Apple: Her er hemmeligheden bag vores design-succes

Briten Jonathan Ive afslører i et sjældent interview tankerne bag designet af succesfulde Apple-produkter.

Artikel top billede

Læs også:

Apples chef-designer slået til ridder

Apples inderkreds: Jordens mest værdifulde designer

Engelske Jonathan Ive er generelt anerkendt som en afgørende person bag Apples succes og er højt respekteret blandt designere.

I et interview med London Evening Standard fortæller han om nogle af de designprincipper, der efter hans mening har medvirket til Apples succes - og han giver et bud på, hvorfor kunderne nærmest er besatte af Apples produkter.   

"Jeg tror, at folks emotionelle forhold til vores produkter handler om, at de fornemmer vores omhyggelighed og det arbejde, der er lagt i skabelsen," lyder det fra Jonathan Ive. 

"Vi forsøger efter bedste evne at beskrive design-processen hos Apple, men det handler rigtig meget om at designe og om og at lave prototyper og fremstilling. Hvis du adskiller de ting, mener jeg, at slutresultatet lider under det," forklarer han blandt andet til London Evening Standard.

Står bag de vigtigste produkter

Jonathan Ive blev chefdesigner for Apple i 1996 og er indtil videre noteret for 596 patenter.

Han har blandt andet stået bag produkter som iMac, Macbook, iPod, iPhone og iPad og er for nylig blevet slået til ridder af den britiske dronning for sit bidrag til industrielt design.

I interviewet, der omhandler mange forskellige ting, giver han også sit bud på, hvad en god designer er.

"Det er så vigtigt at være let til bens, nysgerrig og åben over for at tage fejl."

"Du har den der vidunderlige fascination i forhold til "hvad nu hvis"-spørgsmål, men du er også nødt til at have absolut fokus på og dyb indsigt i konteksten, og hvad der er vigtigt - det er utroligt vigtigt. Det handler om, at du skal kunne håndtere uoverensstemmelser."

Interviewen fra London Evening Standard spøgrer også til, hvordan Apple på forhånd kan vide, om forbrugerne er interesseret i et nyt produkt. Her svarer Jonathan Ive:

"Vi benytter ikke fokus-grupper - det er designerens job. Det er ikke fair at spørge folk, der ikke har en fornemmelse for morgendagens muligheder ud fra konteksten nutidens design."

Læs også:

Apples chef-designer slået til ridder

Apples inderkreds: Jordens mest værdifulde designer

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S