It-ordfører: Mobildækning kan sikres med lovgivning

Øget lovgivning er en mulighed for at løse problemet med dårlig mobildækning, fastholder S-ordfører Trine Bramsen.

Artikel top billede

Læs også:

Ole Sohn undsiger S-politiker i debat om mobildækning

Ole Sohn afkræves svar om ringe mobildækning

"Der er ingen konflikt mellem mig og Ole Sohn på det her område."

Sådan lyder ordene fra Socialdemokraternes it-teleordfører Trine Bramsen.

Hun afviser hermed, at hendes udtalelser om, at det kan blive nødvendigt at ty til lovgivning for at løse problemer med mobildækning, er i modstrid med markedsbaseret telefoni.

"Jeg har aldrig udtalt, at jeg er imod markedsbaseret telefoni. Derimod er det helt rigtigt, at jeg har sagt, at der kunne komme øget lovgivning på banen, hvis der ikke sker forbedringer," lyder det fra Trine Bramsen.

Hun ønsker dog ikke at gå i detaljer med hvilken lovgivning, hun har i tankerne.

»Jeg har ikke sagt, hvilken lovgivning dette i så fald skulle omfatte. Og slet ikke at dette skulle bryde med teleforliget. Der er jo mange værktøjer, der kan bruges - eksempelvis markedsføringsloven eller andet," siger hun.

Denne strid om ord startede, da Dansk Folkepartis Hans Kristian Skibby i forrige uge stillede et såkaldt §20-spørgsmål, hvor han ønskede at få en klar udmelding fra Erhvervs-og Vækstminister Ole Sohn om regeringens holdning på området.

Ole Sohns svar lød, at "der er en bred enighed i Folketinget om, at udrulningen af mobildatanettet skal ske på et markedsbaseret grundlag."

Trine Bramsen havde ellers udtalt, at hun var klar til at lovgive sig ud af problemerne med dårlig mobildækning i landets yderområder.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job