Apple er allerede løbet tør for de nye iPads

Hele den første sending af den nye iPad er blevet flået væk. Se her, hvornår næste sending er klar.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apple har allerede afsat hele den første produktion af de nye iPads i alle de lande, hvor virksomheden på fredag lancerer tabletten, og oplyser nu, at der ikke vil blive leveret nye ordrer før end om op til tre uger.

I USA og Canada vil alle forudbestillinger af den nye iPad gennem Apples onlinebutik nu blive leveret 19. marts - tre dage efter den formelle lancering.

Kunder, der forudbestilte meget hurtigt efter det blev muligt, har fået at vide, at de vil modtage tabletten på fredag 16. marts.

Visse forbrugere - heriblandt medarbejdere hos Computerworlds amerikanske søstermedie, som bestilte den nye iPad sidste onsdag - har modtaget bekræftelse via e-mail på, at deres tablets er blevet afsendt.

To-tre ugers forsinkelse

Forudbestillinger vil i Australien blive leveret 22. marts, mens ordrer i andre af de lande, der er med i den første bølge - Frankrig, Japan, Tyskland, Schweiz og Storbritannien - viser en forsinkelse i leveringen på to til tre uger.

Apples onlinebutik i Hongkong oplyser blot, at den nye iPad på nuværende tidspunkt ikke er tilgængelig.

De amerikanske teleselskaber AT&T og Verizon vil begge sælge den nye iPad, men de tager kun imod kunders e-mailadresser, så de på et senere tidspunkt kan oplyse om, når tabletten er tilgængelig.

Sådan plejer det jo at være

Der er dog ikke noget overraskende ved denne forsyningsknaphed og de deraf resulterende leveringsforsinkelser.

Sidste år blev iPad 2 udsolgt allerede den første dag på markedet i USA, hvor de angivne leveringsforsinkelser ændrede sig flere gange i løbet af den første dag: Først var det to til tre hverdage, derefter blev det til fem til syv hverdage, før det endte med to til tre uger.

Fire dage senere var forsinkelserne steget til fire til fem uger, hvilket en analytiker kaldte "intenst."

Apple erkendte på daværende tidspunkt, at virksomheden ikke kunne følge med efterspørgslen på iPad 2.

Under et telefonmøde i april 2012 med analytikere fra Wall Street, kaldte Tim Cook, der da var Apples driftsdirektør, efterspørgslen for "svimlende" og tilstod, at ordrerne stod i kø i "moderen til alle efterslæb."

Ikke før midt i tredje kvartal 2011 kunne Apple oplyse, at udbuddet af iPad 2 kunne følge med efterspørgslen.

Analytikerne havde da også forudsagt, at Apple igen ville stå i de samme problemer, hovedsageligt fordi leverandørerne af den nye models skærm med høj opløsning har haft svært ved at få en højere effektivitet ud af deres produktionslinjer.

For godt en uge siden skrev Richard Shim, der er senioranalytiker hos DisplaySearch, at det var en "udfordring" for Sharp, Samsung og LG Display at fremstille iPad'ens skærm med dens opløsning på 2.048 gange 1.536 pixel.

Denne knaphed har dog skabt forretningsmuligheder for forhandlere, der hævder at have tabletten klar til salg i denne uge.

På eBay sælges for eksempel modellen med 16 gigabyte og Wi-Fi for op til 1.200 dollar (6.800 kroner), hvilket er 140 procent mere end den models vejledende pris på 499 dollar (2.800 kroner). Modellen med 64 gigabyte og 4G sælges på eBay for op til 2.799 dollar (15.900 kroner), hvilket er 238 procent mere end den models vejledende pris på 829 dollar (4.700 kroner).

Apple begynder at sælge iPad 3 i sine detailbutikker samt hos andre forhandlere på fredag 16. marts.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

iPad 3: Derfor gider Apple ikke være innovativ.

Derfor er den nye iPad lige i øjet som fjernskrivebord.

Her er den nye iPad.

Gadget-eksperter helt vilde med ny iPad-skærm.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operationscenter i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    It-revisorer til stor statslig myndighed

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S