Apple: Her er hemmeligheden bag vores design-succes

Briten Jonathan Ive afslører i et sjældent interview tankerne bag designet af succesfulde Apple-produkter.

Artikel top billede

Læs også:

Apples chef-designer slået til ridder

Apples inderkreds: Jordens mest værdifulde designer

Engelske Jonathan Ive er generelt anerkendt som en afgørende person bag Apples succes og er højt respekteret blandt designere.

I et interview med London Evening Standard fortæller han om nogle af de designprincipper, der efter hans mening har medvirket til Apples succes - og han giver et bud på, hvorfor kunderne nærmest er besatte af Apples produkter.   

"Jeg tror, at folks emotionelle forhold til vores produkter handler om, at de fornemmer vores omhyggelighed og det arbejde, der er lagt i skabelsen," lyder det fra Jonathan Ive. 

"Vi forsøger efter bedste evne at beskrive design-processen hos Apple, men det handler rigtig meget om at designe og om og at lave prototyper og fremstilling. Hvis du adskiller de ting, mener jeg, at slutresultatet lider under det," forklarer han blandt andet til London Evening Standard.

Står bag de vigtigste produkter

Jonathan Ive blev chefdesigner for Apple i 1996 og er indtil videre noteret for 596 patenter.

Han har blandt andet stået bag produkter som iMac, Macbook, iPod, iPhone og iPad og er for nylig blevet slået til ridder af den britiske dronning for sit bidrag til industrielt design.

I interviewet, der omhandler mange forskellige ting, giver han også sit bud på, hvad en god designer er.

"Det er så vigtigt at være let til bens, nysgerrig og åben over for at tage fejl."

"Du har den der vidunderlige fascination i forhold til "hvad nu hvis"-spørgsmål, men du er også nødt til at have absolut fokus på og dyb indsigt i konteksten, og hvad der er vigtigt - det er utroligt vigtigt. Det handler om, at du skal kunne håndtere uoverensstemmelser."

Interviewen fra London Evening Standard spøgrer også til, hvordan Apple på forhånd kan vide, om forbrugerne er interesseret i et nyt produkt. Her svarer Jonathan Ive:

"Vi benytter ikke fokus-grupper - det er designerens job. Det er ikke fair at spørge folk, der ikke har en fornemmelse for morgendagens muligheder ud fra konteksten nutidens design."

Læs også:

Apples chef-designer slået til ridder

Apples inderkreds: Jordens mest værdifulde designer

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job