Omstridt Polsag-rapport syltes af politiet

Hvad er det helt præcist, der står i den omstridte konsulentrapport, der angiveligt fældede Polsag?

Artikel top billede

It-skandalen Polsag hos politiet har kostet skatteyderne op imod en halv milliard kroner. Landets justitsminister Morten Bødskov (S) har selv døbt forløbet en "skandale".

Men på trods af det, så har ingen tilsyneladende travlt med at offentliggøre den rapport, der angiveligt gav Polsag-systemet dødsstødet.

Flere gisner om, at rapporten kan pege på, hvem der egentlig bærer ansvaret for skandalen. Peger pilen på kunden, politiet, eller leverandøren, CSC?

Tilbage står i hvert fald, at Computerworld allerede den 1. september 2011 søgte om aktindsigt i blandt andet politiets kommunikation med det eksterne konsulentbureau, Globeteam, der på det tidspunkt gennemgik systemet.

Senere, den 8. november 2011, søger Computerworld igen aktindsigt, da yderligere oplysninger dukker op.

Blandt andet viser det sig, at en testchef hos Rigspolitiet faktisk var begejstret for systemet, umiddelbart inden det blev rullet ud på Bornholm.

Læs også: Testchef begejstret før bølge af fejl i CSC-system.

Derfor ønsker Computerworld nu at få tilsendt alle de konsulentrapporter, der måtte være lavet i forbindelse med Polsag-projektet.

Om fire uger, om fire uger...

Politiet har svaret på anmodningerne om aktindsigt af flere omgange, hvor de meget enslydende svar har lydt:

"Rigspolitiet vil vende tilbage med status på sagen inden for fire uger."

Det sker i en periode, hvor der samtidig er så godt som radiotavshed, når man beder om interview med politiet angående Polsag.

Men faktisk sker der noget nyt i politiets argument for ikke at behandle anmodningerne om aktindsigt.

I stedet for kun at henvise til, at omfanget af det materiale, der ønskes aktindsigt i, er stort, så peger politiet i et svar den 18. januar 2012 på, at man:

"...har et stort antal verserende sager, herunder sager om aktindsigt, klagesager og sager vedrørende udstedelse af tilladelser og at sagerne af ressourcemæssige årsager behandles i prioriteret rækkefølge blandt andet afhængig af, hvor gammel sagen er og sagens karakter."

En ting er dog det samme som tidligere, nemlig at man vil vende tilbage "inden fire uger".

Foreløbig har politiet i alt sendt fem svar, hvori det fremgår at man vil vende tilbage "inden fire uger."

Politikere kræver åbenhed

Efter skandalen for alvor brød ud i fredags, er interessen for rapporten blev skærpet.

For ifølge DF's it-ordfører, Dennis Flydtkjær, så har end ikke de forligspartier, der står bag politireformen set rapporten.

Således udtalte han forleden sig om hemmeligholdelsen af rapporten, som ordføreren i øvrigt kræver, at ministeren udleverer:

"Det er jo den, der er basis for hele beslutningen. Hvorfor tror de ikke, Polsag kan holdes i live? Er det kodet forkert eller forkerte formatteknikker," spørger Dennis Flydtkjær.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Metroselskabet I/S

    Customer Success Manager

    Københavnsområdet

    Green Power Denmark

    It-chef med udviklingsfokus

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS