It-direktør fra Berlingske får international toppost

Berlingske Medias it-direktør Torben Lundberg har fået en ny toppost i en international koncern.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor skifter Berlingske fra Microsoft til Google

Mecom har udnævnt Berlingske Medias it-direktør, 39-årige Torben Lundberg, til CIO for hele Mecom-koncernen, der blandt andet ejer Berlingske Media.

Han bliver samtidig medlem af Mecoms centrale ledelse og forlader den danske koncernledelse, skriver MediaWatch.

Torben Lundberg har siden 2008 været CIO for Berlingske Media, og kom for to år siden med i Mecoms store outsourcing-samarbejde, hvor han har været med til at lave en samlet outsourcing for Mecom-koncernen i Norge, Holland og Danmark.

Erfaringen med at bringe divisionerne tættere sammen og øge effektiviteten er en af årsagerne til, at han nu tiltræder et internationalt CIO-job.

"Her lærte jeg forretningsgangene i Mecom at kende. Vi er langt fremme i mediebranchen, og min opgave bliver at sørge for, at vi får understøttet den nødvendige strategiske udvikling, der skal ske, med teknologi," siger han til Computerworld.

Teknologi er vigtigst

Han ser teknologi som en vigtig konkurrenceparameter.

"Vi konkurrerer medierne imellem om, hvem der kommer med den bedste iPad-applikation, hvem der har de bedste websites, hvor kunderne kan få adgang ikke kun til nyhedsstof, men også andre services, som de vil betale for. Hvem har de bedste betalingsløsninger?"

"Mit job er at understøtte den forandring i Mecom. Det skal komme forbrugerne til glæde og gøre, at de faktisk gider blive ved med at bruge penge på hos os og ikke flygter til vores konkurrenter," siger Torben Lundberg.

Torben Lundberg får ansvaret for cirka 350 it-medarbejdere i Vest-, Østeuropa og Indien. Han er uddannet akademiingeniør, har en HD i informatik og økonomistyring og 15 års erfaring i mediebranchen.

Læs også:

Derfor skifter Berlingske fra Microsoft til Google

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S