Apples Tim Cook: Her vil vi bruge 255 milliarder

Tim Cook og Apple er klar til at spendere et gigantisk milliard-beløb.

Artikel top billede

Læs også: 

Apple tjener flere penge end Danmark - men skuffer

It-selskabet Apple vil til at give sine aktionærer en større del af den indbringende forretning og samtidig investere heftigt i tilbagekøb af aktier.

I alt vil Apple spendere 255 milliarder kroner over de næste tre år.

Det skriver selskabet på dets hjemmeside.

15 kroner per aktie

Med en kassebeholdning på 550 milliarder kroner ved sidste regnskabsaflæggelse burde Apple også have noget at rutte med.  
Pengeregnen over aktionærerne sker mellem juli og september 2012, hvor Apple vil betale 2,65 dollar per aktie (15 kroner) til aktionærerne, hvilket ifølge Bloomberg News er Apples første udbytteudbetaling siden 1995.

Æblefirmaet har desuden også øremærket 55 milliarder kroner til et aktietilbagekøbsprogram, som begynder den 30. september 2012.

Aktietilbagekøbsprogrammet forventes at løbe over tre år og har som formål at neutralisere en fremtidig frygt for udvanding af Apple-aktien i forbindelse med udlevering af medarbejder-aktier.

Har stadig fed krigskasse

Apple-boss Tim Cook forklarer i pressemeddelelsen, at selskabet indtil videre har brugt godt af sparegrisen til at foretage store investeringer i en større udviklingsafdeling, opkøb, nye butiksåbninger, strategiske forudbetalinger og anlægsinvesteringer.  

Men festen skal ikke stoppe der.

"Selv med disse investeringer kan vi vedligeholde en krigskasse for strategiske muligheder og have masser af penge til at køre vores forretning. Derfor går vi i gang med vores udbytte- og aktietilbagekøbsprogram," forklarer Tim Cook i pressemeddelelsen.

Læs også: 

Apple tjener flere penge end Danmark - men skuffer

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S