Storage-priser på nettet i frit fald

Google følger konkurrenten Amazon med kraftige prisnedsættelser på storage i skyen.

Artikel top billede

Læs også:

Ni gode råd: Spar penge på it-infrastrukturen

Google har sat prisen på at gemme data i virksomhedens cloud storage service ned. Det sker en måned efter konkurrenten Amazon gjorde det samme.

Priserne for Google-storage er reduceret med mellem 8 og 15 procent med tilbagevirkende kraft fra 1. marts, skriver ZDNet UK.

Med de nye priser lægger Google sig på samme niveau som Amazon, der sænkede sine storage-priser i begyndelsen af ferbruar.

"De lavere priser på Google Cloud Storage giver udviklere endnu bedre mulighed for at gemme og tilgå massive mængder data på Googles infrastruktur med høj pålidelighed, tilgængelighed og ydelse," skrev Navneet Joneja, produktchef for Google Cloud Storage, på sin blog tirsdag.

Prisen for den første terabyte data gemt i Google storage koster nu 0,12 dollars per gigabyte, per måned.

Alle priser findes på Googels prisoversigt.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S