Den farlige Duqu-orm skrevet i hidtil ukendt sprog

En del af koden til den Stuxnet-lignende internet-orm Duqu er skrevet i et hidtil ukendt programmeringssprog.

Artikel top billede

Det ser ud til at udviklerne bag internet-ormen Duqu er gået meget langt for at beskytte deres program mod at blive opdaget.

Ifølge russiske Kaspersky Lab har man anvendt et ukendt programmeringssprog til at skrive dele af koden. Det skulle gøre det særlig svært at opdage ormen.

Duqu blev opdaget sidste efterår og den blev hurtigt sammenlignet med Stuxnet, der sandsynligvis er skrevet for at ramme iranske atomanlæg.

Det menes at USA eller Israel står bag Stuxnet, men det er aldrig blevet bevist.

Kode fra Stuxnet

Symantec vurderede i oktober sidste år, at Duqu og Stuxnet er skrevet af de samme programmører.

Det er i hvert fald sikkert, at Duqu indeholder kode fra Stuxnet, og den er også skrevet for at ramme industrianlæg.

I modsætning til Stuxnet er den nyere Duqu dog ikke skrevet for at sabotere anlæg, men kun for at samle informationer.

Programmet er meget lille og den bliver derfor også betegnet som en lillebror til Stuxnet.

"Det ser ud til, at dele af Duqu er skrevet i et programmeringssprog der er udviklet specielt til dette formål. Der er tale om et objektorienteret sprog," siger Vitali Kamljuk, analytiker hos Kaspersky Lab, til nyhedsbureauet dpa.

Kaspersky Lab søger nu efter hjælp til at få identificeret programmeringssproget. Flere informationer om det mystiske sprog findes i sikkerhedsfirmaets blog.

Læs også:

Stuxnet og Duqu var blot de første - nye orme på vej.

Her er de otte vigtigste sikkerhedstendenser i 2012.

Nu kan du få et open source-toolkit til kamp mod Duqu.

Mystisk: Hackere lukker og slukker for Duqu-botnet.

Ny tendens: Hackerne har nye kæmpemål i sigte.

DK-Cert: 2011 blev året for de målrettede angreb.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS