Her er Oracles 10-års plan for Java-udviklingen

Oracle har løftet sløret for selskabets planer med Java frem mod 2021.

Artikel top billede

Læs også: 

Oracle dropper ældre JavaFX runtime

Java er en bombe under din it-sikkerhed

Da Oracle for få tre år siden købte Sun Microsystems, var kritiske røster med Google i spidsen fremme med frygt for, at Java-udviklingen var på afveje

De to selskaber har siden været ude i en bitter juridisk strid om retten til at benytte Java.

Krisen mellem Oracle og Google blev ikke mindre af, at Java-opfinderen James Gosling forlod Oracle til fordel for netop Google, som han dog er stoppet hos nu for at hellige sig sit eget robot-firma

Ny Java hvert andet år

Frygten for en ukendt udviklingsplan maner Oracler nu i jorden med en ambitiøs 10-års plan for Java-udviklingen frem mod 2021, skriver Computerworld svenske søsterblad, ComputerSweden.

De aktuelle Java-versioner for Java Standard Edition (Java SE) og Java Development Kit (Java DK) er i deres syvende udgave, og version 8 forventes at komme i sommeren 2013. 

Simon Ritter fra Oracle kunne samtidig fortælle, at version 9 kommer i 2015, version 10 i 2017, version 11 i 2019, mens version 12 er tilgængeligt i 2021. 

Det vil sige, at Oracle forventer at sprøjte en ny version af Java på gaden hvert andet år frem mod 2021.

Sådan udvikler Java sig

Og hvad dækker versionsnumrene så over? 

Java SE Version 8 forventes blandt andet at have en tættere integration til Java FX og øget udnyttelse af multikerne processorer og understøtte virtualisering bedre. 

I Version 9 til 2015 skal Javas virtuelle maskine (JVM) være selvoptimerende, så den bedre kan håndtere af 64-bit data og store vektorberegninger.

Samtidig vil der være justeringer i programmeringer til GPU (graphic processering unit - grafikkort) og bedre forvaltning af Oracles databasesprog PL/SQL. 

I 2017 med version 10 er målet en optimering af flerdimensionelle arrays, mens Oracle ifølge ComputerSweden ikke løfter sløret for konkret indhold i de efterfølgende versioner. 

Trods afsløringen af planerne er det stadig uklart, hvor meget Java-folk skal lære nyt, og hvor meget de kommende Java-versioner påvirker bagudkompatibiliteten. 

Oracle oplyser på sin hjemmeside, at der i dag er tre milliarder enheder, der benytter Java.

Læs også: 

Oracle dropper ældre JavaFX runtime

Java er en bombe under din it-sikkerhed

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job