Microsoft til app-udviklere: I bør følge denne plan

Microsoft vil have Windows Phone ud på både dyre og billige telefoner, og den plan skal udviklerne hjælpe til med at fuldføre.

Artikel top billede

Læs også:

Her er fremtidsplanerne for Windows Phone

To år efter lanceringen: Så lillebitte er Windows Phone

Microsoft kæmper fortsat med at få givet Windows Phone-platformen det skub, der kan gøre den en mere ligeværdig konkurrent til iOS og Android rent markedsmæssigt.

Det sker ikke mindst i kraft af samarbejdet med Nokia, der i den grad har sans for at ramme forskellige markeds-segmenter.

Den strategi vil også smitte af på Windows Phone, der nu skal kunne fungere på både dyrere og billigere telefoner. Det er ikke mindst i den sidste kategori, at der kan være et hul til Microsoft og Nokia. 

I et nyt indlæg på den officielle Windows Phone-blog afslører Microsoft lidt mere om disse planer og om, hvordan app-udviklerne skal forholde sig til dem.

"Optimering af dine apps til disse billigere enheder er kritisk for at sikre, at brugerne får den bedst mulige oplevelse, uanset hvilken enhed," skriver Microsoft.

"Apps, der følger best practices for performance i dag, vil køre fint på alle enheder uden megen indsats. Apps, der performer lige tilstrækkeligt i dag vil muligvis performe mærkbart langsommere på billigere enheder," skriver Microsoft.

Sådan skal I udvikle

Softwarefirmaet beder derfor app-udviklerne om at følge en række principper, der skal hindre at apps kun kan fungere på telefoner med store hardware-muskler.  

Det drejer sig blandt andet om at optimere opstartstiden, begrænse hukommelses-brugen og at sikre, at app'en reagerer hurtigt på brugerens input.

"En hurtig brugergrænseflade er en grundlæggende forventing, brugere har til apps. Her er den grundlæggende fremgangsmåde at holde så meget aktivitet som muligt væk fra UI-tråden, indtil det er absolut nødvendigt."

Også Google var for nylig ude med direkte opfordringer til udviklerne for at sikre, at de apps, der lægges ud på Android Market, fungerer på flest mulige Android-enheder.

I Gartners seneste rapport om det globale antal solgte smartphones til slutbrugerne i fjerde kvartal 2011 lå Microsoft på en sidsteplads med blot 1,9 procent.

Android lå på 50,9 procent, mens iOS nåede op på 23,8 procent.

Læs også:

Her er fremtidsplanerne for Windows Phone

To år efter lanceringen: Så lillebitte er Windows Phone

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S