It-ordfører: Mobildækning kan sikres med lovgivning

Øget lovgivning er en mulighed for at løse problemet med dårlig mobildækning, fastholder S-ordfører Trine Bramsen.

Artikel top billede

Læs også:

Ole Sohn undsiger S-politiker i debat om mobildækning

Ole Sohn afkræves svar om ringe mobildækning

"Der er ingen konflikt mellem mig og Ole Sohn på det her område."

Sådan lyder ordene fra Socialdemokraternes it-teleordfører Trine Bramsen.

Hun afviser hermed, at hendes udtalelser om, at det kan blive nødvendigt at ty til lovgivning for at løse problemer med mobildækning, er i modstrid med markedsbaseret telefoni.

"Jeg har aldrig udtalt, at jeg er imod markedsbaseret telefoni. Derimod er det helt rigtigt, at jeg har sagt, at der kunne komme øget lovgivning på banen, hvis der ikke sker forbedringer," lyder det fra Trine Bramsen.

Hun ønsker dog ikke at gå i detaljer med hvilken lovgivning, hun har i tankerne.

»Jeg har ikke sagt, hvilken lovgivning dette i så fald skulle omfatte. Og slet ikke at dette skulle bryde med teleforliget. Der er jo mange værktøjer, der kan bruges - eksempelvis markedsføringsloven eller andet," siger hun.

Denne strid om ord startede, da Dansk Folkepartis Hans Kristian Skibby i forrige uge stillede et såkaldt §20-spørgsmål, hvor han ønskede at få en klar udmelding fra Erhvervs-og Vækstminister Ole Sohn om regeringens holdning på området.

Ole Sohns svar lød, at "der er en bred enighed i Folketinget om, at udrulningen af mobildatanettet skal ske på et markedsbaseret grundlag."

Trine Bramsen havde ellers udtalt, at hun var klar til at lovgive sig ud af problemerne med dårlig mobildækning i landets yderområder.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S