Microsoft til app-udviklere: I bør følge denne plan

Microsoft vil have Windows Phone ud på både dyre og billige telefoner, og den plan skal udviklerne hjælpe til med at fuldføre.

Artikel top billede

Læs også:

Her er fremtidsplanerne for Windows Phone

To år efter lanceringen: Så lillebitte er Windows Phone

Microsoft kæmper fortsat med at få givet Windows Phone-platformen det skub, der kan gøre den en mere ligeværdig konkurrent til iOS og Android rent markedsmæssigt.

Det sker ikke mindst i kraft af samarbejdet med Nokia, der i den grad har sans for at ramme forskellige markeds-segmenter.

Den strategi vil også smitte af på Windows Phone, der nu skal kunne fungere på både dyrere og billigere telefoner. Det er ikke mindst i den sidste kategori, at der kan være et hul til Microsoft og Nokia. 

I et nyt indlæg på den officielle Windows Phone-blog afslører Microsoft lidt mere om disse planer og om, hvordan app-udviklerne skal forholde sig til dem.

"Optimering af dine apps til disse billigere enheder er kritisk for at sikre, at brugerne får den bedst mulige oplevelse, uanset hvilken enhed," skriver Microsoft.

"Apps, der følger best practices for performance i dag, vil køre fint på alle enheder uden megen indsats. Apps, der performer lige tilstrækkeligt i dag vil muligvis performe mærkbart langsommere på billigere enheder," skriver Microsoft.

Sådan skal I udvikle

Softwarefirmaet beder derfor app-udviklerne om at følge en række principper, der skal hindre at apps kun kan fungere på telefoner med store hardware-muskler.  

Det drejer sig blandt andet om at optimere opstartstiden, begrænse hukommelses-brugen og at sikre, at app'en reagerer hurtigt på brugerens input.

"En hurtig brugergrænseflade er en grundlæggende forventing, brugere har til apps. Her er den grundlæggende fremgangsmåde at holde så meget aktivitet som muligt væk fra UI-tråden, indtil det er absolut nødvendigt."

Også Google var for nylig ude med direkte opfordringer til udviklerne for at sikre, at de apps, der lægges ud på Android Market, fungerer på flest mulige Android-enheder.

I Gartners seneste rapport om det globale antal solgte smartphones til slutbrugerne i fjerde kvartal 2011 lå Microsoft på en sidsteplads med blot 1,9 procent.

Android lå på 50,9 procent, mens iOS nåede op på 23,8 procent.

Læs også:

Her er fremtidsplanerne for Windows Phone

To år efter lanceringen: Så lillebitte er Windows Phone

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS