Apples Tim Cook: Her vil vi bruge 255 milliarder

Tim Cook og Apple er klar til at spendere et gigantisk milliard-beløb.

Artikel top billede

Læs også: 

Apple tjener flere penge end Danmark - men skuffer

It-selskabet Apple vil til at give sine aktionærer en større del af den indbringende forretning og samtidig investere heftigt i tilbagekøb af aktier.

I alt vil Apple spendere 255 milliarder kroner over de næste tre år.

Det skriver selskabet på dets hjemmeside.

15 kroner per aktie

Med en kassebeholdning på 550 milliarder kroner ved sidste regnskabsaflæggelse burde Apple også have noget at rutte med.  
Pengeregnen over aktionærerne sker mellem juli og september 2012, hvor Apple vil betale 2,65 dollar per aktie (15 kroner) til aktionærerne, hvilket ifølge Bloomberg News er Apples første udbytteudbetaling siden 1995.

Æblefirmaet har desuden også øremærket 55 milliarder kroner til et aktietilbagekøbsprogram, som begynder den 30. september 2012.

Aktietilbagekøbsprogrammet forventes at løbe over tre år og har som formål at neutralisere en fremtidig frygt for udvanding af Apple-aktien i forbindelse med udlevering af medarbejder-aktier.

Har stadig fed krigskasse

Apple-boss Tim Cook forklarer i pressemeddelelsen, at selskabet indtil videre har brugt godt af sparegrisen til at foretage store investeringer i en større udviklingsafdeling, opkøb, nye butiksåbninger, strategiske forudbetalinger og anlægsinvesteringer.  

Men festen skal ikke stoppe der.

"Selv med disse investeringer kan vi vedligeholde en krigskasse for strategiske muligheder og have masser af penge til at køre vores forretning. Derfor går vi i gang med vores udbytte- og aktietilbagekøbsprogram," forklarer Tim Cook i pressemeddelelsen.

Læs også: 

Apple tjener flere penge end Danmark - men skuffer

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job