Apple lukker og slukker for cloud-tjeneste

Cloud-tjeneste fra Apple nåede aldrig at forlade beta-stadiet. Nu lukkes den helt ned.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor er Apples iCloud en kæmpe-skuffelse

Apple lukker nu helt ned for cloud-tjenesten iWork.com, der lader brugerne af Apples kontorpakke, iWork, dele dokumenter via nettet.

iWork.com er en integreret del af applikationerne Pages, Numbers og Keynote og lader blandt andet andre skrive kommentarer til dokumenterne og downloade kopier.

iWork har allerede nogle år på bagen, men har alligvel aldrig forladt beta-stadiet - og det når tjenesten heller aldrig at gøre, for nu meddeler Apple, at det snart er helt og aldeles slut med iWork.com.

"Fra den 31. juli 2012 vil du ikke længere kunne få adgang til dine dokumenter på iWork.com-siden eller se dem på internettet."

"Sidste år lancerede vi iCloud, en service der gemmer musik, billeder, dokumenter og mere og trådløst skubber det ud til alle dine enheder. I dag er der allerede flere end 40 millioner dokumenter gemt i iCloud af millioner af iWork-kunder," skriver Apple om baggrunden for nu at droppe iWork.com.

HUsk at downloade dine ting

"Med en ny måde at dele iWork-dokumenter på mellem dine enheder ved hjælp af iCloud, vil iWork.com public beta servicen ikke længere være tilgængelig."

Apple anbefaler alle brugere af den nu snart aflivede tjeneste at downloade de dokumenter, man har liggende i skyen til ens computer. Det er der en guide til her.

Det nuværende iCloud blev introduceret i oktober sidste år og er Apple hidtil mest vidgående forsøg på at integrere enheder og applikationer med nettet som omdrejningspunkt.

Selskabet har forsøgt sig med cloud-tjenesterne iTools, .Mac og MobileMe.

Læs også:

Derfor er Apples iCloud en kæmpe-skuffelse

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Forsvarets Efterretningstjeneste

Telekommunikationsingeniør til Afdeling for Elektronisk Indhentning

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS