Her er app-udviklernes foretrukne platform

Undersøgelse viser, hvilke styresystemer og sociale netværk, der foretrækkes af app-udviklerne.

Artikel top billede

Læs også:

HTML5 eller apps? Sådan vælger du din mobil-løsning

Computerworld News Service: En ny undersøgelse blandt mobile applikations-udviklere konkluderer, at 66 procent mener, at Google+ vinder ind på Facebook.

Da de blev spurgt, hvorfor de godt kan lide Google+ til mobile enheder, svarede de, at Googles mange tilbud - søgninger, Gmail, Youtube og Android - tilsammen skaber en stærk netværkseffekt, når det bliver kombineret med Google+.

Undersøgelsen er lavet af Appcelerator i samarbejde med IDC, der er ejet af Computerworlds moderselskab IDG.

Resultaterne er baseret på en analyse af to tidligere undersøgelser fra 2011 og opdateret med konklusionerne fra en tredje, der fandt sted i januar, og som er baseret på mere end 1.200 respondenter.

Alle respondenterne var kunder hos Appcelerator - hvilket vil sige udviklere, der har brugt virksomhedens software til at bygge mobile applikationer.

Facebook er størst

Facebook er dog stadig langt foran Google+ med 425 millioner mobile brugere og 900 millioner brugere generelt.

"Forventningen er muligvis, at Facebook er langt vigtigere til sociale strategier [for mobile udviklere] end Google," skriver forfatterne til rapporten.

"Men mobile udviklere oplever verden på en anden måde, og det kan sagtens tænkes at få stor betydning for den måde, det sociale element vil komme til at fungere på det mobile område, især for den næste milliard brugere," skriver de.

Forfatterne bemærker at, 39 procent af brugerne i den seneste undersøgelse svarede, at netværkseffekten ved alle Googles tilbud, som søgning og Android, "betyder mere for dem end Facebooks sociale graf."

En social graf er et udtryk, der henviser til den globale kortlægning af folk og den måde mennesker er forbundet på. Den nye undersøgelse viser, at mange udviklere simpelthen ikke forstår Facebooks sociale graf og må kæmpe hårdt for at udnytte den i applikationsudviklingen.

Android under pres


Selv om undersøgelsen viser en stærk tiltro til Google+, så er der alligevel sket et fald i udviklernes interesse i at bygge applikationer til telefoner og tablets med Android.

Interessen for at bygge applikationer til Android er faldet med 4,2 procent til 78,6 procent sammenlignet med en undersøgelse fra efteråret. I mellemtiden er interessen for at bygge applikationer til tablets med Android faldet med 2,2 procent til 65,9 procent.

Forfatterne bag undersøgelsen skyder skylden for faldet på fragmenteringen af Android-platformen, med mange forskellige smartphone-modeller og tablets på markedet fra mange forskellige enhedsproducenter.

Salget af iPad har overgået alle Android-tablets tilsammen, og det får også udviklerne til at foretrække iOS frem for Android, siger forfatterne.

Men Android ligger trods alt på en andenplads efter iOS, viser undersøgelsen. 89 procent af udviklerne er meget interesserede i at udvikle til iPhone, mens 88 procent er meget interesserede udvikling til iPad.

79 procent er meget interesserede i at udvikle til Android-telefoner, mens 66 procent er meget interesseret i at bygge applikationer til tablets med Android.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen.

Læs også:

HTML5 eller apps? Sådan vælger du din mobil-løsning

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job