Her er årets vinder af IT-Prisen 2012

IT-Prisen 2012 er netop blevet tildelt en dansker, der har haft afgørende indflydelse på den offentlige digitalisering.

Artikel top billede

Lars Frelle-Petersen, vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen, har her til aften modtaget hædersbeviset IT-Prisen 2012, som bliver uddelt af IT-Branchen og IDG, der udgiver blandt andet Computerworld.

Lars Frelle-Petersen er hovedarkitekten bag den ambitiøse plan for at digitalisere det offentlige og er nøgleperson i tilblivelsen af den store fællesoffentlige digitaliseringsstrategi, som lanceret i 2011.

Vicedirektøren i Digitaliseringsstyrelsen får it-erhvervets fornemmeste pris for sit engagement og arbejde med at holde embedsstand, politikere og branchen fast på en større digitalisering af det offentlige.

IT-prisen er den største kollegiale hæder inden for it, som gives i Danmark. Prisen er stiftet og sponseret af IDG Danmark, og den bliver som fast tradition altid uddelt på IT-Branchens årsmøde. 

"Lars Frelle-Petersen har med stor succes sat sig igennem som en visionær strateg for offentlig digitalisering. Det er personer som ham, der kan gøre Danmark til et digitalt forgangsland. Han har meget tidligt forstået digitaliseringens helt særlige potentiale for skabe fornyelse og øget produktivitet," siger formand for IT-Branchen Jørgen Bardenfleth.

Hædret for sit digitale engagement

Dommerpanelet har i sin begrundelse lagt vægt på, at prisen ikke er givet til den fælles offentlige digitaliseringsstrategi, men til personen Lars Frelle-Petersen.

"IT-prisen bliver i år givet til en digital strateg i verdensklasse. Lars Frelle-Petersen har ikke bare været en nøgleperson i processen med at gøre Danmark til førende inden for digital forvaltning. Han har været med til at sikre Danmark og den danske it-branche et forspring i den globale konkurrence," siger Line Ørskov, chefredaktør på Computerworld.

Dommerpanelet består af IT-Branchen, IDG og de to seneste års prisvindere Thomas Madsen-Mygdal og Erik Bonnerup. Det er i år 20. gang, at IT-Prisen uddeles.

It er rød tråd igennem karrieren

Lars Frelle-Petersen har haft digitalisering som en rød tråd igennem sin karriere. Han har blandt andet været en central del af Den digitale Taskforce, FESD og Edag2. Fokus var at give borgere og virksomheder mulighed for at kommunikere digitalt og sikkert med det offentlige

Senere gik turen til Finansministeriets center for Center for Effektivisering og forhandlingerne med kommunerne om effektivisering og digitalisering. Lars Frelle-Petersen er i dag både vicedirektør og medlem af direktionen i Digitaliseringsstyrelsen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job