Storage-priser på nettet i frit fald

Google følger konkurrenten Amazon med kraftige prisnedsættelser på storage i skyen.

Artikel top billede

Læs også:

Ni gode råd: Spar penge på it-infrastrukturen

Google har sat prisen på at gemme data i virksomhedens cloud storage service ned. Det sker en måned efter konkurrenten Amazon gjorde det samme.

Priserne for Google-storage er reduceret med mellem 8 og 15 procent med tilbagevirkende kraft fra 1. marts, skriver ZDNet UK.

Med de nye priser lægger Google sig på samme niveau som Amazon, der sænkede sine storage-priser i begyndelsen af ferbruar.

"De lavere priser på Google Cloud Storage giver udviklere endnu bedre mulighed for at gemme og tilgå massive mængder data på Googles infrastruktur med høj pålidelighed, tilgængelighed og ydelse," skrev Navneet Joneja, produktchef for Google Cloud Storage, på sin blog tirsdag.

Prisen for den første terabyte data gemt i Google storage koster nu 0,12 dollars per gigabyte, per måned.

Alle priser findes på Googels prisoversigt.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS