Obamas eget mail-system nede 23 procent af tiden

Det var bestemt ikke sjovt at skulle begynde som it-direktør i Det Hvide Hus, fortæller Brook Colangelo, der oplevede karrierens værste dage. Se her, hvor meget der var galt med it-systemerne.

Artikel top billede

Læs også:

Derfor går CIO'en en gylden fremtid i møde

Brook Colangelo er som it-direktør i Det Hvide Hus en nøgleperson med et ansvar, der kan give selv den mest standhaftige CIO bløde knæ.

Da han startede på posten, samme dag som Barack Obama blev indsat som præsident, indledte han og it-medarbejderne en periode med arbejdsuger på minimum 80 timer.

De første 40 dage var email-systemet i Det Hvide Hus nemlig nede 23 procent af tiden, fortæller Brook Colangelo til vores kolleger på Computerworld i USA.

Den værste dag

It-direktøren opdagede hurtigt, at it-løsningerne i Det Hvide Hus var i "ret så dårlig stand."

Konkret blev det vurderet, at mere end 82 procent af den it, der blev anvendt, allerede var forældet.

Eksempelvis havde medarbejder-pc'erne stadig diskettedrev, og datacentret havde ingen redundans, så man var på den i tilfælde af nedbrud.

"Vores mail-servere var nede i 21 timer. I min professionelle karriere har der ikke været en så dårlig dag før eller senere," fortæller it-direktøren om en konkret dag på posten.

Alt skulle ændres

Efterfølgende blev man ramt af yderligere tre-fire store nedbrud over de næste 30 dage, og det blev tydeliggjort, at der skulle investeres i nye it-løsninger.

Resultatet er, at Det Hvide Hus både har fået et nyt email-system og en moderne storage-løsning, ligesom datacentret nu er bemandet 24 timer i døgnet.

Samtidig har man haft fokus på mobile løsninger, hvilket på blot otte uger resulterede i 40 nye applikationer til styring af alt fra parkeringsforhold til printer-status.

"Jeg er stolt af, hvad vi har gjort," siger Brook Colangelo til Computerworld.

"Hver gang, vi havde en dårlig dag, var vi i stand til at artikulere vores vision for it-systemerne."

Læs også:

Derfor går CIO'en en gylden fremtid i møde

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-projektleder til PET

Københavnsområdet

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job