It-ordfører: Mobildækning kan sikres med lovgivning

Øget lovgivning er en mulighed for at løse problemet med dårlig mobildækning, fastholder S-ordfører Trine Bramsen.

Artikel top billede

Læs også:

Ole Sohn undsiger S-politiker i debat om mobildækning

Ole Sohn afkræves svar om ringe mobildækning

"Der er ingen konflikt mellem mig og Ole Sohn på det her område."

Sådan lyder ordene fra Socialdemokraternes it-teleordfører Trine Bramsen.

Hun afviser hermed, at hendes udtalelser om, at det kan blive nødvendigt at ty til lovgivning for at løse problemer med mobildækning, er i modstrid med markedsbaseret telefoni.

"Jeg har aldrig udtalt, at jeg er imod markedsbaseret telefoni. Derimod er det helt rigtigt, at jeg har sagt, at der kunne komme øget lovgivning på banen, hvis der ikke sker forbedringer," lyder det fra Trine Bramsen.

Hun ønsker dog ikke at gå i detaljer med hvilken lovgivning, hun har i tankerne.

»Jeg har ikke sagt, hvilken lovgivning dette i så fald skulle omfatte. Og slet ikke at dette skulle bryde med teleforliget. Der er jo mange værktøjer, der kan bruges - eksempelvis markedsføringsloven eller andet," siger hun.

Denne strid om ord startede, da Dansk Folkepartis Hans Kristian Skibby i forrige uge stillede et såkaldt §20-spørgsmål, hvor han ønskede at få en klar udmelding fra Erhvervs-og Vækstminister Ole Sohn om regeringens holdning på området.

Ole Sohns svar lød, at "der er en bred enighed i Folketinget om, at udrulningen af mobildatanettet skal ske på et markedsbaseret grundlag."

Trine Bramsen havde ellers udtalt, at hun var klar til at lovgive sig ud af problemerne med dårlig mobildækning i landets yderområder.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse