Obamas eget mail-system nede 23 procent af tiden

Det var bestemt ikke sjovt at skulle begynde som it-direktør i Det Hvide Hus, fortæller Brook Colangelo, der oplevede karrierens værste dage. Se her, hvor meget der var galt med it-systemerne.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor går CIO'en en gylden fremtid i møde

Brook Colangelo er som it-direktør i Det Hvide Hus en nøgleperson med et ansvar, der kan give selv den mest standhaftige CIO bløde knæ.

Da han startede på posten, samme dag som Barack Obama blev indsat som præsident, indledte han og it-medarbejderne en periode med arbejdsuger på minimum 80 timer.

De første 40 dage var email-systemet i Det Hvide Hus nemlig nede 23 procent af tiden, fortæller Brook Colangelo til vores kolleger på Computerworld i USA.

Den værste dag

It-direktøren opdagede hurtigt, at it-løsningerne i Det Hvide Hus var i "ret så dårlig stand."

Konkret blev det vurderet, at mere end 82 procent af den it, der blev anvendt, allerede var forældet.

Eksempelvis havde medarbejder-pc'erne stadig diskettedrev, og datacentret havde ingen redundans, så man var på den i tilfælde af nedbrud.

"Vores mail-servere var nede i 21 timer. I min professionelle karriere har der ikke været en så dårlig dag før eller senere," fortæller it-direktøren om en konkret dag på posten.

Alt skulle ændres

Efterfølgende blev man ramt af yderligere tre-fire store nedbrud over de næste 30 dage, og det blev tydeliggjort, at der skulle investeres i nye it-løsninger.

Resultatet er, at Det Hvide Hus både har fået et nyt email-system og en moderne storage-løsning, ligesom datacentret nu er bemandet 24 timer i døgnet.

Samtidig har man haft fokus på mobile løsninger, hvilket på blot otte uger resulterede i 40 nye applikationer til styring af alt fra parkeringsforhold til printer-status.

"Jeg er stolt af, hvad vi har gjort," siger Brook Colangelo til Computerworld.

"Hver gang, vi havde en dårlig dag, var vi i stand til at artikulere vores vision for it-systemerne."

Læs også:

Derfor går CIO'en en gylden fremtid i møde

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg