Skat: Årsopgørelser er stor succes trods nedbrud

Trods et nedbrud bryster Skat sig af, at afviklingen af årsopgørelserne i weekenden og i går var en stor succes. Læs her, hvilke problemer Skat rendte ind i.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Sådan gør Skat sig klar til stormløb på mandag

Skat tyvstarter med nedbrud

Selvom de lejede mainframe-muskler fra CSC lørdag aften gik i et uventet loop, der i halvanden time ved 18-tiden fik kapaciteten til at stige og sætte it-systemet i stå, er Skat ovenud tilfreds med afviklingen af danskernes årsopgørelser henover weekend og ved premieren i går.
 
"En af ideerne med at afholde snigpremiere i weekenden var jo at få trykprøvet tingene, for vi havde jo ikke lovet noget før mandag formiddag. Der har da heller ikke været problemer siden lørdag aften," forklarer kontorchef i Skats koncern-it, Søren Kjær, til Computerworld.
 
Han forklarer, at lørdagens problem var relativt gennemskueligt, selvom borgerne ikke kunne komme ind og kontrollere deres årsopgørelser lige omkring spisetid.
 
"Hvis vi sammenligner med sidste år, hvor jeg flere gange måtte stå i fjernsynet og forklare, hvor kede vi var af det, så er afviklingen i år en stor succes," siger Søren Kjær.
 
Har rundet tre millioner
Over to millioner danskere tjekkede deres årsopgørelser allerede i weekenden, og i morges rundede Skat så tre millioner ud af de i alt 4,7 millioner årsopgørelser.
 
For at undgå større nedbrud har en arbejdsgruppe i Skat og hos leverandøren CSC siddet i telefonkonference hver tredje time under weekendens forpremiere - og der har været konstant døgnbemanding hos CSC.
 
Skats kundeservice har ifølge Søren Kjær heller ikke været så presset som tidligere, da der i den forventede travlhed kun kom relativt få klager over selve it-afviklingen.

Læs også:
Sådan gør Skat sig klar til stormløb på mandag

Skat tyvstarter med nedbrud

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Data- og Forretningsspecialist til Dataplatform i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

DHI A/S

Senior Software Developer - Backend

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

FE søger en specialist i TCP/IP og netværk til elektronisk indhentning

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network