Microsoft til app-udviklere: I bør følge denne plan

Microsoft vil have Windows Phone ud på både dyre og billige telefoner, og den plan skal udviklerne hjælpe til med at fuldføre.

Artikel top billede

Læs også:

Her er fremtidsplanerne for Windows Phone

To år efter lanceringen: Så lillebitte er Windows Phone

Microsoft kæmper fortsat med at få givet Windows Phone-platformen det skub, der kan gøre den en mere ligeværdig konkurrent til iOS og Android rent markedsmæssigt.

Det sker ikke mindst i kraft af samarbejdet med Nokia, der i den grad har sans for at ramme forskellige markeds-segmenter.

Den strategi vil også smitte af på Windows Phone, der nu skal kunne fungere på både dyrere og billigere telefoner. Det er ikke mindst i den sidste kategori, at der kan være et hul til Microsoft og Nokia. 

I et nyt indlæg på den officielle Windows Phone-blog afslører Microsoft lidt mere om disse planer og om, hvordan app-udviklerne skal forholde sig til dem.

"Optimering af dine apps til disse billigere enheder er kritisk for at sikre, at brugerne får den bedst mulige oplevelse, uanset hvilken enhed," skriver Microsoft.

"Apps, der følger best practices for performance i dag, vil køre fint på alle enheder uden megen indsats. Apps, der performer lige tilstrækkeligt i dag vil muligvis performe mærkbart langsommere på billigere enheder," skriver Microsoft.

Sådan skal I udvikle

Softwarefirmaet beder derfor app-udviklerne om at følge en række principper, der skal hindre at apps kun kan fungere på telefoner med store hardware-muskler.  

Det drejer sig blandt andet om at optimere opstartstiden, begrænse hukommelses-brugen og at sikre, at app'en reagerer hurtigt på brugerens input.

"En hurtig brugergrænseflade er en grundlæggende forventing, brugere har til apps. Her er den grundlæggende fremgangsmåde at holde så meget aktivitet som muligt væk fra UI-tråden, indtil det er absolut nødvendigt."

Også Google var for nylig ude med direkte opfordringer til udviklerne for at sikre, at de apps, der lægges ud på Android Market, fungerer på flest mulige Android-enheder.

I Gartners seneste rapport om det globale antal solgte smartphones til slutbrugerne i fjerde kvartal 2011 lå Microsoft på en sidsteplads med blot 1,9 procent.

Android lå på 50,9 procent, mens iOS nåede op på 23,8 procent.

Læs også:

Her er fremtidsplanerne for Windows Phone

To år efter lanceringen: Så lillebitte er Windows Phone

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S