Den farlige Duqu-orm skrevet i hidtil ukendt sprog

En del af koden til den Stuxnet-lignende internet-orm Duqu er skrevet i et hidtil ukendt programmeringssprog.

Artikel top billede

Det ser ud til at udviklerne bag internet-ormen Duqu er gået meget langt for at beskytte deres program mod at blive opdaget.

Ifølge russiske Kaspersky Lab har man anvendt et ukendt programmeringssprog til at skrive dele af koden. Det skulle gøre det særlig svært at opdage ormen.

Duqu blev opdaget sidste efterår og den blev hurtigt sammenlignet med Stuxnet, der sandsynligvis er skrevet for at ramme iranske atomanlæg.

Det menes at USA eller Israel står bag Stuxnet, men det er aldrig blevet bevist.

Kode fra Stuxnet

Symantec vurderede i oktober sidste år, at Duqu og Stuxnet er skrevet af de samme programmører.

Det er i hvert fald sikkert, at Duqu indeholder kode fra Stuxnet, og den er også skrevet for at ramme industrianlæg.

I modsætning til Stuxnet er den nyere Duqu dog ikke skrevet for at sabotere anlæg, men kun for at samle informationer.

Programmet er meget lille og den bliver derfor også betegnet som en lillebror til Stuxnet.

"Det ser ud til, at dele af Duqu er skrevet i et programmeringssprog der er udviklet specielt til dette formål. Der er tale om et objektorienteret sprog," siger Vitali Kamljuk, analytiker hos Kaspersky Lab, til nyhedsbureauet dpa.

Kaspersky Lab søger nu efter hjælp til at få identificeret programmeringssproget. Flere informationer om det mystiske sprog findes i sikkerhedsfirmaets blog.

Læs også:

Stuxnet og Duqu var blot de første - nye orme på vej.

Her er de otte vigtigste sikkerhedstendenser i 2012.

Nu kan du få et open source-toolkit til kamp mod Duqu.

Mystisk: Hackere lukker og slukker for Duqu-botnet.

Ny tendens: Hackerne har nye kæmpemål i sigte.

DK-Cert: 2011 blev året for de målrettede angreb.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

    Region Sjælland

    Spillehallen.dk ApS

    Systemadministrator til Spillehallen.dk

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S