Apples Tim Cook: Her vil vi bruge 255 milliarder

Tim Cook og Apple er klar til at spendere et gigantisk milliard-beløb.

Artikel top billede

Læs også: 

Apple tjener flere penge end Danmark - men skuffer

It-selskabet Apple vil til at give sine aktionærer en større del af den indbringende forretning og samtidig investere heftigt i tilbagekøb af aktier.

I alt vil Apple spendere 255 milliarder kroner over de næste tre år.

Det skriver selskabet på dets hjemmeside.

15 kroner per aktie

Med en kassebeholdning på 550 milliarder kroner ved sidste regnskabsaflæggelse burde Apple også have noget at rutte med.  
Pengeregnen over aktionærerne sker mellem juli og september 2012, hvor Apple vil betale 2,65 dollar per aktie (15 kroner) til aktionærerne, hvilket ifølge Bloomberg News er Apples første udbytteudbetaling siden 1995.

Æblefirmaet har desuden også øremærket 55 milliarder kroner til et aktietilbagekøbsprogram, som begynder den 30. september 2012.

Aktietilbagekøbsprogrammet forventes at løbe over tre år og har som formål at neutralisere en fremtidig frygt for udvanding af Apple-aktien i forbindelse med udlevering af medarbejder-aktier.

Har stadig fed krigskasse

Apple-boss Tim Cook forklarer i pressemeddelelsen, at selskabet indtil videre har brugt godt af sparegrisen til at foretage store investeringer i en større udviklingsafdeling, opkøb, nye butiksåbninger, strategiske forudbetalinger og anlægsinvesteringer.  

Men festen skal ikke stoppe der.

"Selv med disse investeringer kan vi vedligeholde en krigskasse for strategiske muligheder og have masser af penge til at køre vores forretning. Derfor går vi i gang med vores udbytte- og aktietilbagekøbsprogram," forklarer Tim Cook i pressemeddelelsen.

Læs også: 

Apple tjener flere penge end Danmark - men skuffer

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job