Skat: Årsopgørelser er stor succes trods nedbrud

Trods et nedbrud bryster Skat sig af, at afviklingen af årsopgørelserne i weekenden og i går var en stor succes. Læs her, hvilke problemer Skat rendte ind i.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen. (Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:
Sådan gør Skat sig klar til stormløb på mandag

Skat tyvstarter med nedbrud

Selvom de lejede mainframe-muskler fra CSC lørdag aften gik i et uventet loop, der i halvanden time ved 18-tiden fik kapaciteten til at stige og sætte it-systemet i stå, er Skat ovenud tilfreds med afviklingen af danskernes årsopgørelser henover weekend og ved premieren i går.
 
"En af ideerne med at afholde snigpremiere i weekenden var jo at få trykprøvet tingene, for vi havde jo ikke lovet noget før mandag formiddag. Der har da heller ikke været problemer siden lørdag aften," forklarer kontorchef i Skats koncern-it, Søren Kjær, til Computerworld.
 
Han forklarer, at lørdagens problem var relativt gennemskueligt, selvom borgerne ikke kunne komme ind og kontrollere deres årsopgørelser lige omkring spisetid.
 
"Hvis vi sammenligner med sidste år, hvor jeg flere gange måtte stå i fjernsynet og forklare, hvor kede vi var af det, så er afviklingen i år en stor succes," siger Søren Kjær.
 
Har rundet tre millioner
Over to millioner danskere tjekkede deres årsopgørelser allerede i weekenden, og i morges rundede Skat så tre millioner ud af de i alt 4,7 millioner årsopgørelser.
 
For at undgå større nedbrud har en arbejdsgruppe i Skat og hos leverandøren CSC siddet i telefonkonference hver tredje time under weekendens forpremiere - og der har været konstant døgnbemanding hos CSC.
 
Skats kundeservice har ifølge Søren Kjær heller ikke været så presset som tidligere, da der i den forventede travlhed kun kom relativt få klager over selve it-afviklingen.

Læs også:
Sådan gør Skat sig klar til stormløb på mandag

Skat tyvstarter med nedbrud

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Datacenter & Automation

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S