Den farlige Duqu-orm skrevet i hidtil ukendt sprog

En del af koden til den Stuxnet-lignende internet-orm Duqu er skrevet i et hidtil ukendt programmeringssprog.

Artikel top billede

Det ser ud til at udviklerne bag internet-ormen Duqu er gået meget langt for at beskytte deres program mod at blive opdaget.

Ifølge russiske Kaspersky Lab har man anvendt et ukendt programmeringssprog til at skrive dele af koden. Det skulle gøre det særlig svært at opdage ormen.

Duqu blev opdaget sidste efterår og den blev hurtigt sammenlignet med Stuxnet, der sandsynligvis er skrevet for at ramme iranske atomanlæg.

Det menes at USA eller Israel står bag Stuxnet, men det er aldrig blevet bevist.

Kode fra Stuxnet

Symantec vurderede i oktober sidste år, at Duqu og Stuxnet er skrevet af de samme programmører.

Det er i hvert fald sikkert, at Duqu indeholder kode fra Stuxnet, og den er også skrevet for at ramme industrianlæg.

I modsætning til Stuxnet er den nyere Duqu dog ikke skrevet for at sabotere anlæg, men kun for at samle informationer.

Programmet er meget lille og den bliver derfor også betegnet som en lillebror til Stuxnet.

"Det ser ud til, at dele af Duqu er skrevet i et programmeringssprog der er udviklet specielt til dette formål. Der er tale om et objektorienteret sprog," siger Vitali Kamljuk, analytiker hos Kaspersky Lab, til nyhedsbureauet dpa.

Kaspersky Lab søger nu efter hjælp til at få identificeret programmeringssproget. Flere informationer om det mystiske sprog findes i sikkerhedsfirmaets blog.

Læs også:

Stuxnet og Duqu var blot de første - nye orme på vej.

Her er de otte vigtigste sikkerhedstendenser i 2012.

Nu kan du få et open source-toolkit til kamp mod Duqu.

Mystisk: Hackere lukker og slukker for Duqu-botnet.

Ny tendens: Hackerne har nye kæmpemål i sigte.

DK-Cert: 2011 blev året for de målrettede angreb.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

BEC Financial Technologies

Junior business analyst - Talent Program DK

Region Sjælland

Politiets Efterretningstjeneste

Vil du være med til at udvikle PET's ITSM-platform?

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Konsulenter til IT-kontraktstyring og IT-udbud til gennemgførelse af IT-anskaffelser i Forsvaret

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Full Stack Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job