligt, selvom borgerne ikke kunne komme ind og kontrollere deres årsopgørelser lige omkring spisetid.
 
"Hvis vi sammenligner med sidste år, hvor jeg flere gange måtte stå i fjernsynet og forklare, hvor kede vi var af det, så er afviklingen i år en stor succes," siger Søren Kjær.
 
Har rundet tre millioner
Over to millioner danskere tjekkede deres årsopgørelser allerede i weekenden, og i morges rundede Skat så tre millioner ud af de i alt 4,7 millioner årsopgørelser.
 
For at undgå større nedbrud har en arbejdsgruppe i Skat og hos leverandøren CSC siddet i telefonkonference hver tredje time under weekendens forpremiere - og der har været konstant døgnbemanding hos CSC.
 
Skats kundeservice har ifølge Søren Kjær heller ikke været så presset som tidligere, da der i den forventede travlhed kun kom relativt få klager over selve it-afviklingen.

Læs også:
Sådan gør Skat sig klar til stormløb på mandag

Skat tyvstarter med nedbrud

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job