Obamas eget mail-system nede 23 procent af tiden

Det var bestemt ikke sjovt at skulle begynde som it-direktør i Det Hvide Hus, fortæller Brook Colangelo, der oplevede karrierens værste dage. Se her, hvor meget der var galt med it-systemerne.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor går CIO'en en gylden fremtid i møde

Brook Colangelo er som it-direktør i Det Hvide Hus en nøgleperson med et ansvar, der kan give selv den mest standhaftige CIO bløde knæ.

Da han startede på posten, samme dag som Barack Obama blev indsat som præsident, indledte han og it-medarbejderne en periode med arbejdsuger på minimum 80 timer.

De første 40 dage var email-systemet i Det Hvide Hus nemlig nede 23 procent af tiden, fortæller Brook Colangelo til vores kolleger på Computerworld i USA.

Den værste dag

It-direktøren opdagede hurtigt, at it-løsningerne i Det Hvide Hus var i "ret så dårlig stand."

Konkret blev det vurderet, at mere end 82 procent af den it, der blev anvendt, allerede var forældet.

Eksempelvis havde medarbejder-pc'erne stadig diskettedrev, og datacentret havde ingen redundans, så man var på den i tilfælde af nedbrud.

"Vores mail-servere var nede i 21 timer. I min professionelle karriere har der ikke været en så dårlig dag før eller senere," fortæller it-direktøren om en konkret dag på posten.

Alt skulle ændres

Efterfølgende blev man ramt af yderligere tre-fire store nedbrud over de næste 30 dage, og det blev tydeliggjort, at der skulle investeres i nye it-løsninger.

Resultatet er, at Det Hvide Hus både har fået et nyt email-system og en moderne storage-løsning, ligesom datacentret nu er bemandet 24 timer i døgnet.

Samtidig har man haft fokus på mobile løsninger, hvilket på blot otte uger resulterede i 40 nye applikationer til styring af alt fra parkeringsforhold til printer-status.

"Jeg er stolt af, hvad vi har gjort," siger Brook Colangelo til Computerworld.

"Hver gang, vi havde en dårlig dag, var vi i stand til at artikulere vores vision for it-systemerne."

Læs også:

Derfor går CIO'en en gylden fremtid i møde

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S