Her er Oracles 10-års plan for Java-udviklingen

Oracle har løftet sløret for selskabets planer med Java frem mod 2021.

Artikel top billede

Læs også: 

Oracle dropper ældre JavaFX runtime

Java er en bombe under din it-sikkerhed

Da Oracle for få tre år siden købte Sun Microsystems, var kritiske røster med Google i spidsen fremme med frygt for, at Java-udviklingen var på afveje. 

De to selskaber har siden været ude i en bitter juridisk strid om retten til at benytte Java.

Krisen mellem Oracle og Google blev ikke mindre af, at Java-opfinderen James Gosling forlod Oracle til fordel for netop Google, som han dog er stoppet hos nu for at hellige sig sit eget robot-firma. 

Ny Java hvert andet år

Frygten for en ukendt udviklingsplan maner Oracler nu i jorden med en ambitiøs 10-års plan for Java-udviklingen frem mod 2021, skriver Computerworld svenske søsterblad, ComputerSweden.

De aktuelle Java-versioner for Java Standard Edition (Java SE) og Java Development Kit (Java DK) er i deres syvende udgave, og version 8 forventes at komme i sommeren 2013. 

Simon Ritter fra Oracle kunne samtidig fortælle, at version 9 kommer i 2015, version 10 i 2017, version 11 i 2019, mens version 12 er tilgængeligt i 2021. 

Det vil sige, at Oracle forventer at sprøjte en ny version af Java på gaden hvert andet år frem mod 2021.

Sådan udvikler Java sig

Og hvad dækker versionsnumrene så over? 

Java SE Version 8 forventes blandt andet at have en tættere integration til Java FX og øget udnyttelse af multikerne processorer og understøtte virtualisering bedre. 

I Version 9 til 2015 skal Javas virtuelle maskine (JVM) være selvoptimerende, så den bedre kan håndtere af 64-bit data og store vektorberegninger.

Samtidig vil der være justeringer i programmeringer til GPU (graphic processering unit - grafikkort) og bedre forvaltning af Oracles databasesprog PL/SQL. 

I 2017 med version 10 er målet en optimering af flerdimensionelle arrays, mens Oracle ifølge ComputerSweden ikke løfter sløret for konkret indhold i de efterfølgende versioner. 

Trods afsløringen af planerne er det stadig uklart, hvor meget Java-folk skal lære nyt, og hvor meget de kommende Java-versioner påvirker bagudkompatibiliteten. 

Oracle oplyser på sin hjemmeside, at der i dag er tre milliarder enheder, der benytter Java.

Læs også: 

Oracle dropper ældre JavaFX runtime

Java er en bombe under din it-sikkerhed

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S