Her er årets vinder af IT-Prisen 2012

IT-Prisen 2012 er netop blevet tildelt en dansker, der har haft afgørende indflydelse på den offentlige digitalisering.

Artikel top billede

Lars Frelle-Petersen, vicedirektør i Digitaliseringsstyrelsen, har her til aften modtaget hædersbeviset IT-Prisen 2012, som bliver uddelt af IT-Branchen og IDG, der udgiver blandt andet Computerworld.

Lars Frelle-Petersen er hovedarkitekten bag den ambitiøse plan for at digitalisere det offentlige og er nøgleperson i tilblivelsen af den store fællesoffentlige digitaliseringsstrategi, som lanceret i 2011.

Vicedirektøren i Digitaliseringsstyrelsen får it-erhvervets fornemmeste pris for sit engagement og arbejde med at holde embedsstand, politikere og branchen fast på en større digitalisering af det offentlige.

IT-prisen er den største kollegiale hæder inden for it, som gives i Danmark. Prisen er stiftet og sponseret af IDG Danmark, og den bliver som fast tradition altid uddelt på IT-Branchens årsmøde. 

"Lars Frelle-Petersen har med stor succes sat sig igennem som en visionær strateg for offentlig digitalisering. Det er personer som ham, der kan gøre Danmark til et digitalt forgangsland. Han har meget tidligt forstået digitaliseringens helt særlige potentiale for skabe fornyelse og øget produktivitet," siger formand for IT-Branchen Jørgen Bardenfleth.

Hædret for sit digitale engagement

Dommerpanelet har i sin begrundelse lagt vægt på, at prisen ikke er givet til den fælles offentlige digitaliseringsstrategi, men til personen Lars Frelle-Petersen.

"IT-prisen bliver i år givet til en digital strateg i verdensklasse. Lars Frelle-Petersen har ikke bare været en nøgleperson i processen med at gøre Danmark til førende inden for digital forvaltning. Han har været med til at sikre Danmark og den danske it-branche et forspring i den globale konkurrence," siger Line Ørskov, chefredaktør på Computerworld.

Dommerpanelet består af IT-Branchen, IDG og de to seneste års prisvindere Thomas Madsen-Mygdal og Erik Bonnerup. Det er i år 20. gang, at IT-Prisen uddeles.

It er rød tråd igennem karrieren

Lars Frelle-Petersen har haft digitalisering som en rød tråd igennem sin karriere. Han har blandt andet været en central del af Den digitale Taskforce, FESD og Edag2. Fokus var at give borgere og virksomheder mulighed for at kommunikere digitalt og sikkert med det offentlige

Senere gik turen til Finansministeriets center for Center for Effektivisering og forhandlingerne med kommunerne om effektivisering og digitalisering. Lars Frelle-Petersen er i dag både vicedirektør og medlem af direktionen i Digitaliseringsstyrelsen.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS