Apples Tim Cook: Her vil vi bruge 255 milliarder

Tim Cook og Apple er klar til at spendere et gigantisk milliard-beløb.

Artikel top billede

Læs også: 

Apple tjener flere penge end Danmark - men skuffer

It-selskabet Apple vil til at give sine aktionærer en større del af den indbringende forretning og samtidig investere heftigt i tilbagekøb af aktier.

I alt vil Apple spendere 255 milliarder kroner over de næste tre år.

Det skriver selskabet på dets hjemmeside.

15 kroner per aktie

Med en kassebeholdning på 550 milliarder kroner ved sidste regnskabsaflæggelse burde Apple også have noget at rutte med.  
Pengeregnen over aktionærerne sker mellem juli og september 2012, hvor Apple vil betale 2,65 dollar per aktie (15 kroner) til aktionærerne, hvilket ifølge Bloomberg News er Apples første udbytteudbetaling siden 1995.

Æblefirmaet har desuden også øremærket 55 milliarder kroner til et aktietilbagekøbsprogram, som begynder den 30. september 2012.

Aktietilbagekøbsprogrammet forventes at løbe over tre år og har som formål at neutralisere en fremtidig frygt for udvanding af Apple-aktien i forbindelse med udlevering af medarbejder-aktier.

Har stadig fed krigskasse

Apple-boss Tim Cook forklarer i pressemeddelelsen, at selskabet indtil videre har brugt godt af sparegrisen til at foretage store investeringer i en større udviklingsafdeling, opkøb, nye butiksåbninger, strategiske forudbetalinger og anlægsinvesteringer.  

Men festen skal ikke stoppe der.

"Selv med disse investeringer kan vi vedligeholde en krigskasse for strategiske muligheder og have masser af penge til at køre vores forretning. Derfor går vi i gang med vores udbytte- og aktietilbagekøbsprogram," forklarer Tim Cook i pressemeddelelsen.

Læs også: 

Apple tjener flere penge end Danmark - men skuffer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job