Polsag: Læsere forudså "bizar" bonus til politichef

Computerworld-læsere dømte allerede for tre år siden rigspolitichefens bonuskontrakt ude.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

Rigspolitichef scorer bonus på trods af it-fiasko

Den 16. juli 2009 - for snart tre år siden - forudså flere af Computerworlds læsere problemer omkring Polsag, da rigspolitichefens lønbonus blev beskrevet i relation til it-projektet.

Ikke mindst forudså læsere en kommende farce om den lønbonus på to gange 95.000 kroner, som rigspolitichefen endte med at modtage på trods af, at Polsag er kørt i grøften med et brag.

En bonus, som er blevet kaldt "bizar" al den stund, at Rigspolitichefen igennem årene har været ansvarlig for Polsag-projektet, der kostede en halv milliard skattekroner, men altså blev droppet.

Således skrev Benni Bennetsen i Computerworld's debatforum under overskriften "Dømt til at gå galt" for omkring tre år siden:

"Ja, ja. Nu skal vi nok om tre år sidde og læse om, at han alligevel har fået en bonus på trods af, at projekterne gik galt og først nu er ved at være klar.." 

Sæt hans job på spil

Forudsigelsen holdt stik, selvom Polsag dog nok aldrig bliver klar, men derimod er kørt helt af sporet.

Til Benni Bennetsens kommentar svarede Ebbe Hansen for tre år siden:

"Hmm ja. Måske var det mere relevant at gøre hans job afhængigt af, om han formåede at få Polsag og andre projekter tilbage på et spor, hvor vi som borgere igen kan være trygge ved politiets forhold til moderne teknik." 

I dag henviser rigspolitichefen selv til, at det er hans arbejdsgiver, der afgør, hvor stor en bonus han skal have udbetalt.
  
Polsag kostede som nævnt omkring en halv milliard kroner at udvikle, inden det blev bremset af Justitsminister Morten Bødskov (S) for nylig.

I dag tilbageholder politiet fortsat den uafhængige rapport, der angiveligt placerer ansvaret for skandalen hos enten kunden, politiet, eller leverandøren, CSC.

Læs også:

Rigspolitichef scorer bonus på trods af it-fiasko

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Djurslands Bank

IT-udvikler

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job