Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Polsag: Læsere forudså "bizar" bonus til politichef

Computerworld-læsere dømte allerede for tre år siden rigspolitichefens bonuskontrakt ude.

Læs også:

Rigspolitichef scorer bonus på trods af it-fiasko

Den 16. juli 2009 - for snart tre år siden - forudså flere af Computerworlds læsere problemer omkring Polsag, da rigspolitichefens lønbonus blev beskrevet i relation til it-projektet.

Ikke mindst forudså læsere en kommende farce om den lønbonus på to gange 95.000 kroner, som rigspolitichefen endte med at modtage på trods af, at Polsag er kørt i grøften med et brag.

En bonus, som er blevet kaldt "bizar" al den stund, at Rigspolitichefen igennem årene har været ansvarlig for Polsag-projektet, der kostede en halv milliard skattekroner, men altså blev droppet.

Således skrev Benni Bennetsen i Computerworld's debatforum under overskriften "Dømt til at gå galt" for omkring tre år siden:

"Ja, ja. Nu skal vi nok om tre år sidde og læse om, at han alligevel har fået en bonus på trods af, at projekterne gik galt og først nu er ved at være klar.." 

Sæt hans job på spil

Forudsigelsen holdt stik, selvom Polsag dog nok aldrig bliver klar, men derimod er kørt helt af sporet.

Til Benni Bennetsens kommentar svarede Ebbe Hansen for tre år siden:

"Hmm ja. Måske var det mere relevant at gøre hans job afhængigt af, om han formåede at få Polsag og andre projekter tilbage på et spor, hvor vi som borgere igen kan være trygge ved politiets forhold til moderne teknik." 

I dag henviser rigspolitichefen selv til, at det er hans arbejdsgiver, der afgør, hvor stor en bonus han skal have udbetalt.
  
Polsag kostede som nævnt omkring en halv milliard kroner at udvikle, inden det blev bremset af Justitsminister Morten Bødskov (S) for nylig.

I dag tilbageholder politiet fortsat den uafhængige rapport, der angiveligt placerer ansvaret for skandalen hos enten kunden, politiet, eller leverandøren, CSC.

Læs også:

Rigspolitichef scorer bonus på trods af it-fiasko




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere