Lukker for offentligt it-projekt: 36 millioner kr spildt

Minister drejer nøglen om på it-projekt. 36 millioner kroner spildt.

Artikel top billede

Efter seks års ufrugtbart arbejde med at indføre et nyt it-system til blandt andet gymnasier og seminarier er det slut: Systemet bliver nu droppet. Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Det drejer sig om et system til udarbejdelse af et såkaldt ressource-regnskab for alle ungdomsuddannelser, der skulle tjene til at se, hvilke uddannelser, der har succes. Og hvorfor.

Med beslutningen skylder man samtidig investeringen på 36 millioner kroner ud med badevandet.

De penge er ifølge Morgenavisen Jyllands-Posten blevet anvendt på et pilotprojekt, som Rambøll, Undervisningsministeriet og Uni-C har stået bag.

Pilotprojektet blev gennemført for halvandet år siden. Det viste imidlertid, at projektet ikke duede.

Tiden løbet fra ideen

"Tiden var løbet fra ideen," siger Per Hansen, direktør i Kvalitets- og Tilsynsstyrelsen i Undervisningsministeriet, til avisen.

Han siger, at institutionerne i dag gerne vil have løbende opdateringer på frafald, økonomi og lignende - og ikke længere et stort ressourceregnskab en gang om året.

"Derfor dur ressourceregnskabet som model ikke længere," siger han.

Det er undervisningsminister Christine Antorini (S), der har drejet nøglen om.

"Der skal ikke anvendes flere midler til et it-projekt, som har et forældet koncept," siger hun til Morgenavisen Jyllands-Posten.

Hun finder det beklageligt, at projektet ikke er blevet stoppet tidligere og siger til avisen, at hun har "udtrykt intern kritik i ministeriet."

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job