Gadget-eksperter helt vilde med ny iPad-skærm

Amerikanske gadget-medier har prøvekørt den nye iPad, og de er ved at dåne i begejstring over den nye super-skarpe retina-skærm.

Artikel top billede

(Foto: Peter Belanger)

Den såkaldte retina-skærm på den nye iPad har en opløsning på 2.048 x 1.536.

Det er en firedobling i forhold til den gamle iPad, der har en opløsning på 1024 x 768.  

Men kan man virkelig se forskel? 

Apple marketingmaskine mener naturligvis, at forskellen er enorm, og i den produkt-video, der ledsager den nye iPad, lyder det med Apples vanlige sans for svulstig retorik, at:

"Det er ikke blot den mest avancerede skærm, du nogensinde har haft i hånden. Det er den mest avancerede skærm, du nogensinde har set."

Her på redaktionen er vi dog en smule skeptisk for den slags udsagn.

Ikke mindst fordi vi hjemme på vores egen fladskærm i stuen kan have svært ved at se forskel på, om skærmen har full-hd eller en lavere opløsning.

Amerikanske medier: Den er fantastisk
Men en række af vores amerikanske kolleger havde i går mulighed for at lege med den nye iPad. Og de er tilbøjelige til at give Apples marketingmaskine ret:

Skærmen er fantastisk, lyder det fra det amerikanske teknologimedie The Verge, der prøvede den nye iPad sent onsdag aften.

The Verge beskriver skærmen som overvældende og nærmest surrealistisk flot.

Og i et web-tv-klip siger mediets redaktør Joshua Topolsky, at det uden tvivl er den mest imponerende skærm, han har prøvet på en mobil enhed og muligvis den bedste skærm, som han nogensinde har set.

"Det er som at se på et stykke glødende stykke papir," siger han.

Og den amerikanske gadget-side Engadget er næsten lige så begejstret.

Som forskellen på iPhone 4 og 3G

Ifølge siden kan forskellen mellem skærmen på iPad 2 og den nye iPad sammenlignes med forskellen på skærmen på iPhone 3G og iPhone 4.

Og Engadget, der ligesom The Verge, prøvede den nye iPad i går, beskriver skærmen som "truly beautiful" og er især begejstret over, at farverne både er ekstremt skarpe og præcise.

Selv når du ser skærmen fra ekstreme sidevinkler, fremstår den knivskarp.

Læs også:

iPad 3: Derfor gider Apple ikke være innovativ

Galleri: Her er den nye iPad.

Kan du mærke, at den er blevet tykkere og tungere?

Ikke helt overraskende lyder samme sang fra tech-skribenten MG Siegler, der mildt sagt er kendt som lidt af en Apple afficionado.

Han medgiver, at det muligvis kan være svært at se forskellen ved første øjekast. Men når du ser nærmere på den nye retina-skærm, vil forskellen være åbenlys.

"Og derefter vil du aldrig igen være i stand til at bruge en iPad uden retina-skærm. Skærmen på den nye iPad får alt til at fremstå som et printet fotografi. Ved sammenligning fremstår skærmen på den gamle iPad uskarp. Næsten på samme måde, som hvis jeg har taget min briller af," skriver MG Siegler på tech-bloggen Techcrunch.

Gør 0,6 millimeter en forskel?

Apple har dog taget et enkelt skridt tilbage med den nye iPad. Det er nemlig 0,6 millimeter tykkere end den gamle iPad og vejer 49 gram mere.

Det skyldes sandsynligvis, at den nye iPad har fået et større batteri, der skal fodre den nye strømkrævende skærm med energi.

Joshua Topolsky fra The Verge betegner dog forskellen som næsten umærkelig.

Mens MG Siegler fra Techcrunch skriver, at folk, der bruger en iPad 2 dagligt, sandsynligvis vil bemærke den øgede tykkelse, når de får den nye iPad i hånden første gang. Siegler tilføjer dog, at han ikke umiddelbart kunne registrere vægt-forskellen.

Den nye iPad forventes at ramme Danmark den 23. marts.

Læs også:

iPad 3: Derfor gider Apple ikke være innovativ

Galleri: Her er den nye iPad.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S