It-direktør fra Berlingske får international toppost

Berlingske Medias it-direktør Torben Lundberg har fået en ny toppost i en international koncern.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor skifter Berlingske fra Microsoft til Google

Mecom har udnævnt Berlingske Medias it-direktør, 39-årige Torben Lundberg, til CIO for hele Mecom-koncernen, der blandt andet ejer Berlingske Media.

Han bliver samtidig medlem af Mecoms centrale ledelse og forlader den danske koncernledelse, skriver MediaWatch.

Torben Lundberg har siden 2008 været CIO for Berlingske Media, og kom for to år siden med i Mecoms store outsourcing-samarbejde, hvor han har været med til at lave en samlet outsourcing for Mecom-koncernen i Norge, Holland og Danmark.

Erfaringen med at bringe divisionerne tættere sammen og øge effektiviteten er en af årsagerne til, at han nu tiltræder et internationalt CIO-job.

"Her lærte jeg forretningsgangene i Mecom at kende. Vi er langt fremme i mediebranchen, og min opgave bliver at sørge for, at vi får understøttet den nødvendige strategiske udvikling, der skal ske, med teknologi," siger han til Computerworld.

Teknologi er vigtigst

Han ser teknologi som en vigtig konkurrenceparameter.

"Vi konkurrerer medierne imellem om, hvem der kommer med den bedste iPad-applikation, hvem der har de bedste websites, hvor kunderne kan få adgang ikke kun til nyhedsstof, men også andre services, som de vil betale for. Hvem har de bedste betalingsløsninger?"

"Mit job er at understøtte den forandring i Mecom. Det skal komme forbrugerne til glæde og gøre, at de faktisk gider blive ved med at bruge penge på hos os og ikke flygter til vores konkurrenter," siger Torben Lundberg.

Torben Lundberg får ansvaret for cirka 350 it-medarbejdere i Vest-, Østeuropa og Indien. Han er uddannet akademiingeniør, har en HD i informatik og økonomistyring og 15 års erfaring i mediebranchen.

Læs også:

Derfor skifter Berlingske fra Microsoft til Google

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job